eeeXubuntu 8.10PL na stacjonarnym PC lub laptopie? Ależ tak! 9


Środowisko graficzne Xfce ma dużo sympatyków. Jest doceniane za szybkość działania i brak przeładowania „bajerami” w przeciwieństwie do GNOME. Nie mówi się już o nim, że jest mało zasobożerne. Ale jedno można powiedzieć: Nadal jest prawdopodobnie najszybszym środowiskiem graficznym.

Wiadomo istnieje standardowe Xubuntu. Ale jego instalacja wiąże się z instalowaniem polskich paczek językowych, kodeków (do plików .mp3 i do filmów .avi), Wine itp. Ale istnieje rozwiązanie! Można przecież zainstalować na swoim komputerze EeeXubuntu 8.10PL. Jak każda dystrybucja oferowana nam przez Ubuntu.pl posiada niemal wszystko, co jest niezbędne dla Polaka do zwykłego użytkowania komputera. I już na starcie, po pierwszym uruchomieniu komputera.

Niektórzy powiedzą: „Ależ to jest wersja na Asusa eeePC”. Otóż nie tylko. Od standardowego Xubuntu różni się tylko wersją kernela, który jest na płycie instalacyjnej, i który będzie nam działał po zainstalowaniu tej dystrybucji. Jak możemy się przekonać, czy możemy zainstalować polskie Xubuntu? Po prostu trzeba uruchomić ściągniętą płytkę w trybie LiveCD. Jeżeli system wykryje nam sprzęt i będzie poprawnie poprawnie funkcjonować, to spokojnie możemy przystąpić do instalacji. Podstawowy warunek, że wersja, którą testujemy – działa, już spełniliśmy.

Po zakończonej instalacji i pierwszym uruchomieniu EeeXubuntu 8.10PL przystępujemy do upodabniania naszego systemu do standardowego Xubuntu. Zajmie nam to naprawdę mało czasu. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ w działającym już dobrze systemie będziemy mieć część aplikacji i apletów stworzonych dla eeePC, które nie będą nam po prostu działać, a niektóre po prostu będą kłuć w oczy. 🙂 Poza tym system będzie działać na jądrze 2.6.27-8-eeepc, a w standardzie dla Ubuntu są już nowsze 2.6.27-11-generic. Nie znaczy to, że działanie systemu będzie nieprawidłowe na starszym kernelu, ale niektórzy wolą standardowe „jajko” Ubuntu (a co za tym idzie – nowsze).

Co więc robimy? Uruchamiamy Synaptic i w okienku szybkiego wyszukiwania wpisujemy:

linux-image-generic

Instalujemy najnowszą, standardową wersję kernela.

http://img3.imageshack.us/img3/4818/kernelff3.jpg

Następnie ponownie uruchamiamy komputer, który zresztą sam poprosi nas o reboot, na zainstalowanym przed chwilą kernelu.
Znowu uruchamiamy Synaptic i w tym samym polu tekstowym wpisujemy frazę:
eee
Zaznaczamy wszystkie pakiety, co mają w nazwie te trzy literki, do usunięcia. Wciskamy przycisk Zastosuj. Po wykonanej operacji otrzymamy coś takiego:

http://img253.imageshack.us/img253/6196/eeeusunaf6.jpg

Gdy już wszystko wykonamy, przystępujemy do standardowych czynności poinstalacyjnych, takich jak:

-aktualizacja sytemu
-instalacja sterowników, gdy te co działają, nie spełniają oczekiwań
-instalacja OpenOffice 3.0.1 (ta dystrybucja posiada starszą wersję tego pakietu biurowego)
-instalacja w32codecs.

Miłego użytkowania „Xubuntu 8.10PL”. 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

9 komentarzy do “eeeXubuntu 8.10PL na stacjonarnym PC lub laptopie? Ależ tak!