Ekstremalnie prosty przewodnik – instalacja Ubuntu z użyciem Wubi (dla Windows). 45


Wiele osób rezygnuje z używania Ubuntu z powodu problemów z instalacją. Oczywiście instalacja nie jest taka trudna, ale dla wielu nietechnicznych użytkowników to jak zdobycie Mount Everest. Ten przewodnik jest dla nich. To poradnik krok po kroku dla bardzo początkujących. Jeśli ktoś z Twojej rodziny lub znajomych chciałby spróbować Ubuntu, ale czegoś się obawia, wyślij mu link do tego artykułu! On nie wymaga żadnych umiejętności.

Zamierzamy użyć czegoś o nazwie Wubi. To program wbudowany w najnowsze wydanie Ubuntu i pozwalający Tobie zainstalować Ubuntu jako plik w systemie Windows. To sprawi, że instalacja Ubuntu jest podobna do instalacji każdego programu Windows. Nie potrzeba ani zmian w partycjach, ani znajomości trudnej terminologii.
Kiedy instalacja zostanie zakończona, po prostu wybierasz pomiędzy Windows i Ubuntu przy starcie komputera. Jeśli zdecydujesz się usunąć Ubuntu, możesz zwyczajnie użyć „Dodaj/Usuń Programy” i usunąć jak zwykły program.
Użycie Wubi jest przez to bardzo bezpieczne i minimalizuje niemal do zera możliwość wystąpienia problemów.

Użycie Wubi przy instalacji daje nam Ubuntu takie jak każda inna instalacja, z jedną lub dwoma różnicami:

1.

Po pierwsze, wydajność nie jest tak dobra jak po standardowej instalacji, ale nie powinieneś nawet tego zauważyć.

2.

Po drugie, nie będziesz mógł używać Hibernacji i trybu oszczędzania energii.

Aby postępować zgodnie z instrukcjami poniżej, będziesz potrzebować:
– przynajmniej 5GB miejsca na twardym dysku (jeśli nie masz tyle miejsca, możesz usunąć zbędne programy albo pliki)
– pustą płytę CD-R lub CD-RW
– możliwie szybkie połączenie z internetem (trzeba będzie pobrać 700MB danych)
– umiejętność koncentracji nie powodującej bólu głowy 😉

Jeśli spełniasz te kryteria możemy zacząć!>/p>

Instalacja

1.

Zacznij od defragmentacji dysku Windows. To konieczne, ponieważ zamierzamy wgrać dużo danych i dobrze będzie jeśli nie będą pofragmentowane. Aby to zrobić w systemie Vista otwórz Komputer w menu Start, i kliknij prawym przyciskiem myszy w ikonę twardego dysku. Zaznacz właściwości i następnie zakładkę Narzędzia. Następnie kliknij „Defragmentuj teraz”. W Windows XP, otwórz Mój Komputer, kliknij prawym przyciskiem w ikonę twardego dysku, kliknij Właściwości i zakładkę Narzędzia, a następnie przycisk Defragmentuj teraz. Następnie w programie który się otworzy musisz klikać przycisk Defragmentuj.

2.

Ubuntu jest rozprowadzane jako obraz ISO. Obraz ISO to po prostu zawartość płyty CD w postaci jednego pliku. Tak jak cała płyta ma sporą wielkość (około 700MB), więc zacznij go pobierać jak najszybciej, bo to może trochę potrwać. Wejdź na stronę ubuntu i pobierz Ubuntu 9.10 Desktop (lub wyższy). Standardowe opcje zaznaczone na stronie są dobre, więc możesz po prostu kliknąć przycisk „Pobierz”. Jeśli nie masz nic przeciwko, możesz zamówić darmową płytę CD z Ubuntu i zaczekać 4 do 10 tygodni na przesyłkę. Zamówić ją można tutaj (shipit) . Możesz także znaleźć kogoś, kto wyśle lub odda Ci płytę na Forum Ubuntu. To spowoduje, że nie będziesz musiał nagrywać płyty, więc możesz pominąć następne punkty i przejść od razu do nr 5.

3.

