Ubumatic – skrypt, który skonfiguruje Ubuntu 10.04 LTS i 10.10 do podstawowych czynności [aktualizacja] 256


Żeby było szybciej, łatwiej i przyjemniej zacząć przygodę z najnowszym wydaniem Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS i 10.10 Maverick Meerkat po raz kolejny postanowiłem udostępnić wszystkim prosty skrypt Ubumatic, który pomoże skonfigurować system do najbardziej podstawowych czynności. Skrypt obsługuje 32 i 64 bitowe wersje Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS i 10.10 Maverick Meerkat.


Ubumatic

Skrypt ilością opcji może nie zaskakuje, ale dla przeciętnego użytkownika, który korzysta z komputera do internetu i multimediów na początek w zupełności powinny wystarczyć. To jeszcze nie wszystko, ponieważ skrypt posiada dodatkowe opcje, które działają w różnych wersjach Ubuntu:
~/Pobrane/ubumatic.sh --help
...
[./ubumatic.sh --opcja]
--help - pomoc
[sudo ./ubumatic.sh --opcja]
--kubuntu - podstawowa konfiguracja Kubuntu (KDE)
--lubuntu - podstawowa konfiguracja Lubuntu (LXDE)
--restoregrub - zainstaluj ponownie program rozruchowy GRUB 2 (tylko z Live CD)
--ubuntu - podstawowa konfiguracja Ubuntu (GNOME)
--xubuntu - podstawowa konfiguracja Xubuntu (Xfce)
...

Pobierz skrypt: Ubumatic dla Ubuntu 10.04 i 10.10

Po pobraniu paczki na dysk twardy, aby uruchomić skrypt, trzeba zrobić następujące kroki:
– kliknąć prawym przyciskiem myszy na pobrany plik i z menu wybrać Rozpakuj tutaj,
– uruchomić rozpakowany skrypt i w okienku kliknąć na przycisk Uruchom,
– lub uruchomić rozpakowany skrypt w terminalu, np.: sudo ./ubumatic.sh --opcja.

Ze skryptu korzystasz na własną odpowiedzialność


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

256 komentarzy do “Ubumatic – skrypt, który skonfiguruje Ubuntu 10.04 LTS i 10.10 do podstawowych czynności [aktualizacja]

 • biker48

  Ja jeszcze jednak poczekam. Na 10.04 zdecyduję się za jakieś dwa góra trzy miesiące.
  Wie ktoś czy modemy GSM są domyślnie obsługiwane, czy trzeba coś doinstalowywać? Mam Globtrotera wbudowanego w laptopa 🙂
  Jeśli nie ma takiej obsługi to przydała by się opcja instalacji w Ubumatic.

 • mlody969

  Ja jako stary Windiarz, użytkownik Windows 7 nie moge się doczekać nowego Ubuntu. Na pewno jednak się na niego nie przesiądę w 100% – ponieważ nie obsługuje wszystkiego z czego normalnie korzystam 🙁

 • Franek

  Epul? Empitt? O_o WTF? 😀 Skrypt kozacki, będę go polecał 😀
  @biker48 większość modemów działa, modemów usb, zresztą bywa różnie, dlatego jak nie sprawdzisz do się nie dowiesz :> z tym czekaniem z instalacją nowego ubu, to dobry pomysł, na początku różne bugi zawszę wychodzą 😛

 • siemien

  A gdzie pojawiły się dodatkowe opcje takie jak preload, prelink, optymalizacja swapa, wielurdzeni itp? Byłem pewien że znajdą się one we finalnej wersji Ubumatic… :-<

 • Admc

  Wywalić otwartą javę i wstawić zamkniętą. Otwarta nie działa z większością aplikacji online które bazują na javie. Już sobie wyobrażam lawinowo rosnącą liczbę tematów w stylu „gry na kurniku nie działają” czy „nie działa czat WP”.

 • empitt Autor wpisu

  [quote]Epul? Empitt? O_o WTF?[/quote]
  Ooo 😉

  [quote]A dlaczego w skrypcie nie ma ustawiania repozytorium Medibuntu[/quote]
  Przecież w skrypcie jest dodane repozytorium Medibuntu, tyle że zapasowe, ponieważ główne ostatnio nie działają.

