W poszukiwaniu dobrego klienta FTP 13


Dość dużo czasu straciłem na szukanie dobrego moim zdaniem klienta ftp. Zapytacie zapewne co rozumieć przez dobrego?? Każdy kieruje się swoimi wymaganiami. Dla mnie osobiście dobry klient ftp powinien być

 • szybki
 • stabilny
 • zaawansowanie obsługiwać kolejki (zapisywanie, wczytywanie, modyfikowanie)
 • obsługiwać szyfrowanie TLS
 • obsługiwać FXP
 • w przypadku stacji roboczej fajnie by było, by program był graficzny

Do testowania klientów wykorzystałem 2 komputery z postawionymi serwerami glFTPd dla którego to FXP i TLS to chleb powszedni:)
Do testów wybrałem kilka zróżnicowanych programów zarówno darmowych jak i płatnych które zwróciły moją uwagę:
graficzne:

 • gFTP
 • IglooPRO FTP
 • FireFTP
 • Kasablanca
 • CrossFTP
 • FlashFXP

tekstowe:

 • pftpfxp

Może na początek trochę teorii. Jak nasza wikipedia pisze:
FXP (File eXchange Protocol)to metoda przesyłania danych z jednego serwera FTP na drugi, bez używania połączenia użytkownika.
TLS (ang. Transport Layer Security)przyjęte jako standard w Internecie. Jest rozwinięciem protokołu SSL. TLS pozwala na nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy serwerem, a klientem.

Spośród wszystkich programów jakie przetestowałem w trybie graficznym jedynie 2 spełniły moje wymagania, ale może po kolei.

gFTP – program jest bardzo ubogi w swoje możliwość. Jeśli chodzi o moje wymogi na dobrego klienta to nie spełnił tylko 1 punkt, mianowicie jest graficzny. Nie posiada obsługi kolejek. Nie obsługuje połączeń szyfrowanych TLS o FXP już nie mówiąc. Program ma straszne problemy ze ściągnięciem katalogu w którym jest np 1,5k plików. Zawsze robi mi piękny zwis. Jeśli nie jest ci potrzebne szyfrowanie bo łączysz się z serwerem w LAN-ie lub nie masz pojęcia o zagrożeniach płynących z łączenia się z serwerami otwartym protokołem to jest to program dla ciebie:)

IglooFTP Pro – Program ten testowałem na kilku komputerach i dystrybucjach – zawsze zachowywał się tak samo, czyli nie tak jak byśmy chcieli:) Działał u mnie wolno oraz zawieszał się bez powodu.

FireFTP – jest pluginem do przeglądarki firefox. W końcu trafiłem na program który potrafił połączyć się w sesji szyfrowanej TLS. Program niestety nie ma za dużo możliwości: ściągnij, wyślij. Szkoda że nie obsługuje kolejek. Mogę go śmiało polecić osobom które chcą szybko skorzystać z FTP z sesją szyfrowaną bądź nie:)

Kasablanca– w końcu trafiłem na ten programik. Najlepszy free program jaki miałem przyjemność testować. Spełnia prawie wszystkie moje wymagania. Jest szybki, stabilny, obsługuje TLS i FXP. Szkoda tylko że tak dobry program nie posiada zarządzania kolejkami!!:( ma również stanowczo za mało opcji. Tak jak wspomniałem jest to najlepszy darmowy program także polecam. Myślę że warto pomęczyć autorów programu o zaimplementowanie zarządzania kolejkami 🙂

Na samym początku wspomniałem tylko o programach graficznych. Nie można tutaj dyskwalifikować konsolowego programu pftpfxp. Ten programik spełnia prawie wszystkie moje wymagania: brak kolejek no i jest pod konsole. Z tego programu korzystam zazwyczaj na shellach. Zachowuje sie bardzo szybko i stabilnie, no i oczywiście jak sama nazwa programu mówi, FXP nie sprawia mu żadnego problemu z szyfrowaniem bądź nie.

