Multimedialne Ubuntu: Pochwal się swoim pulpitem – Record My Desktop 24


Czym jest recordmydesktop? Jest to mały i prosty, ale bardzo praktyczny program do zgrywania obrazu z pulpitu, wraz z możliwością rejestracji dźwięku. Dlaczego właśnie on, skoro jest wiele innych? Odpowiedź jest prosta – program jest banalny w instalacji i obsłudze. Standardowo działa z wiersza poleceń, ale programiści zatroszczyli się również o graficzny interfejs w GTK oraz Qt. Największym plusem przemawiającym za tym właśnie programem, jest kodowanie zgrywanego obrazu i dźwięku za pomocą kontenera Ogg. Obraz kodowany jest w formacie Theora, a dźwięk z kolei w Vorbis. Faktem jest, że tym co najbardziej nam odpowiada, w przeciwieństwie do konkurencji – flash, avi etc. – używany do kodowania kontener Ogg, który jest Open Source. Z tego, co udało mi się wyczytać na stronie programu(1), jest on na tyle inteligentny, że potrafi zgrywać jedynie tę część ekranu, na której wyświetlany obraz uległ zmianie, co z kolei przekłada się na mniejsze zużycie zasobów komputera. Z dodatkowych opcji warto dodać możliwość nagrywania tylko wybranego obszaru, bądź okna.

Instalacja

W przypadku Feisty Fawn sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy zainstalować odpowiednie paczki z repozytorium. Instalujemy recordmydesktop wraz z graficznym interfejsem za pomocą polecenia:

sudo apt-get install recordmydesktop gtk-recordmydesktop

Dla osób preferujących Qt zamiast GTK programiści przygotowali dodatkowe źródła. Szkoda, że w repozytoriach Ubuntu brak paczki. W przypadku starszych wersji Ubuntu (Edgy Eft 6.10 oraz Dapper Drake 6.06), możemy ściągnąć DD (niestety wersja 0.3.1) lub EE.

Nagrywanie w praktyce

Wywołanie polecenia recordmydesktop w wierszu poleceń powoduje przechwytywanie obrazu ze standardowymi opcjami, min zgrywanie z dźwiękiem. Po naciśnięciu Ctrl+C nagrywanie zostaje wstrzymane, a następnie zgrany obraz kodowany jest do Ogg. Domyślnie wyjściowy plik zapisywany jest jako out.ogg. Osobiście polecam zapoznać się z opcjami programu, których ilość jest naprawdę imponująca. Na przykład wydając takie polecenie:

recordmydesktop -o /tmp/test.ogg -delay 5 --no-sound -fps 15 -workdir /tmp --overwrite

program włącza się z 5 sekundowym opóźnieniem, tak abyśmy mogli schować konsolę. Film zapisywany jest z 15 klatkami na sekundę bez dźwięku. Jeśli w katalogu /tmp będzie plik test.ogg to dzięki opcji overwrite zostanie on zastąpiony. Parametr workdir wskazuje katalog tymczasowy gdzie ma być przechowywany zgrywany obraz przed kompresją. Oczywiście można kodować w locie ale jest to niezalecane.

Dla tych, którzy nie przepadają za konsolą, programiści napisali bardzo prosty i intuicyjny interfejs graficzny.

gtkrecordmydesktoptn.jpg
Obrazek 1. Okno programu gtk-recordmydesktop

Dzięki niemu dużo łatwiej jest nam zaznaczyć obszar lub okno, które chcemy przechwytywać. Pod spodem przedstawiam mały przykład przechwyconego ekranu.

testzrzutu.jpg
Film 1. Kliknij, aby odtworzyć

Osadzanie Ogg na stronie

Powstało kilka projektów dzięki którym nasze filmiki Ogg możemy w bardzo ładny sposób udostępniać na stronie, coś na wzór serwisu YouTube. W sieci udało mi się odnaleźć dwa działające skrypty + aplikację pracującą jako serwer strumieni. Mam tu na myśli program firmy Fluendo mianowicie flumotion, który mam nadzieje będzie tematem następnego artykułu. Póki co przedstawiam działanie tylko skryptów:

  • Mv_embedPrzykład pokazuje, że osadzanie za pomocą tego skryptu nie sprawia żadnych problemów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić domyślną rozdzielczość na jakąś większą.
  • ITheora – Niestety ten przykład odwołuje się do strony producenta. Mimo moich usilnych prób za każdym razem gdy odpalałem skrypt dostawałem komunikat, że plik Ogg jest niedostępny. Może to wina konfiguracji mojego Apacza. Mimo wszystko na stronie producenta jest ładny przykład. Powiem szczerze, że w moim przypadku udało mi się go wyświetlić raz na 5 prób. Cały czas zwieszała mi się przeglądarka. Osobiście polecam skrypt Mv_embded.

Na sam koniec chciałem podziękować kwalo za screen programu oraz szczery uśmiech w czasie prezentacji zgrywania pulpitu 🙂

Linki

  1. http://recordmydesktop.sourceforge.net/
  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/
  3. http://download.ubuntu.pl/
  4. http://www.getdeb.net/
  5. http://www.fluendo.com/
  6. http://www.flumotion.net/
  7. http://metavid.ucsc.edu/wiki/index.php/Mv_embed
  8. http://menguy.aymeric.free.fr/theora/index.php?l=en

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 komentarzy do “Multimedialne Ubuntu: Pochwal się swoim pulpitem – Record My Desktop