  [quote]Wywalić otwartą javę i wstawić zamkniętą.[/quote]
  Skrypt instaluje otwartą Javę, ponieważ jest też ona domyślnie dostarczana w metapakiecie ubuntu-restricted-extras.

  [quote]Już sobie wyobrażam lawinowo rosnącą liczbę tematów w stylu “gry na kurniku nie działają” czy “nie działa czat WP”.[/quote]
  Aż sam postanowiłem sprawdzić te serwisy oraz kilka innych, które wymagają do poprawnego działania zainstalowanej Javy i mnie poprawnie działają na tej otwartej.

  [quote]A gdzie pojawiły się dodatkowe opcje takie jak preload, prelink, optymalizacja swapa, wielurdzeni itp?[/quote]
  Znajdą się. Będę rozwijać najprawdopodobniej dwa skrypty: podstawowy – ograniczony do minimum, aby początkującemu użytkownikowi nie sprawiać niepotrzebnych trudności oraz rozszerzony, w którym znajdą się m.in. te opcje wymienione przez Ciebie. Ale najpierw chciałbym się skupić nad Ubumatikiem w wersji graficznej.

 • mlody969

  Bardzo fajnie, że powstają takie skrypty, ze ludzie mogą w ten sposób pomagać użytkownikom ale mam jedną wątpliwość:

  skąd mam wiedzieć, że prywatna osoba która zamieszcza w necie skrypt napisała go dobrze, nie zawiera błędów, nie zdestabilizuje systemu, oraz skąd mam wiedzieć, że pod postacią takiego skryptu nie jest przemycany złośliwy kod który później sam uruchomię i sam mu dam prawa wykonywania?

  Ja nie mówię empitt, ze nie ufam Ci, ani że jesteś złym programistą, ale taka pomoc wymaga ogromnego zaufania. Bo tak naprawdę nie widzę różnicy między otwarciem zachęcającego załącznika (pod Windows) czy uruchomieniu zachęcjaącego skryptu (pod ubuntu). Nie wyobrażam sobie za bardzo jak jakaś firma by miała zamienić system na taki do którego różne ulepszenia piszą nieznajome, prywatne osoby w wolnym czasie pomiędzy swoimi obowiązkami?

 • Wit

  [quote comment=”41949″]Ja jeszcze jednak poczekam. Na 10.04 zdecyduję się za jakieś dwa góra trzy miesiące.
  Wie ktoś czy modemy GSM są domyślnie obsługiwane, czy trzeba coś doinstalowywać? Mam Globtrotera wbudowanego w laptopa 🙂
  Jeśli nie ma takiej obsługi to przydała by się opcja instalacji w Ubumatic.[/quote]

  powinien być obsługiwany, ja mam huavei(nie pamiętam dokładnie jaki model) ale bez kłopotu zadziałał

 • empitt Autor wpisu

  [quote]skąd mam wiedzieć, że prywatna osoba która zamieszcza w necie skrypt napisała go dobrze, nie zawiera błędów, nie zdestabilizuje systemu, oraz skąd mam wiedzieć, że pod postacią takiego skryptu nie jest przemycany złośliwy kod który później sam uruchomię i sam mu dam prawa wykonywania?[/quote]
  Masz możliwość przeanalizowania całego kodu źródłowego.

 • Adamek

  @mlody969
  A, skąd mam widzieć, że „NIE-prywatna” osoba która zamieszcza w necie skrypt/program napisała go dobrze, nie zawiera błędów, nie zdestabilizuje systemu, oraz skąd mam wiedzieć, że pod postacią takiego skryptu/programu nie jest przemycany złośliwy kod który później sam uruchomię i sam mu dam prawa wykonywania?

  Tutaj masz wgląd w kod źródłowy i przy minimalnej znajomości systemu i podstaw programowania zrozumiesz co skrypt robi.