Podczas gdy ściągasz obraz ISO, możesz przygotować pustą płytę CD-R lub CD-RW. Potrzeby będzie też program którym nagrasz płytę. Możesz to zrobić przy użyciu Nero, lub każdego innego programu do nagrywania, ale możliwe, że żadnego jeszcze nie masz. Jeśli tak jest, wejdź na stronę i ściągnij program ISO Recorder. To jest darmowa aplikacja do wypalania obrazów ISO płyt CD/DVD. Jeśli masz XP, to musisz ściągnąć V2, lub V3 jeśli używasz Visty. Będziesz najpewniej potrzebować wersji 32-bit, chyba, że masz pewność, że używasz 64-bitowej wersji Windows. Po ściągnięciu programu ISO Recorder, zainstaluj go.

4.

Włóż pustą płytę CD-R lub CD-RW do napędu i jeśli plik ISO Ubuntu już się ściągnął kliknij w niego prawym przyciskiem myszy. Zaznacz „copy image to CD” (kopiuj obraz na CD). To uruchomi program nagrywający. W opcjach programu nagrywającego zaznacz możliwie jak najmniejszą prędkość nagrywania. To konieczne, ponieważ przy dużych prędkościach nagrywania istnieje możliwość wystąpienia błędów. Kliknij przycisk Nagraj aby wypalić płytę.

5.

Kiedy nagrywanie dobiegnie końca, zamknij program nagrywający i wsuń z powrotem płytę jeśli automatycznie się wysunęła. Powinno pojawić się okienko dialogowe z kilkoma opcjami do wyboru. Nas interesuje „Install Inside Windows” (zainstaluj wewnątrz Windows). (jeśli używasz Visty, będziesz musiał kliknąć plik Umenu.exe aby wyświetlić te opcje).

6.

Powinno pojawić się kolejne okienko, tym razem z opcjami instalacji Ubuntu (popatrz na obrazek niżej). Pierwsza z nich daje możliwość wyboru na której partycji lub dysku ma być zainstalowane Ubuntu. Jeśli masz tylko jedną, po prostu pozostaw tę opcję tak jak jest. Opcja Installation Size daje możliwość wyboru rozmiaru partycji Ubuntu w GB. Potrzebujesz co najmniej 4 GB. Dalej, wybierz język instalacji i wpisz swoje imię w pole nazwy użytkownika (Username). Wpisz także swoje hasło (password) które będziesz używał do logowania. Teraz wystarczy kliknąć Instaluj.

Wubi

7.

Teraz możesz chwile odpocząć, Ubuntu będzie instalowane. Potrzebne pliki zostaną skopiowane na dysk twardy. Po tym komputer się zrestartuje i instalacja zostanie zakończona. Po restarcie komputer poprosi Cię o wybranie systemu z listy. Wybierz Ubuntu używając strzałek w dół i w górę na klawiaturze i potwierdzając przyciskiem Enter. Trzeba będzie tak wybrać za każdym razem, jeśli będziesz chciał użyć Ubuntu. Później opisze co zrobić, aby Ubuntu był wyborem standardowym na liście bootowania.

8.

Po starcie Ubuntu poprosi Cię o login i hasło które wcześniej podałeś i tyle. Wszystko jest już skonfigurowane. Jeśli masz drukarkę, już będzie zainstalowana i gotowa do użycia. Jedyną rzeczą która będziesz musiał ustawić to parametry łącza internetowego. Kliknij ikonę Network Manager w prawym górnym rogu (wygląda jak dwa monitory) i wybierz wifi z listy. Zostaniesz poproszony o hasło, podaj je. Możesz także potrzebować ustawić rozdzielczość ekranu, jeśli nie będzie prawidłowa. Kliknij w menu System, dalej Preferencje i wybierz Screen Resolution (rozdzielczość ekranu). Po tym Ubuntu jest gotowe do użycia. Swoje pliki z Windows znajdziesz przeglądając folder /host. Jeśli chcesz wgłębić się w tajniki Ubuntu, polecam czytanie poradników w Czytelni i działy dla początkujących na forum Ubuntu. To sprawi, że szybko staniesz się ekspertem w tej dziedzinie.

9.

Ostatnia rzecz. Wspomniałem wcześniej, że możesz sprawić, aby Ubuntu był standardowym wyborem w menu bootowania. Aby to zrobić, w Viscie kliknij Komputer i Zaawansowane Ustawienia. W XP kliknij ikonę Mój Komputer i wybierz Właściwości. Następnie dla obu systemów kliknij zakładkę zaawansowane, a dalej przycisk Ustawienia. Teraz wybierz Ubuntu z listy. Możesz także zmniejszyć czas wyświetlania listy wyboru systemu, aby nie tracić 15 sekund za każdym razem gdy komputer startuje. Dwie sekundy w zupełności wystarczą aby w razie potrzeby dokonać wyboru innego systemu.