Jeśli chodzi o darmowe programy to było by tyle. Chciałem napomnieć jeszcze o 2 programach

CrossFTP – napisany jest w javie i o dziwo sprawuje się bardzo szybko i stabilnie. Występuje w 2 wersjach FREE i PRO. Niestety wersja FREE jest okrojona o TLS i FXP. Program znakomicie daje sobie rade z katalogami w których jest np 1,5k plików. Przy próbie ściągnięcia takiego katalogu np za pomocą gFTP uzyskiwałem ładny zwis programu. CrossFTP daje sobie znakomicie rade z zarządzaniem kolejkami. Można je zapisywać, odtwarzać, kasować. Program sam robi backupy kolejki, więc gdyby nam sie coś wysypało z programem co osobiście mi sie nie zdarzyło to kolejka powinna być zapisana:) Jeśli chodzi o TLS i FXP, program sprawował się bez problemu. Na stronie programu możecie dostać 30 dniowy klucz do przetestowania programu. Napomnę tylko że CrossFTP posiada również coś takiego jak CrossFTP Server:) Możemy sobie w szybki i prosty sposób postawić swój serwer. Niestety tej opcji nie testowałem bo jest dla mnie kompletnie zbyteczna. W końcu korzystam z glFTPd 🙂 Jedyne czego brakowało mi w tym programie to poprawna obsługa FXP via SSL czyli szyfrowanie całej transmisji łącznie z przesyłanymi danymi. Nie wiedzieć czemu program sypał błędami i zamykał sesje.

FlashFXP – jest to bardzo dobry klient niestety MS. Sir_Yaro zrobił paczkę dla ubuntu i umieścił na naszym kochanym forum także chwała mu za to:) Do niedawna korzystałem tylko z FlashFXP ponieważ nic nie było sprostać moim wymaganiom. Program spełnia wszystkie warunki wymienione na górze artykułu. Pragnę tylko zaznaczyć że FlashFXP jako jedyny program graficzny poprawnie obsłużył FXP via SSL. Mimo iż program odpalany jest przez wine, to wersja przygotowana przez Sir_Yaro zachowuje się bardzo szybko i stabilnie.

TLS FXP FXP via SSL Zaawansowane kolejki free/płatny
gFTP NIE NIE NIE NIE free
IglooPRO Ftp TAK TAK* NIE TAK płatny
FireFTP TAK NIE NIE NIE free
Kasablanca TAK TAK NIE NIE free
pftpfxp TAK TAK TAK NIE free
CrossFTP TAK TAK TAK** TAK płatny
FlashFXP TAK TAK TAK TAK płatny

* – nie udało mi się tego uruchomić. Program się wysypywał
** – z opcji programu wynika że obsługuje. Przy próbie zestawienia takiego połączenia program sypał błędami

Na sam koniec może małe podsumowanie. Z moich krótkich wypocin i testów wynika niestety, że na Linuksa nie ma tak naprawdę klienta z prawdziwego zdarzenia. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest korzystanie z klienta Kasablanca, który jako jedyny sprostał prawie wszystkim moim wymogom. Jeśli nie odstrasza was korzystanie z płatnego i windowsowego programu to szczerze polecam FlashFXP. Mam nadzieje że po tym małym artykule część społeczności naciśnie na autorów Kasablanca i doczekamy sie prawdziwego klienta, takiego jakiego pozazdrości nam nie jeden zapalony informatyk MS. Bardzo liczę na to że w końcu tak się stanie 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

13 komentarzy do “W poszukiwaniu dobrego klienta FTP

 • MrRobby Autor wpisu

  [quote comment=”2343″]a gdzie filezilla dla linuksa? Wprawdzie jeszcze nie stabilna ale nawet miło się korzysta.[/quote]
  Jak napisalem na poczatku arta stawialem pewne wymagania co do klienta 🙂 Najwiekszy nacisk kladlem na FXP i TLS ktorego w tym progsie po prostu brak dlatego nie zwrocil mojej uwagi 🙂 Pewnie zapytasz co tam robi gFTP 🙂 Jest to bardzo popularny program i chcialem tylko pokazac jak bardzo jest on ubogi w opcje ktore powinien posiadac moim zdnaiem klient z „prawdziwego zdarzenia” 🙂