 • biker48

  Ja tam młodego rozumiem. Nie znam się na programowaniu (chociaż uczę się tego, zaczynam) pracuję w sklepie komputerowym, wiem jaka jest wiedza przzeciętnego Klienta, nabywającego sprzęt. DRAMAT!! Instalacja GG to jest szczyt mozliwości.. I jak taki User ma zaglądać w kod tego co pobierze sobie z netu?
  Ja tam lubie się grzebać w systemie ale 99,9% userów nie chce nie umie nie lubi. I to się nie zmieni…. To jak z samochodami, ja się nie znam ja jeżdżę, nie interesuje mnie co ma być w środku zostawiam to mechanikom. Do używania nie potrzeba mi znajomości budowy silnika, powiem więcej mnie ona mało obchodzi ja mam sie przemieścić.
  I tak samo jest z komputerami.
  Może to trochę chaotyczne ale pisze z pracy 😛

 • mlody969

  empitt, chyba za bardzo osobiście odebrałeś mojego posta. ja nie atakuje Ciebie ale wskazuje na pewną zasadę. chwalicie się bezpiecznym systemem a jednocześnie bezgranicznie wierzycie sobie nawzajem w dobre intencje. pamiętajcie że zawsze najsłabszym ogniwem każdego systemu jest człowiek. najlepszy kernel nie obroni systemu jeżeli sam użytkownik da pozwolenie na wykonanie szkodliwego kodu.

  Oczywiście teraz to nie jest problem. Społeczność linuxa jest raczej zamknięta a twórcy skryptów są w niej szanowani i mają zaufanie. poza tym w tych warunkach ktoś prędzej czy później przeanalizuje kod. ale jakby popularność Ubuntu skoczyła np do 50%? „więź społeczna” linuksowców by osłabła, wzajemne zaufanie też, a jednoczesnie by się pojawiła cała masa takich skryptów. kto by to analizował? teraz to jest mocna strona, kiedy popularność się zwiekszy to będzie gwoździem do trumny.

  nie, nie czepiam się. krytykuję to co moim zdaniem należy krytykowac.

  [quote post=”11767″]Jesteś paskudnym trollem wiesz ? 🙂 Nie chcesz ściągnąć/boisz się, trudno zrób to w ciszy.[/quote]

  Bo z tego co ja widze na tej stronie można pisać o Linuxie albo dobrze albo wcale. Kazdy kto się do czegoś przyczepi jest trollem z definicji. Myślisz że takie podejście do krytyki pomaga w rozwoju Linuxa czy raczej go blokuje?

  [quote post=”11767″]Ja ściągnę, jak wyjdzie stabilna wersja nowego ubunciaka.[/quote]

  Ja tak samo. I na bank ten skrypt też ściągnę.

 • Luke

  @mlody

  Część argumentów rozumiem – ja też nie zaglądam w kod. Ufam, że zrobi to ktoś mądrzejszy ode mnie.

  Tylko w jaki sposób używasz windows? Tam ani kodu nie dostaniesz ani nic… całkowicie ufasz M$ a nie ufasz oprogramowaniu, które jak nie ty to tysiąc innych osób może sprawdzić? Wielka niekonsekwencja w sposobie myslenia.

 • Roslinek

  Ja tak samo. I na bank ten skrypt też ściągnę.

  No to po co trollowac ?

  Wydaje mi się, ze to dwa rożne problemy” co by było gdyby popularność Ubuntu przewyższała potęgę m$”, a tym „co programista dodaje od siebie” do kodu.

  Ten drugi problem to prawie jak z przyroda, raz będzie ładna pogoda a raz brzydka, ale końcem końców nie masz na to wpływu, a jedyne co możesz to posłuchać meteorologa zrobić i wziąć parasol ew ciepło się ubrać.

  hmm, a pomyśl co może być na głównej polskiej stronie Ubuntu?. Moim zdaniem, gdybyś na forum założył topic o nazwie „co można zrobić gdy popularność będzie nas przewyższała..” Każdy by wtrącił swoje zdanie i jakoś dyskusja by się potoczyła możne nawet doszlibyśmy do jakiś wniosków, a tak nadal twierdze ze trollujesz 🙂

  Z mojej strony koniec tematu 2 posty to i tak za dużo jak na ciebie 🙂 (oczywiście bez urazy)