10.

Jeśli będziesz chciał usunąć Ubuntu (to straszne!), wejdź w folder C:ubuntu i kliknij Uninstall-Ubuntu.exe. Pamiętaj żeby oprzeć się pokusie zwykłego usunięcia folderu z Ubuntu, bo to spowoduje, że puste miejsce w menu bootowania będzie Cię denerwować. Jeśli polubiłeś Ubuntu, możesz przekonwertować je w normalny system na osobnej partycji korzystając z instrukcji LVPM

Tłumaczenie gold_digger na podstawie: Ubuntu Geek


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

45 komentarzy do “Ekstremalnie prosty przewodnik – instalacja Ubuntu z użyciem Wubi (dla Windows).

 • sq4ind

  1. Hibernacja, uśpienie i te pe bez problemu u mnie chodziło po instalacji Ubuntu poprzez Wubi – nie wiem moze tylko u mnie.
  2. System (ubuntu 9.04) czesto mi wywalal grub’a – po aktualizacji (musialem z palca wpisywac instrukcje zeby zbootowac ubunciaka) – nie wiem czemu – ale tylko ja mialem taki przypadek – moi znajomi nie mieli takiego problemu
  3. system tak postawiony jest bardzo czuly na np zanik napiecia i wylaczenie sie kompa podczas dzialania linuxca (po takim czyms zniknal mi z dysku calkowicie katalog ubuntu a w nim dysk ubunciaka i te pe ) – system nie do odzyskania.

 • marianciu

  Może i masz rację, nie jest trudna, ale krok o którym wiem, że jest trudny, to moment ustawiania partycji. Nawet nic nie klikanie powoduje drżenie serca, przed skasowanie zawartości swojego dysku 😉

 • pawe song

  [quote comment=”40862″]2. System (ubuntu 9.04) czesto mi wywalal grub’a – po aktualizacji (musialem z palca wpisywac instrukcje zeby zbootowac ubunciaka)[/quote]
  Wystarczy użyć komendy configfile w GRUBie.

 • marianciu

  muszę się poprawić, źle się wyraziłem. Ludzie którzy już sobie sami instalują Ubuntu, zdają sobie sporawe że instalacja jest prosta, ale kiedy ktoś pierwszy raz instaluje sobie Ubuntu w punkcie gdzie jest pytanie dotyczące zarządzaniem partycjami, nie zawsze wiedzą co zrobić.
  Ze swojego doświadczenia wiem, że ten punkt jest chwilą nie pewności wśród ludzi początkujących z Ubuntu.

 • Ruri

  [quote comment=”40869″]
  Ze swojego doświadczenia wiem, że ten punkt jest chwilą nie pewności wśród ludzi początkujących z Ubuntu.[/quote]
  Ten punkt jest chwilą niepewności w KAŻDYM systemie, jeśli się nie wie „o co chodzi z tymi partycjami”.

 • thuia

  nie ma co dyskutować czy instalacja jest prosta czy łatwa – art na pewno niektórym przydatny i za to wielki plus dla gold_digger
  do marud: zamiast marudzić sami napiszcie jakiś art – skoro ten jest dla laików i się nie podoba napiszcie coś dla średnio i zaawansowanych:) zamiast wymagać – pomagać. To chyba jest główne motto linuxowej braci?

 • marianciu

  Ale wracając do głównego wątku, myślę że bardzo dobry opis. A jest bardzo dobry,bo jest bardzo prosty. Takich opisów więcej trzeba.

 • itsuk

  [quote comment=”40863″]Nie wiem, po co to wubi, skoro instalacja Ubuntu z LiveCD jest banalna.[/quote]

  Wubi uważam za bardzo przydatne szczególnie dla nowego użytkownika który chce spróbować jak by to było używać Ubuntu. Różnica między zwykłą instalacją a wubi leży w GRUBIE, bo co ma zrobić osoba która zainstalowała Ubuntu z livecd po czym doszła do wniosku że woli windowsa a te 5GB dysku chce odzyskać? Usunie ubuntu ale Gruba już nie tak łatwo, szczególnie jeżeli posiada licencje oem na windowsa i trzeba przeprowadzić odzyskiwanie systemu. Z własnego doświadczenia wiem że znaleźć poradnik jak usunąć gruba posiadając Viste OEM jest niemożliwe albo ja miałem takiego pecha.

