Virtual Network Computing (VNC) oraz Remote Desktop (RDP) 5


Zastanawiałem się jaki artykuł puścić na pierwszy ogień i jak zwykle miałem pełno dylematów. Impulsem, który pomógł mi wybrać właśnie ten temat był problem jednego z użytkowników na ircu, związany właśnie z VNC, oraz zdalna pomoc innej osobie udzielona tegoż samego dnia. Artykuł miał dotyczyć tylko VNC, ale że niektóre klienty VNC potrafią obsługiwać również protokół RDP, więc pomyślałem czemu nie? Omawiam wyłącznie te programy, które zawierają nasze oficjalne repozytoria z naszego kochanego forum Ubuntu. Może na wstępie, co to jest VNC oraz RDP. Pozwolicie, że zacytuję wiki:

VNC – (ang. Virtual Network Computing) – system przekazywania obrazu z wirtualnego, bądź fizycznego środowiska graficznego.
RDP – Remote Desktop Protocol is a multi-channel protocol that allows a user to connect to a computer running Microsoft Terminal Services. Czyli to samo, co wyżej z tym, że za pomocą protokołu RDP można podpinać sie tylko pod Windows.

VNC nie posiada takich ograniczeń. Doczekał sie wielu klonów i implementacji na wielu różnych systemach. Jego wielką zaletą jest użycie licencji GPL, dzięki czemu VNC jest darmowe.

Jako, że na co dzień korzystam z KDE, to zacznę może od klienta, który najbardziej przypadł mi do gustu, a mianowicie KRDC, który jest składnikiem KDE. Program obsługuje zarówno VNC jak i RDP. Jest mały, zintegrowany i na dodatek pamięta nasze połączenia, dzięki czemu w miarę prosty sposób możemy do nich powrócić. Dzięki temu, że jest zintegrowany z KDE, potrafi korzystać z portfela do przechowywania hasał, co jest dla mnie niewątpliwie plusem. Podczas łączenia z serwerem program pyta, z jaką jakością się połączyć. Przed nawiązaniem połączenia warto dowiedzieć sie, jakiego rodzaju jest łącze po 2 stronie, byśmy w miarę rozsądnie dobrali jakość i mogli spokojnie pracować po „kablu”.

Kolejnym kombajnem obsługującym VNC i RDP jest Terminal Server Client. Możemy w nim ustawić kilka ciekawych rzeczy, jak chociażby rozdzielczość, głębie kolorów, kodowanie klawiatury. Dzięki opcji zapisywania ustawień do pliku, możemy porobić sobie szybkie skróty z konkretnymi ustawieniami dla konkretnych komputerów/serwerów, z którymi się łączymy.

Może tym razem coś dla miłośników Gnome. Środowisko to również posiada swojego klienta, a mianowicie Remote Desktop Client. Program potrafi łączyć się z RDP, SSH i VNC.
Ostatnim graficznym klientem (które najbardziej przypadają niedoświadczeni użytkownikom), jaki udało mi się uruchomić i przetestować jest Grdesktop. Jest to graficzna nakładka na rdesktop, który to z kolei służy wyłącznie do obsługi protokołu RDP.

Kolejnym rodzajem klientów VNC są programy odpalane w konsoli gdzie ustawiamy wszystkie parametry połączenia. Zaliczają się do nich TightVNCviewer, XVNC4viewer, DirectVNC, oraz x2vnc. DirectVNC wydaje sie bardzo ciekawy ponieważ korzysta z framebuffer-a. Niestety nie byłem go w stanie przetestować, ponieważ nie posiadam skonfigurowanego fb. Wydaje sie idealnym rozwiązaniem jeśli posiadamy serwer, na którym korzystamy wyłącznie z konsoli i chcielibyśmy administrować poprzez sieć innym komputerem (mam tu na myśli jakiś serwer z systemem Windows). Na szczęście do administracji Linuksem wystarczy ssh i zrobimy wszystko:) W repozytorium Ubuntu znalazłem coś takiego, jak x2vnc. Z tego co wyczytałem na stronie producenta, program pozwala używać 2 monitorów, które są podłączone do osobnych komputerów. Chodzi o to by nie przepinać klawiatury i myszki. Wystarczy przejechać myszką na 2 ekran komputera. Zachowuje się to jak zwykła praca na 2 monitorach z tym ze na jednym monitorze mamy np Linuksa a na drugim np MS Windows. Jeżeli na obu monitorach chcielibyśmy mieć dwa różne systemy Microsoft, to autor proponuje skorzystanie z Win2VNC. Nie ma go w naszym repozytorium, i jest to tylko taka ciekawostka 🙂 Oczywiście z braku posiadania 2 monitorów również nie przetestowałem tego programu:( Pozostałe programy jakie udało mi sie sprawdzić tzn TightVNCviewer i XVNC4viewer są typowymi programami odpalanymi z konsoli z rozbudowaną listą parametrów i opcji. Programy te są bardzo szybkie. W moich testach sprawowały się znakomicie. Niestety, nie udało mi się uruchomić kilku klientów znajdujących się w naszym repozytorium, a mianowicie dwa napisane w javie i jeden w Tcl/Tk.
Po przedstawieniu dostępnych, działających u mnie klientów VNC i RDP, chcę przedstawić kilka dostępnych serwerów. Również zacznę od serwerów „graficznych”. Jednym z lepszych z którego korzystam na co dzień jest składnikiem KDE, a mianowicie KRFB.

