Katalogi w Linuksie 34


Jednym z trudniejszych punktów do obycia dla początkującego użytkownika Linuksa jest to, gdzie są przechowywane rzeczy w systemie. Struktura katalogów Linuksa może być na początku dziwna, szczególnie dla użytkowników systemów Windows.

Oto krótka lista podstawowych katalogów wraz z opisem do czego służą.

fol1
/
To główny katalog, katalog korzeń, katalog bazowy. Podstawa. Jedyny i najwyższy w hierarchii dla komputera. Wszystko – naprawdę wszystko – zaczyna się tutaj. Kiedy piszesz /home tak na prawdę oznacza to „rozpocznij od / i wejdź potem do katalogu home”.
fol1
/root
Tutaj mieszka administrator. Root jest bogiem dla systemu. Może wszystko, włącznie z usunięciem całego systemu plików. Bądź bardzo ostrożny pracując jako root.
fol1
/bin
W tym miejscu znajdują się standardowe narzędzia (programy) Linuksa. Ten katalog znajduje się w ścieżce przeszukiwań (path). Gdy uruchamiasz jakiś program katalog /bin jest jednym z miejsc, gdzie można go znaleźć.
fol1
/etc
Tu znajdują się pliki administracyjne i konfiguracyjne. Na przykład jeśli masz zainstalowaną Sambę i chcesz zmodyfikować jej ustawienia, to najpewniej pliki z ustawieniami znajdziesz w katalogu /etc/samba.
fol1
/dev
Tutaj są pliki kontrolujące urządzenia w systemie. Wysyłasz coś do drukarki? Twój komputer robi to właśnie z tego miejsca. Niektóre pliki wskazują na dyski, inne na urządzenia USB, a inne na resztę urządzeń.
fol1
/home
W tym miejscu przechowywane są dane, pliki konfiguracyjne z ustawieniami dla konkretnych użytkowników, Twój pulpit i reszta danych użytkowników. Każdy użytkownik (z wyjątkiem roota) ma tu swój własny podkatalog.
fol1
/tmp
Katalog tymczasowy. Jest to taki mały poligon, miejsce przechowywania rzeczy „na chwilę”. Programy umieszczają tam dane, które są im potrzebne przez krótki okres. Sporo systemów opartych na Linuksie czyści periodycznie ten katalog, więc nie umieszczaj tu rzeczy, które chciałbyś zachować.
fol1
/usr
Tu są dodatkowe pliki, które nie pasują ani do /bin, ani do /etc. Gry i wiele innych. /usr jest podzielony na sekcje, np. /usr/bin służy do przechowywania programów, /usr/share dla danych współdzielonych (jak ikony, dźwięki), /usr/lib do bibliotek (które nie są programami, ale są do działania programów konieczne). Porządkiem w katalogu /usr zajmuje się menadżer pakietów.

Jest też kilka innych katalogów, które również możesz znaleźć.

fol1
/opt
Rzeczy opcjonalne. Chcesz wypróbować najnowszego Firefoxa? Zainstaluj go tutaj, a będziesz mógł go potem usunąć, bez naruszania innych ustawień. Zwykle każdy z programów ma tu osobny folder, gdzie przechowuje wszystkie swoje pliki.
fol1
/usr/local
Tutaj umieszcza się większość rzeczy instalowanych ręcznie (bez pomocy menadżera pakietów). Katalog ma dokładnie taką samą strukturę jak /usr. Dobrym zwyczajem jest pozostawienie zmian w /usr systemowi i dodawanie własnych programów i bibliotek do /usr/local.
fol1
/media
Niektóre dystrybucje używają tego miejsca do podmontowania kluczy USB, dysków CD i partycji z innymi systemami plików.

Poznanie tych katalogów to kolejny krok do zrozumienia Linuksa. Powyższe foldery, choć pewnie tajemnicze na początku, po pewnym czasie będą dla Ciebie przejrzyste.

Autor: ArsGeek

Źródło: full circle issue #1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

34 komentarzy do “Katalogi w Linuksie

 • Zamber

  Kiedyś trafiłem na stronę gdzie również było to wszystko opisane, lecz zbyt rozwlekle, tak, że ZU miał by problem ze zrozumieniem (chociaż strona była właśnie dla ZU przeznaczona).

  Nice job :).

  Można by jeszcze dopisać prosty tutorial dotyczący poruszania się po katalogach pod konsolą i podstawowych operacjach na (i w) nich (ls, cd, mv, mkdir, stat, grep, cat, etc :P).

 • st.chene

  popieram Zambera. Na linuksie siedze już 1,5 roku, ale dla mnie to system i tak okienkowy, konsola to dla mnie magia w kolorze prawie czarnym bo wiem co to jest SUDO i CD xD

  Dzięki za ten spis, nigdy nie wiedziałem co jest do czego, choć nadal nie mogę się do końca połapać.