 • CyberWarKilWindows

  Miałem pare razy zainstalowane ubuntu i nie miałem żadnych problemów z jego instalacją aż wreszcie się przesiadłem całkowicie dziwi mnie ze duzo osób Zyje dalej w świecie Konsoli itd Linux naprawdę się zmienił wystarczy czytac instrukcje i idzie.a co do sterowników to nie mam z żadnymi problemu ubuntu sam je odnalazł i zainstalował nawet mogłem odpalić taką grę jak Fiifa10 przsez wine. Więc niech ktoś kto chciałby zainstalować linuxa niech poczyta a potem instaluje bo graficzny kreator sam cie prowadzi przez cały proces instalacji pozdrawaim.

 • wieh76

  Mi instalacja przez Wubi poszła znakomicie ale co z tego, jeżeli po ponownym uruchomieniu i wybraniu Ubuntu wyskakuje coś w stylu „nie można odnaleźć pliku wubidlr” lub coś w tym rodzaju.Być może to win7 coś blokuje. 🙁 Co do poradnika to bardzo cool dla takich początkujących jak ja 🙂

  Pozdrawiam.

 • itsuk

  [quote comment=”40900″]Mam pytanko. Może ktoś wie czemu nie ma WUBI w edycji Karmelkowego kolibra?[/quote]

  Pewnie temu że zajmuje miejsce na płytce 😉

 • ementos

  W te wakacje instalowałem u kolegi Ubuntu przy XP ku. Był to Ubuntu 9.04. Śmigał pięknie tak, iż sam bym życzył sobie takiego działania systemu u mnie. Ale potemgdy prawie już pewien sukcesu zrestartowałem kompa, by pokazać, że XP nadal działa…. zobaczyłem Error windowsa. Ubuntu działał, ale XP tuż po jego wyborze z listy systemów wyświetlał błąd pliku hal.dll. Słyszałem, że można to poprawić w jakiś sposób z aktualizacją,ale… On miał dysk SATA, a stary XP nie czyta go domyślnie w instalacji a więc trzeba było zreinstalować XP a wywalić Ubuntu ;( czego mi było szkoda.
  Wczoraj siostra zapytała czy u niej zainstaluję Ubuntu. Ale potem przy rozmowie z tatą (używającym Windowsa :/ ) i tym że może się zepsuć zrezygnowała ;(
  Sądzę że Wubi to może być jeden z nielicznych – 100% pewnych sposobów. Bo jak by jej coś się z XP kiem stało a ona studiuje architekturę i komp jej potrzebny. Sądzicie, że da się uniknąć 100% błędu hal.dll ‚a?

 • slawek747

  Można uniknąć wszelkich błędów i niespodzianek, instalować lub odinstalować każdego linuksa i gruba bez problemów, trzeba jednak przestrzegać czterech prostych (?) zasad:
  1. Nie używać WUBI, utworzyć z POZIOMU WINDOWS (!) nową, niesformatowaną partycję LOGICZNĄ (a nie podstawową!) za pomocą programu Partition Manager lub Partition Magic, wielkość co najmniej 10 GB, następnie wskazać to wolne miejsce instalatorowi Ubuntu lub innego linuksa.
  2. Zaopatrzyć się w płytę live cd Vista PE, legalny, wolnodostępny (!) system ratunkowy. Przy jego pomocy można w kilka minut przywrócić, naprawić i utworzyć kopię bezpieczeństwa sektora rozruchowego MBR, czyli „wywalić GRUBA” przed usunięciem partycji linuksowych.
  3. Opanować w stopniu co najmniej podstawowym znajomość języka angielskiego pojawiającego się w komunikatach i oknach dialogowych oraz nazewnictwo i działanie programów do obsługi dysków.
  4. Włączyć opcję „myślenie”.

 • Zbych

  witam. jak zainstalować edycję karmelkowego koliberka z pomocą wubi jak powyższej instrukcji . Proszę o poradę dla początkującego . 🙂

 • wroc

  Nie trzeba płyty CD, bo WUBI może samo ją pobrać, lub użyć pobranego wcześniej obrazu ISO. Tylko trzeba pobrać WUBI dla naszej wersji Ubuntu (inne np. dla 9.1 niż dla 9.04)

 • Sankio

  Przyłączam się do pytania kolegi. Jak Karmelkowego Koliberka za pomocą wubi da się zainstalować? Jeśli wroc odpowiedział na to pytanie, to jaką wersję WUBI pobrać?

