Wywiady z szesnastoma hakerami 10


men in mask

Linux Foundation opublikowało serię wideo-wywiadów z tegorocznego szczytu Linux Kernel Summit, który odbył się w dniach 15-16 listopada w Portland. Na tych nagraniach wideo, 16 deweloperów – włączając w to twórcę Linuksa Linusa Torvaldsa – omawia swój wkład w rozwój jądra.

Kernel Summit jest tegorocznym spotkaniem deweloperów jądra Linuksa, ze wstępem jedynie za imiennym zaproszeniem, podczas którego omawiają oni aktualny stan jądra oraz plany na dalszy rozwój.

Poniżej znajdują się linki do 16 wywiadów z tego spotkania. Każdy film trwa 5-10 minut i jest dostępny w formatach Ogg oraz Flash.

  • Linus Torvalds z Linux Foundation – mówi o Linux Kernel Summit i dzieli się swoimi przemyśleniami na temat jakości kernela, jego rozwoju przez lata oraz o stanie cyklu obecnych wydań. Mówi także co myśli o rozwoju społeczności oprogramowania Git oraz o narzędziach userland.
  • Rafael Wysocki z Novell – omawia swoją prezentację o rozwoju jądra, o tym jak ważne jest zaangażowanie większej ilości deweloperów jądra, na listę mailingową oraz o znaczeniu testowania.
  • Chris Mason z Oracle – dzieli się swoimi przemyśleniami na temat korzyści wynikających ze szczytu Linux Kernel Summit, o systemie plików i informuje o jego znaczeniu dla użytkowników Linuksa, BtrFS (Butter FS) oraz o zaangażowaniu Oracle w społeczność Linuksa.
  • Greg Kroah-Hartman z Novell – dzieli się swoimi myślami o obecnym cyklu wydań kernela oraz sposobie jego oddziaływania na przedsiębiorstwa. Omawia także swoją pracę w projekcie Linux Driver Project oraz znaczenie konferencji Linux Plumbers’ Conference (Konferencja Linuksowych Hydraulików).
  • Mathieu Desnoyers z Ecole Polytechnique de Montreal – opisuje projekt LTTng, stan nowych narzędzi do monitorowania Linuksa i dogłębne porównuje je z istniejącymi narzędziami.
  • Paul Mackerras IBM – opowiada o Patchwork, internetowym systemie, który tworzy interaktywną stronę internetową, która listuje wszystkie poprawki i patche oraz odpowiednie komentarze w celu umożliwienia łatwego przeglądu i filtrowania. Dyskutuje także na temat wdrożenia tego narzędzia przez innych opiekunów dla swoich projektów.
  • John Linville z Red Hat – mówi o swoich doświadczeniach, jakie wyniósł ze ze szczytu oraz podsumowuje stan bezprzewodowych sieci LAN w systemie Linux i znaczenie wspierania sprzedawców, którzy są bardziej „otwarci”.
  • Stephen Rothwell z IBM – Stephen opowiada o swojej pracy nad przyszłym drzewem Linuksa, o procedurach potrzebnych do stworzenia wydania, o korzyściach dla opiekunów kodu oraz wyzwaniach wiążących się z utrzymaniem drzewa.
  • Kristen Accardi z Intel – mówi o konferencji Linux Plumbers’ Conference, o ewolucji linuksowych konferencji oraz o rozwoju Open Source będącym realną opcją kariery dla studentów.
  • Dirk Hohndel z Intel – mówi o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości szczytów Kernel Summit. Omawia także istotność sterowników z otwartym kodem źródłowym oraz wynikających z tego korzyści.
  • Dave Jones z Red Hat – mówi o ujednolicaniu narzędzi bootowania dla jądra Linuksa, o swojej prezentacji na temat przyśpieszenia czasu bootowania i tym co może być zrobione w celu ulepszenia interakcji pomiędzy przestrzenią użytkownika a kernelem.
  • David Miller z Red Hat – mówi o stanie Linuksa oraz swoich doświadczeniach kiedy wypowiadał się na sympozjum Linuksa w Japonii.
  • Len Brown z Intel – przewiduje uaktualnienie zarządzania energią w Linuksie, to jak blisko jest do równowartości Linuksa z innymi systemami operacyjnymi oraz jak deweloperzy mogą włączyć się w rozwój zarządzania energią poprzez testowanie oraz raportowanie bugów.
  • Frank Eigler z Red Hat – mówi o SystemTap, narzędziu dla administratorów systemów, które pozwala im widzieć co się dzieje w jądrze podczas jego działania. Dzieli się także swoimi doświadczeniami ze szczytu, jako że uczestniczył w Kernel Summit po raz pierwszy, oraz opiniami które otrzymał od opiekunów kodu.
  • Ted Ts’o z The Linux Foundation i IBM – opowiada o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości Linux Kernel Summit, Linuksie 3.0 oraz o „korytarzowych rozmowach” na Kernel Summit.
  • Jon Corbet z LWN.net – opowiada o swoim zaangażowaniu w Kernel Summit, Linuksie 3.0, stanie dokumentacji i wzroście społeczności jądra Linuksa oraz zaangażowaniu, które staje się bardziej globalne.

Szczegółową relację z tego co działo się na szczycie można znaleźć tutaj. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawych wpisów o stanie i przyszłości Linuksa!

szczyt Linux Kernel

O Linux Foundation

Linux Foundation opisuje siebie jako: ” konsorcjum nie motywowane komercjalizmem, dedykowane pomocy na rzecz rozwoju Linuksa. Założone w 2007 roku, LF sponsoruje pracę twórcy Linuksa Linus Torvaldsa i jest wspierane przez wiodące, linuksowe i open sourcowe spółki oraz deweloperów z całego świata. Linux Foundation promuje, chroni i standaryzuje Linuksa poprzez dostarczanie ujednoliconych zasobów, serwisu i pomocy potrzebnych dla Open Source żeby móc z powodzeniem rywalizować z zamkniętymi platformami.”

Źródło: 16 interviews with Linux Kernel hackers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy do “Wywiady z szesnastoma hakerami