 • mlody969

  [quote post=”11767″]@mlody969, odebrałem go jako ogólnie, ponieważ odnosisz się ogólnie, ale to nie znaczy, że nie mogłem skomentować tego co piszesz. Zauważ, że to co piszesz nie wnosi nic do tego tematu. Nie widzę też, aby ktoś tutaj wspomniał o tym, że Linux jest bezpieczny, tylko sam to napisałeś. Krytykować również można, ale również można z tym nie zgadzać się i zaprzeczyć.[/quote]

  Jakbym napisał ogólny felieton to by był też dym że spamuję. Dlaczego środowiska Linuksowe boją sie rozmawiać na tematy ogólnej strategii, dlaczego każdy chce tylko dyskutować o konkretnych technicznych rozwiązaniach? Dlaczego nikogo nie obchodzi dyskusja o plusach i minusach samej filozofii otwartego kodu? Ja życzę Linuksowi jak najlepiej. Ale trzeba czasami tez poruszać niewygodne kwestie.

  [quote post=”11767″]No to po co trollowac ?[/quote]

  Bo to czy ja to zrobię czy nie nie zmienia faktu. Przykładowo, jeżeli ktoś jest niezadowolony z Visty znaczy że nie może jej krytykować ponieważ jej używa?

  [quote post=”11767″]nadal twierdze ze trollujesz :)[/quote]

  Czy ja kogoś obrażam? Z kogoś kpię? Nie, pisze to co myślę starając się nikogo nie urazić. Natomiast ilość obelg które były do mnie kierowane w czytelni jest naprawdę pokaźna.

  Ja nie chce trollować, nie chce z nikogo drwić ani obrażać. Nie chciałem być tak odebrany.

 • Kowalski

  Empitt dzieki Ci za te zabawke bo dzieki niej przejde sie na nowe ubu bez potrzeby szperania w sieci po podstawowe rzeczy. czy tez kilka klików wiecej w systemie. Osobiscie nie rozumie filozofii mlodego, ale @Roslinek to wszystko dobrze ujął

 • Haze

  młody969 oraz współdyskutanci
  Chodzi przecież nie tyle o to, że Ty możesz przeanalizować skrypt, a jak nie umiesz, to Twój problem.
  Chodzi raczej o to, że każdy może go przeanalizować i Ty, nawet jeśli tego nie umiesz, możesz spać spokojnie, bo jeśli jest coś groźnego w skrypcie, to na pewno ktoś to znajdzie i ostrzeże na forum.
  Ja, na przykład, zawsze przebudowuję skrypt tak, żeby nic nie wciskać, tylko żeby wszystko, co chcę, leciało samo (instaluję system na wielu komputerach i tak mi wygodniej) i gdybym znalazł coś niepokojącego, to bym na pewno spytał autora na forum, czy tak miało być. Zrobiła by się dyskusja i byłby sygnał.
  Takich jak ja jest na pewno więcej.

  Śpij spokojnie!
  Pozdrawiam!

 • khaard

  [quote comment=”41963″] Nie wyobrażam sobie za bardzo jak jakaś firma by miała zamienić system na taki do którego różne ulepszenia piszą nieznajome, prywatne osoby w wolnym czasie pomiędzy swoimi obowiązkami?[/quote]

  W takim razie nie wyobrażasz sobie powstania Linuksa, a jednak powstał.

 • quayal

  @empitt

  Dzięki za skrypt, używałem go do instalacji Koali, do Rysia też na pewno użyję.

  @mlody969

  Rozumiem Twoje obawy, ale wydaje mi się że to po prostu specyfika Ubuntu i nie można oczekiwać żeby nagle ten system (ta idea) stał się tym czym od początku nie miał być. Ubuntu opiera się na idei dobrowolnego zaangażowania dużej ilości ochotników i wzajemnej kontroli przez innych użytkowników którzy orientują się lepiej niż „przeciętny user” (coś jakby peer-reviewing).
  I albo się to akceptuje, ze wszelkimi konsekwencjami, albo nie. Ubuntu zakłada dobrą wolę użytkowników i mam nadzieję że ogólnie, statystycznie rzecz biorąc, więcej osób chce raczej pomóc niż zaszkodzić, więc jest dobrze.