 • ubunciak

  Bardzo fajny poradnik. Zainstalowałem ubuntu w 15 minut (nie używając wubi). Wcześniej nie umiałem go zainstalować (trudności występowały przy partycjach). I wcale nie ma mało screenów.
  (Mogło by ich nawet nie być wcale. Wielkie dzięki!!!!!!!!!!!!

  P.S. Ubuntu jest lepszy od jakiegokolwiek Windowsa!!!

 • Szczezyg

  Wszystko Ladnie pięknie,ale? co to jest WUBI?Mam 2 dyski,jeden z XP,a drugi zupełnie pusty podzielony na 3 partycje,i chciałem na jednym z nich zainstalować Ubuntu,ale jest to niemożliwe,ponieważ jest żądanie określenia głównego systemu?

 • pitwan

  Dzisiaj próbuje ładować Linuxa Ubuntu 9.10,wszystko pięknie sie ladowało do czasu wpisania login i hasła wtedy wyskoczyło mi coś takiego: „pitwan@localhost:~$” i nie wiem co mam teraz dalej wpisać,bardzo proszę o pomoc i dziękuję

 • mariant

  @pitwan, mnie spodkało coś podobnego więc obeszłem to badziewie (Wubi) zainstalowałem z płyty i chula a teraz samo się uzupełniło do 10.04 ale zniknął kursor mychy więc wywaliłem całość poczekam na finał pozdrowienia…

 • leszka

  Chciałabym zainstalować na jednej partycji EXT3 UBUNTU, druga partycja EXT3 przeznaczona ma być na dane dla dane dla niego.
  UBUNTU ma być dostępny dla wszystkich użytkowników.
  Na kolejnej partycji NTFS ma być WinXP, i jeszcze jedna partycja NTFS z danymi przeznaczonymi dla XP.
  Obie partycje NTFS mają być szyfrowana TrueCryptem.
  Domyślnym systemem ma być UBUNTU i powinien uruchamiać się automatycznie bez pytania o wybór sytemu.
  Jednak w czasie uruchamiania chciałabym mieć możliwość wybrania WinXP poprzez np: przytrzymanie jakiegoś klawisza.
  Wtedy powinno pojawić się pytanie o hasło od TrueCrypta umożliwiające uruchomienie XP.
  Czy jest możliwość stworzenia takiej konfiguracji i jak należy zabrać sie za coś takiego?
  To byłby moj pierwszy linux, a więc jestem całkiem zielona w tym temacie.

 • sorrow

  Oho w życiu bym nie pomyślał że to może być aż tak proste. Kolega chce zainstalować jakiegoś pingwina ale tak aby działał razem i w kooperacji z Windows 7. To coś w sam raz dla niego.

 • kwasny

  tak tak fajna intrukcja jak zainstalowac tylko ze mi sie nic nie włancza jak wsadze płyte instaluje ubuntu z rozruchu przy starcie kompa ino ze instalowałem je z windowsem bez windowsa najpier ubuntu potem windows i dalej ubuntu nie ma choc miejsce na przydzielona partycje znikło owej partycji tez nie ma moze mi ktos wyjasni jak to mam zrobic bo drazni mnie juz ubuntu z płytki startowej…

 • waako4

  [quote comment=”40873″]nie ma co dyskutować czy instalacja jest prosta czy łatwa – art na pewno niektórym przydatny i za to wielki plus dla gold_digger
  do marud: zamiast marudzić sami napiszcie jakiś art – skoro ten jest dla laików i się nie podoba napiszcie coś dla średnio i zaawansowanych:) zamiast wymagać – pomagać. To chyba jest główne motto linuxowej braci?[/quote]

  ——-
  popieram to zdanie. A z partycjami jest tak:
  jeśli jest jedna partycja to trzeba zrobić backup całego twardziela bo instalator i tak wytnie miejsce dla linux-a. lepiej jak jest kilka partycji. pokazać instalatorowi wolną partycje a linux sam zrobi partycje dla siebie.
  od kilku lat czytam magazyn chip niekiedy dadzą ciekawy artykuł o linux-ie i dużo jest informacji na forach

 • emesbe

  witam. otrzymałem laptopa na którym był już zainstalowany ubuntu 11.04. chciałbym przerobić go na windowsa i nie mam kompletnie pojęcia jak to zrobić. możecie pomóc?

