HWE – Hardware Enablement w Ubuntu 16.04 2


płyta główna Jedną z bolączek Ubuntu w wersjach z długim wsparciem (LTS – Long Term Support) jest to, że niektóre elementy systemu nie są aktualizowane wystarczająco często. Oczywiście powód jest prosty – chodzi o stabilność systemu oraz oprogramowania. Jak jednak pogodzić to z galopującym rynkiem IT i pojawianiem się coraz to nowszego sprzętu, który przecież wypadałoby wspierać jak najlepiej? Niedawno pojawiło się rozwiązanie, które wyeliminuje ten problem.

Gdy ktoś decyduje się skorzystać z pięcioletniego wsparcia gwarantowanego przez Canonical dla Ubuntu LTS, to oczekuje stabilności we wszystkich aspektach, m.in. że przez ten czas nie nastąpią znaczące zmiany, które wymagałyby nadmiaru pracy związanego z aktualizacją własnych rozwiązań i przyzwyczajeń (oczywiście nie dotyczy to kwestii bezpieczeństwa – tutaj kompromisów nie ma – jeśli trzeba aktualizować, to trzeba). Ma to sens, zwłaszcza w firmach, ale w domowych rozwiązaniach często też się sprawdza (np. gdy użytkownik nie jest entuzjastą aktualizacji wszystkiego za wszelką cenę, a po prostu chce mieć przewidywalny system).

Oczywiście jednym takie podejście pasuje, a innym nie, stąd nie stanowi problemu znalezienie nowszych wersji popularnego oprogramowania dla starszych wersji Ubuntu LTS – tego typu pakiety określa się mianem „backport” – czyli przeniesione wstecz (z nowszej wersji systemu do starszej). Część pakietów w nowszych wersjach jest w ten sposób dostarczana oficjalnie (choć nie są oficjalnie wspierane) – przez systemowe repozytoria typu „backports”. Wiele można też znaleźć na utrzymywanych przez różnych ludzi PPA (Personal Package Archive – personalne archiwum pakietów) albo w innych niezależnych repozytoriach.

Co jednak z tak ważnymi elementami systemu jak jądro (kernel Linux) albo system wyświetlania grafiki (serwer X), które odpowiadają za obsługę sprzętu? Istnieją PPA z nowymi (eksperymentalnymi i nie do końca przetestowanymi) pakietami zarówno jednego jak i drugiego – mowa o mainline kernel PPA oraz xorg edgers (linki trzeba znaleźć samemu, a instalacja pakietów naprawdę tylko na własną odpowiedzialność), ale ze wspomnianą stabilnością stoi to trochę w sprzeczności…

Zatem pojawiło się rozwiązanie bardziej oficjalne – HWE (hardware enablement – w wolnym tłumaczeniu: włączenie sprzętu). Wraz z wydaniem Ubuntu 16.04.2 (czyli tzw. aktualizacji punktowej, gdy poza zmianami w pakietach pojawiają się też zaktualizowane obrazy ISO dla nowych instalacji) w repozytorium pojawiły się pakiety z rodziny HWE, które dostarczają nowsze jądro oraz nowszy system wyświetlania grafiki (wzięte z najnowszej na dany moment wersji Ubuntu). Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze uruchomienie współczesnego sprzętu na Ubuntu, które wydano blisko rok temu.

Aby na Ubuntu 16.04 skorzystać z najnowszego kernela oraz serwera grafiki należy wykonać takie polecenia:

sudo apt update
sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-16.04 xserver-xorg-hwe-16.04

Co daje nowszy kernel? Przede wszystkim różnego rodzaju optymalizacje, poprawki (przy czym te związane z bezpieczeństwem i tak są aplikowane w kernelach oficjalnie wspieranych w danej wersji Ubuntu), a przede wszystkim obsługę nowszego sprzętu.
Standardowy kernel w Ubuntu 16.04 występuje w wersji 4.4, a HWE w wersji 4.8.
Co daje nowszy system wyświetlania grafiki? Przede wszystkim lepszą obsługę najnowszych kart graficznych (lub najnowszych sterowników do kart graficznych).

Oczywiście nie zawsze najnowsze znaczy najlepsze – jeśli wszystkie urządzenia działają prawidłowo, to prawdopodobnie nie ma powodu do instalacji wyżej podanych pakietów. Wspomniane paczki dedykowane są dla posiadaczy najnowszych urządzeń, które mają problemy z poprawnym działaniem na domyślnie dostarczanych kernelach Ubuntu.

Drobna uwaga.
Z bliżej niewyjaśnionego powodu użytkownicy z Polski, którzy korzystają z domyślnego serwera aktualizacji dedykowanego dla Polski (pl.archive.ubuntu.com), mogą nie mieć dostępnych jeszcze tych pakietów. Sprawa dyskutowana jest na naszym forum. Aby pakiety były dostępne należy wybrać w ustawieniach systemowych (Ustawienia systemu -> Oprogramowanie i aktualizacja -> Serwer pobierania) serwer główny lub poprawnie aktualizowany polski serwer lustrzany, np. ftp.icm.edu.pl.


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 komentarzy do “HWE – Hardware Enablement w Ubuntu 16.04

 • ewka

  włączyłem serwer główny w ustawieniach a mimo to wyskakuje mi taki komunikat:

  E: Nie udało się odnaleźć pakietu linux-generic-hwe-16.04
  E: Couldn’t find any package by glob ‚linux-generic-hwe-16.04’
  E: Nie udało się znaleźć żadnego pakietu według wyrażenia regularnego „linux-generic-hwe-16.04”
  E: Nie udało się odnaleźć pakietu xserver-xorg-hwe-16.04
  E: Couldn’t find any package by glob ‚xserver-xorg-hwe-16.04’
  E: Nie udało się znaleźć żadnego pakietu według wyrażenia regularnego „xserver-xorg-hwe-16.04”

  Z góry mówię – jestem zielony w Ubuntu 🙁