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • toporow

  Pamiętam jak zaczynałem z ubuntu ^_^ miałem właśnie ten problem i musiałem długo szukać ale się tego nauczyłem. Ten artykuł na pewno wielu osobom się przyda.

 • Bartek

  Może zróbcie jakąś stronę dla początkujących użytkowników Ubuntu i tam zamieszczajcie tego typu artykuły, bo ten zaraz zniknie z głównej strony Czytelni, a z pewnością jest bardzo przydatny.

 • De_sant

  dobre….

  mozna by jeszcze w opisach dodac /BIN – /Program Files ….

  ni i spolszczyc to – mam na mysli to ze ubuntu ma spolszczone nazwy programow a nawet porady pod konsola ale brak polskich nazw katalogow np. HOME ( mam na mysli tylko te „podstawowe” )

  dopiero w Gutsy widze ze jest katalog „dokumenty” ( dokladnie nie pamietam )
  nie mam tu na mysli spolsczania ale jednak ” Dokumenty ” to jest cos co od razu skojazy sobie ktos kto dopiero zaczyna z „niewindowsem”

  Linux jest fajny z perspektywy Usera ( czasem trzeba pokopac ) – ale z perspektywy linuxa User nie jest wcale fajny i trzeba go skopac

 • toporow

  [quote comment=”9406″]Może zróbcie jakąś stronę dla początkujących użytkowników Ubuntu i tam zamieszczajcie tego typu artykuły, bo ten zaraz zniknie z głównej strony Czytelni, a z pewnością jest bardzo przydatny.[/quote]

  Wejdź w „poradniki” i będziesz to miał.

 • kwalo

  [quote post=”524″]Można by jeszcze dopisać prosty tutorial dotyczący poruszania się po katalogach pod konsolą i podstawowych operacjach na (i w) nich (ls, cd, mv, mkdir, stat, grep, cat, etc :P).[/quote]
  Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samemu napisał taki tekst. Czytelnia jest otwarta dla każdego. Jedyne warunki – tekst musi być dobry i ciekawy. Więcej wskazówek jest w regulaminie.

 • el.pescado

  [quote comment=”9407″]dobre….

  mozna by jeszcze w opisach dodac /BIN – /Program Files ….[/quote]

  Kiedy /bin (nie /BIN) to zupełnie co innego niż Program Files. Chyba najbliższą analogią do Program Files jest /opt. Ale ogólnie – organizacja katalogów w *NIX i Windows jest tak różna że ciężko znaleźć podobne analogie.

  [quote comment=”9407″]ni i spolszczyc to – mam na mysli to ze ubuntu ma spolszczone nazwy programow a nawet porady pod konsola ale brak polskich nazw katalogow np. HOME ( mam na mysli tylko te „podstawowe” )[/quote]

  Nie wiem, czy to w ogóle ma sens. Zresztą, struktura katalogów i tak nie jest widoczna dla zwykłęgo użytkownika – tak samo jak nie jest ważne czy pod maską samochodu na silniku pisze „direct fuel injection” czy „bezpośredni wtrysk paliwa” – wszak większość kierowców i tak tam nie zagląda.

 • a

  Pominąłeś katalog /mnt, który w Ubuntu jest pusty, ale normalnie pełni taką rolę jak /media w Ubuntu.

  A poza tym seria „zrozumieć Linuksa” to świetny pomysł 🙂

 • Smiecho Autor wpisu

  @a: Nie pominąłem. 🙂 Zwróć uwagę, że ten tekst jest tylko tłumaczeniem artykułu z FullCircle. Faktycznie można by go troszkę rozwinąć (/var, /boot), ale tłumacząc trzeba trzymać się pewnych zasad. 🙂

 • r_a_f

  Swietna robota. Niby nic nowego, a jednak dla wiekszosci uzytkownikow to jest super pomoc. Wiecej takich ‚artow’ i ten „dziwny” system stanie sie rzeczywiscie ‚… for human beings’.
  😀

 • Bananeq

  Super artykul!! Podstawa straszna, ale wlasnie dlatego nie moglem tego jakos nigdzie znalezc. A jak juz sie zapytasz na forum to Cie wysmieja :/ SUPER!!!

 • woti

  Dobre. Krótko i jasno. Jak dla cepra właśnie 🙂 Serdeczne dzięki – chyba ze 2 roki siedzę w tych klimatach, ale uczę się metodą prób i błędów, a tu taki POMOCNIK. Niech Ci się zawsze stopa pod kilem zmieści!

 • Andrzej3980

  Witam zainstalowałem ubuntu obok windowsa. Nie korzystam z windowsa, ale uruchamiając program antywirusowy pod ubuntu znalazl mi wirusy w c:/windows/… Gdzie znajde te katalogi w linuxie, aby wykasowac wszelkie pozostalosci po windowsie/?

  • mario_7

   W Ubuntu nie ma takich katalogów, nomenklatura z literami dysków też nie obowiązuje, więc jaki program zwrócił Ci taki wynik?
   Odpowiedz na naszym forum – tam z pewnością ktoś pomoże.