 • tmk

  witam

  próbowałem zainstalować ubuntu wg tego poradnika, jednak pod koniec instalacji (właściwie już po, w momencie kiedy powinien się zrestartować) wywala mi taki błąd http://imageshack.us/photo/my-images/828/bladba.jpg/ , a system nie restartuje się sam, kiedy ja to robię to nie mam żadnej opcji wyboru systemu i cały czas wszystko zostaje jak było
  co może być problemem i jak działać żeby wszystko się zainstalowało?

  nadmienię tylko że korzystam obecnie z windowsa 7 a ubuntu chciałem zainstalować na czystej partycji

 • baca_stary

  Ten cholerny WUBI – postanowilem wyprobowac i totalna klapa …. ale po dluzszej chwili zorientowalem sie co sie dzieje – prymitywny blad programistow WUBI – oni zakladaja ze systemy operacyjne sa zainstalowane ZAWSZE na 1 partycji postawowej i Wubi tam szuka bootbcd by go zmodyfikowac czyli dopisac pozycje bootowania z Ubuntu. U mnie na 1 primary jest Grub4dos i nie ma tam bootbcd – ten cholerny Wubi szybko sciagnal (2 MB/s) iso i po cichu zakonczyl dzialanie klapą bez zadnego komunikatu o nieznalezieniu pliku bcd i o niemozliwosci jego modyfikacji . Kolejna proba to skopiowanie bootbcd na 1 partycje z grub4dos i nowa instalacja a nastepnie skopiowanie zmodyfikowanego pliku bcd do wlasciwego katalogo czyli na 2 partycje podstawowa gdzie mam Windows 7.
  Ten sam blad wykazuje program EasyBCD – autorom do glowy nie wpadlo ze system moze byc zainstalowany na partycji innej jak 1 podstawowa i w ciemno zakladaja ze pliku bootbcd nalezy szukac na 1 partycji podstawowej …. bez proby sprawdzenia …. programatory z bozej laski psia mac !
  Moze im ktos w poprawnym angielskim wytlumaczy jaki zrobili prymitywny blad . Dzieki
  P.S. – mam skomplikowana konfiguracje – 3 dyski twarde (wiecej MS nie trawi) i wiele wiele systemow operacyjnych i z powodu podobnych bledow siwieje w szybkim tempie

 • baca_stary

  ten cholerny bcdedit – zapomnialem dodac ze microsoftowy bcdedit z W7_32 (pewno wszystkie wersje) choruje na ta sama chorobe … z uporem maniaka szuka bootbcd na First Primary a nie na partycji systemowej. „Jak ONE nie odrozniajom First Primary od Partycji Systemowej to niech piszom wiersze”
  rynce opadajom

 • PomPom

  [quote comment=”40863″]Nie wiem, po co to wubi, skoro instalacja Ubuntu z LiveCD jest banalna.[/quote]

  Tak samo, dla niektórych banalny będzie skok ze spadochronem z samolotu. Ja nie zaryzykuje utraty danych. Wubi i mnie pozwala mi pobawić się Linuksem.

 • Alicja

  Sciagnelam Buntu i jestem bardzo zadowolona, Jesy jednak jeden problem z moim computerem bo, nie moge zainstalowac internetu. Program odpowiada ciagle niema polaczenia z ETHERNET. Rzeczywiscie, czy mozna sciagnac narzedzia Ethernet z internetu na innym komputerze a potem zainstalowac.?
  Pozdrawiam Alicja

 • madasek

  u mnie internetu nie ma na bactracku 3 i na bactracku 4 a na innych linuxach jest ale dzieją się inne dziwne rzeczy linuxy nie chcą instalować antywirusa oraz nie chcą mi rozpakowywać plików w internecie znajduje jakieś bzdury które wpisuje w konsole i nic one nie dają…

 • Ilion

  mam komputer z prockiem i3 i WIN 8.1. pobrałem 64-bit wersję Ubuntu unity 14.04. uruchamiam WUBI i nie ma opcji zainstaluj w Windows… pobrałem 64-bit Kubuntu 14.04, uruchamiam WUBI, instaluję.. niby wszystko fajnie: windowsowy wybór systemu działa ale potem działa też GRUB! po resecie linux startuje, niestety tylko w terminalu… i wyświetla komunikat, że brak katalogu /tmp