 • Aleks

  Wg strony Kasablanki ten klient obsluguje kolejki:
  Kasablanca is an ftp client, written in c , using the kde libraries. among its features are currently encryption (auth tls) support, fxp, site bookmarks, and queued transfers.

  i z podstrony features:
  interactive transfer queue, movable by drag and drop

 • MrRobby Autor wpisu

  [quote comment=”2350″]Wg strony Kasablanki ten klient obsluguje kolejki:
  Kasablanca is an ftp client, written in c , using the kde libraries. among its features are currently encryption (auth tls) support, fxp, site bookmarks, and queued transfers.

  i z podstrony features:
  interactive transfer queue, movable by drag and drop[/quote]
  Aleks jesli obsluge kolejki polega tylko na dodaj do kolejki i sciagaj to tak:) Ja tu pisalem o zarzadzaniu. Czyli mozliwosci zapisu takich kolejek do pliku, kasowanie takiej kolejki, zaglowanie jej zawartoscia np. dzieki temu mozesz w kazdej chwili przerwac sciagane dane i odlozyc na pozniej jak masz cos pilnego do sciagniecia. Jak to sciaganiesz to pozniej wczytujesz sobie zapisana kolejke i jedziesz dalej. To jest najprostrzy scenariusz. CrossFTP w wersji FREE pozwala na takie rzeczy

 • vmario

  Dziwna ta Kasablanka. Nie zauważyłem, gdzie można by uprawnienia plików zmieniać. Nie potrafiła też połączyć się z serwerem, z którego korzystam. W moich zastosowaniach zdecydowanie lepiej sprawdza się gFTP lub chociażby klient FTP wbudowany w Krusadera. Tyle tylko że ten ostatni jakoś nie radzi sobie z wysyłaniem większych plików (rzędu 10MB).

 • MrRobby Autor wpisu

  [quote comment=”2400″]Dziwna ta Kasablanka. Nie zauważyłem, gdzie można by uprawnienia plików zmieniać. Nie potrafiła też połączyć się z serwerem, z którego korzystam. W moich zastosowaniach zdecydowanie lepiej sprawdza się gFTP lub chociażby klient FTP wbudowany w Krusadera. Tyle tylko że ten ostatni jakoś nie radzi sobie z wysyłaniem większych plików (rzędu 10MB).[/quote]
  No niestety nie mozna zmieniac uprawnien na plikach. Jest jeszcze wiele do zrobienia w tym programie ale zapowiada sie bardzo dobrze. Tak jak pisalem kazdy uzywa tego co jest mu pootrzebne. gFTP i krusader w moi przypadku odpada bo nie obslugujesz TLS a otwartym protokolem nie bede sie laczysz na moje serwery w necie:)

 • MrRobby Autor wpisu

  [quote comment=”2408″]Hmm, co do Kasablanki to ciekawy ale Krusader robi swoje. Choc sam poradnik na 5.[/quote]
  THX:) wcale nie ganie krusadera. Wszystko zalezy od tego co chcesz zrobic w danej chwili.

 • Vanilla Sky

  Z bardziej rozbudowanych programów do obsługi ftp to KFTPGrabber, niestety program posiada kwiatki domoroslych „tlumaczy” typu: „Ścierzka” poza tym jest w polowie po angielku w polowie po polsku, z uwagi ze obecnie przesiadlem sie na XFCE (gtk), wspomniane bledy oraz to ze nie potrzebuje tak rozbudowanego programu obecnie uzywam calkiem przyjmenego gftp, cu

 • Kornal

  Ja używam FireFTP od jakiegoś czasu do łączenia się z serwerem vsftpd (połączenia TLS, szyfrowane zarówno uwierzytelnianie jak i transmisja). Najnowsza wersja FireFTP 0.97.1 ma problemy zarówno z uploadem jaki downloadem szyfrowanych plików. Przy próbie rozszyfrowania pliku wyskakuje błąd sumy kontrolnej. Nie sądzę, żeby to była wada samego serwera bo po pierwsze na wcześniejszych wersjach FireFTP nie było takich niespodzianek, a po drugie inni klienci, w tym komercyjny Total Commander też nie maja takich problemów.