Program jest genialny w swojej prostocie. Umożliwia dwie podstawowe sprawy. Łączenie sie z serwerem z użyciem hasła, lub na tak zwane zaproszenie. Jeśli chodzi o stałe hasło, to chyba nie musze tłumaczyć. Z kolei zaproszenia są bardzo dobrym pomysłem. Klikając na przycisk stwórz zaproszenie, program generuje nam hasło, oraz termin wygaśnięcia zaproszenia. Zazwyczaj data ważności zaproszenia wynosi 1 godzinę. Jest to bardzo przydatne dla osób, które oczekują zdalnej pomocy. Zazwyczaj początkujący użytkownik, który tworzy takie zaproszenie dla was, dostaje już gotowe dane, a mianowicie adres serwera i wygenerowane hasło. W tym momencie podaje nam tylko te 2 rzeczy i możemy od razu działać. Oczywiście gdy próbujemy się połączyć, to czekamy na zezwolenie użytkownika do którego się podłączamy. Zaproszeniami możemy zarządzać, tzn kasować je. Kolejną opcją jest zaproś przez @, kiedy to program otwiera domyślny klient pocztowy i generuje treść w której mamy wszystkie istotne informacje potrzebne do nawiązania połączenia. Ten program w szczególności polecam nowym użytkownikom.

Kolejnym programem graficznym, o który omówię jest Vino, czyli VNC Server dla GNOME. Osobiście nie udało mi się uruchomić tego serwera. Jednakże zerkając na jego „potężne” opcje odradzam go stanowczo.

Pozostały nam jeszcze 4 konsolowe serwery VNC: tightvncserver, vncserver, x11vnc oraz vnc4server. Wszystkie serwery były testowane i sprawdzają się bez zarzutu. Wszystkie posiadają ogrom opcji, dlatego zachęcam do lektury manuala. Osobiście bardzo często korzystam z x11vnc, by podejrzeć co porabia użytkownik. Loguje sie przez SSH, wydaje polecenie x11vnc –display :0, a później korzystając z krdc, podpinam sie pod uruchomiony serwer 🙂 to tak na marginesie. To nie jest HOW-TO by opisywać takie rzeczy, a materiał na inny artykuł, tak samo jak rozwiązanie, które dostarcza http://www.nomachine.com. Prawdopodobnie jest dużo wydajniejsze od VNC, pisze „prawdopodobnie”, ponieważ tego rozwiązania jeszcze nie testowałem i nie mogę sie rzetelnie wypowiedzieć.
Na koniec wspomnę jeszcze o jednym bardzo przydatnym programie, a mianowicie vncsnapshot. Jak sama nazwa mówi, możemy przy jego pomocy zrobić screena z VNC serwera:)

To by było na tyle, jeśli chodzi o sprawdzone i przetestowane prze zemnie oprogramowanie VNC i RDP, dostępnego dzięki oficjalnej liście repozytoriów http://forum.ubuntu.pl

Klient VNC i RDP

 • VNC
  • DirectVNC
  • 2vnc
  • TightVNCviewer
  • xvnc4viewer
 • RDP
  • grdesktop
  • rdesktop
 • mix VNC&RDP
  • KRDC Zdalne Połączenie z Pulpitem dla KDE
  • Remote Desktop Client dla GNOME
  • Terminal Server Client

Serwer VNC

 • Współdzielenie pulpitu dla KDE
 • tightvncserver
 • x11vnc
 • Vino VNC Server dla GNOME
 • vnc4server

Inne

 • vncsnapshot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 komentarzy do “Virtual Network Computing (VNC) oraz Remote Desktop (RDP)

 • MrRobby Autor wpisu

  Azrael Nightwalker jak napisalem na poczatku to mial byc art o sofcie znajdujacym sie w repo ubuntu. Nomachine to jest temat na osobny art. Musze to wpierw dobrze przetestowac 🙂

 • Pawouek

  Nie wiem czemu odradzasz Vino – uzywam go na codzien. Jest prosty, szybki i niezawodny. Do polaczen typu „pomoz, bo nie dziala” jest idealny i AFAIK jest instalowany razem z Ubuntu.
  A ze tobie nie udalo sie go uruchomic… no coz – tak bywa :]

 • MrRobby Autor wpisu

  imo krfb ktory posiada mozliwosc zarzadzania sesjami jest duzo duzo lepszy. Nowy uzytkownik nie musi sie wysilac z szukaniem IP itp. Naciska jeden przycisk i ma wszystkie dane ktore moze nam podac 🙂 A z tym vino hmm no coz tak bywa:) zycie:P