 • maw4444

  Witam. Dziękuję za wielce przydatny artykuł. Pozdrawiam wszystkich serdecznie wyrażając szacunek za udział w dążeniu do wydobycia się z oków zniewolenia systemami zniewalniającymi!!! Wstępując na tę ścieżkę światowej wojny o internet próbuję instalować różne wersje wolnych programów używając WUBI, INFRARECORDER-u oraz programiku ISOBURNER. Z WUBI raz mi się udało! Z płytki instalacyjnej, bezproblemowo, działa stabilnie, zachwalane UBUNTU 12.04 ! Teraz męczę się wykorzystując pozostałe programiki by zainstalować z botowanych płytek Ubuntu 13.10, LUBUNTU 14.04 (tę płytkę przysłano mi), LUBUNTU 14.04.01 i … zawsze to samo instalacja prawie dobiega końca bo od zainstalowania w fazie końcowej ustawień osobistych, hasła, zaznaczenia logowania hasłem/lub nie, następuje cisza i marazm. Przycisk „Naprzód” pozostaje nieczynny i tak trwać potrafi godzinami? Jednak najprzyjemniejsze wrażenia odnoszę przy próbie zainstalowania programu VECTOR LINUKS – ukazywanie postępu instalacji jest satysfakcjonujące i jakże przyjemne graficznie – twórcom tego opracowania gratuluję prawdziwego w tym zakresie sukcesu. Wadą dla mnie jest jednak ograniczenie językowe – wersja, z którą przyjemność opisywaną przeżyłem umożliwia korzystanie (tylko!) z angielskiego i hiszpańskiego. Ponieważ nie lubię męczyć zwierząt na arenach i nie popieram bogactwa wyrosłego z pracy niewolników, nie posiadłem umiejętności swobodnego posługiwania się tymi językami ale program ten polecam wszystkim, którzy początkują i nie znajdą u siebie barier językowych. Gdyby ktoś znał wersję polskojęzyczną Vectora bardzo proszę o podpowiedź na maila maw4444@orange.pl. Życzę miłej zabawy !!!

 • Ojto

  Zainstalowałem win7 na Asus F3M, zostawiłem na dysku 40 GB na linux/ubuntu/14.04. Zainstalowałem ubuntu z pena i klops. Po uruchomieniu ubuntu i zalogowaniu się wybieram myszką akcję i maszyna się wiesza. Stoi tzn. da się myszką wybrać program i przez chwilę wyświetla „klepsydrę” kręcące się kółeczko i zatrzymuje się system – muszę resetować i znowu wraca do tego samego miejsca
  1. pozwala się zalogować
  2. pozwala wybrać myszką akcję i blokuje się (myszka: próby wykonano na touchpad, mysz podłączonej na usb, myszy podłączonej przez bluetoth – efetkt za każdym razem taki sam).

  Instalacja powtórzona dwukrotnie z dwu różnych penów, z obu instalowałem znajomym ubuntu kilka razy na różnych sprzętach – zawsze z pozytywnym skutkiem a teraz nie.
  Czy jest na to jakaś rada?

 • Gremek

  JUŻ NIE DEFRAGMENTUJE SIĘ DYSKÓW!! Kiedyś się to robiło ale od czasu nowszych wydań dysków SATA II i wszystkich SATA III dyski mają wbudowane sprzętowe NCQ, archaiczną defragmentacją rozwalacie strukturę rozłożenia plików tak mozolnie budowaną przez NCQ i tym samym spowalniacie pracę dysku twardego.Defragmentacja była fajna w zamierzchłych czasach gdy dyski miały jeden talerz. Artykuł byłby fajny gdyby nie te wtrącane rady z jakichś informatycznych zabobonów wzięte. Równie przydatne jak artykuł z jednego z pierwszych numerów gazety Komputer Świat gdzie jakiś oszołom napisał, że laser w napędach optycznych oraz płyty cd/dvd najlepiej czyścić za pomocą – o zgrozo – spirytusu salicylowego, SIC!!.
  Z ciekawostek: zamiast nagrywać płytkę można za pomocą 7-zip wypakować pliki z obrazu ISO instalacji Ubuntu do jakiegoś katalogu i po prostu odpalić wubi.exe