 • Canis Lupus

  Do mlody969:

  Nie musisz instalować, jak nie chcesz. I to nie jest złośliwość z mojej strony – w tym świecie masz po prostu wybór, którego winda Ci nie daje. Bez tego skryptu da się żyć – można wszystko zrobić samodzielnie. Mnie wystarczą informacje z tej czytelni i forum – nigdy się nie zawiodłem a instaluję różne dziwne rzeczy.

  Co do zaangażowania prywatnych osób w jakąkolwiek dystrybucję, to dzisiaj w większości kod opracowują firmy. Powstaje nie za dużo programów, pisanych w 100% przez prywatne osoby. Jeżeli chcesz mieć taką pewność, jak przy windzie (gdzie renoma firmy jest gwarancją) – możesz zassać tylko produkowane przez firmy produkty. Zarówno darmowe, jak i płatne.

  Co do zwykłego użytkownika – to takowy i przy windowsowych programach wymięka. Jeżeli nie pokażesz palcem – zainstaluj tego antywira, firewall i jeszcze tamto pozmieniaj, to sam tego nie zrobi. Często trzeba to za niego robić, bo sam nie potrafi gołego systemu zainstalować – więc nawet przy windzie: albo instaluje i konfiguruje osoba, która (mniej lub więcej) się zna, albo sytuacja jest analogiczna, do opisanej przez Ciebie (że instaluje to osoba nie zaznajomiona z tematem, w ciemno, nie do końca zdając sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji).

  Linuksy różnej maści mają jedną przewagę nad windą – po instalacji jest im bliżej do „w pełni sprawnego systemu”. Posiadają w większości: i procesor tekstu, i program pocztowy, i komunikator a dodanie dodatkowych programów jest według mnie łatwiejsze, niż na windzie – wymaga więc mniej wkładu własnego od usera. Ubuntu jest właśnie taką dystrybucją (user friendly) i jest firmowana przez Canonical, które jest sprawdzoną marką. Chcesz więcej – instalujesz dodatkowe programy w/g uznania samodzielnie, lub decydujesz się na takie distro (nie firmowane logo żadnego giganta) jak Mint (który ma już chyba wszystko).

  Czego tu chcieć więcej? Jak w życiu:
  1 znasz się sam na samochodach i oszczędzasz na mechaniku,
  2 tylko lejesz paliwo i bulisz nawet za wymianę świec,
  3 chcesz mieć super-wypas i bulisz komuś ekstra kasę za tuning,
  4 sam coś robisz nie znając się i godzisz się na ryzyko, że Ci hamulce mogą wysiąść.

  Podkreślę to jeszcze raz – oryginalne ubu jest dla mnie lepiej przygotowanym do jazdy i tańszym w utrzymaniu samochodem, niż każda winda.

 • jst

  @pioruns

  instalacja Skypa jest równiez prosta, skopiuj i wklej do terminala:

  Wersja 32 bit.

  cd /tmp
  wget http://www.skype.com/go/getskype-linux-beta-ubuntu-32
  sudo dpkg -i skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_i386.deb
  rm /tmp skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_i386.deb

  Wersja 64 vit.

  cd /tmp
  wget http://www.skype.com/go/getskype-linux-beta-ubuntu-64
  sudo dpkg -i skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_amd64.deb
  rm /tmp skype-ubuntu-intrepid_2.1.0.81-1_amd64.deb

  Tak na marginesie można to dodać do „Ubumatic 1.0”

  polecam sie i pozdrawiam wszystkich..

 • empitt Autor wpisu

  [quote]Dodajcie jeszcze możliwość instalacji Kadu[/quote]
  Synaptic jest na tyle prosty w użyciu, że nie widzę takiej potrzeby, aby dodawać Kadu do skryptu.

  [quote]a czy planujesz może wersję kubumatic?[/quote]
  Dawno nie widziałem w akcji KDE i dlatego przynajmniej na razie nie planuję tworzyć skryptu dla Kubuntu. Chyba, że znajdzie się ktoś inny chętny.

  [quote]Nie wiem czy to jest błąd, ale przy dodawaniu repo na początku pliku dodaje “-e”. Posiadam ubu 64 bit.[/quote]
  To jest parametr dla polecenia „echo”, ale tak na prawdę on w tym przypadku jest zbędny i pozbyłem się już go. Dzięki za cynk.

  Tak na marginesie, udostępniłem Ubumatic 1.1 w wersji graficznej.

 • empitt Autor wpisu

  [quote]A gdzie ta rozszerzona wersja? (Prelink, preload)?![/quote]
  Najpierw chciałbym skupić się na jakości tego skryptu i jeśli wszystko będzie w porządku, to wtedy zajmę się resztą opcji. Chcę żeby wszystko było zrobione przyzwoicie, aby móc potem swobodnie dodawać kolejne opcje, a nie tracić czas na poprawianie lub ulepszanie czegoś.

 • empitt Autor wpisu

  [quote]A może by tak w wersji GUI zamiast radiobuttonów użyć checkboxy?[/quote]
  Oczywiście, że tak. Od wczoraj nad tym pracuję w wolnej chwili.

 • bollard

  Czepiacie sie skryptu, a ja z niego korzystam i wiem ze dziala bez zarzutu od pierwszej chwili jak tylko pokazal sie. Mialem zainstalowana alfe a teraz beta, wiem gdzie szwankowal 10.04. Teraz nawetr pod Beta2 chodzi mi bezproblemowo juz od chwili kiedy ukazala sie, ale stabilnei rowniez zaczelo chodzic jzu na Beta1.Takze kazdy ma prawo wyboru, czy skorzysta ze skryptu, czy tez nie.Ja tworcy tego skryptu dziekuje za to ze chce pomoc zwyklym userom.
  Pozdrawiam

 • jam

  Witam, skrypt 1.0 można przecież odpalić pod Kubuntu, kodeki flash inne rzeczy można bez problemu instalować, ja tak zrobiłem na RC. Niestety wersja okienkowa na kubuntu nie pójdzie szkoda na przyszłość po pewnie na następne wydanie będzie tylko w wersji okienkowej, a ja zakochałem się w KDE 4.

 • empitt Autor wpisu

  [quote]skrypt 1.0 można przecież odpalić pod Kubuntu, kodeki flash inne rzeczy można bez problemu instalować, ja tak zrobiłem na RC.[/quote]
  Można, ale w Kubuntu nie są potrzebne wszystkie kodeki, które skrypt instaluje w Ubuntu:
  http://packages.ubuntu.com/lucid/ubuntu-restricted-extras
  http://packages.ubuntu.com/lucid/kubuntu-restricted-extras

  Dlatego fajnie byłoby, gdyby znalazła się osoba, która na co dzień korzysta z KDE i umie pisać skrypty w Bashu. Dzięki temu mógłby powstać Kubumatic optymalnie dostosowany pod Kubuntu. Warto też nie zapominać o Xubuntu i Lubuntu. Jeśli są chętni, to współpraca zawsze jest mile widziana.

  [quote]Niestety wersja okienkowa na kubuntu nie pójdzie szkoda na przyszłość po pewnie na następne wydanie będzie tylko w wersji okienkowej[/quote]
  Zawsze można doinstalować Zenity i wtedy powinno działać, ale nie widzę potrzeby zaśmiecania systemu, ponieważ dla KDE istnieje coś takiego jak KDialog.

  Ewentualnie mogę zrobić coś takiego, że jak ktoś uruchomi skrypt w konsoli, to wtedy będzie działać w trybie tekstowym, a jak normalnie w trybie graficznym i też będzie sprawdzać czy w systemie jest zainstalowane Zenity. Tylko, że takie coś mogłoby się pojawić w następnych wersjach, ponieważ na obecną chwilę chciałbym się skupić nad tym co teraz robię.

 • Adam

  Czy internet w Cyfrowym Polsacie będzie działać na Ubuntu 10.04? Bo wiem że jest problem na Ubuntu 9.10 może by się ktoś tym zajął (tak jak Neostradą) tyle tu zdolnych ludzi – nie chcę się z tego powodu przesiadać na windę.

 • majsza

  [quote comment=”42047″]Czy internet w Cyfrowym Polsacie będzie działać na Ubuntu 10.04? Bo wiem że jest problem na Ubuntu 9.10 może by się ktoś tym zajął (tak jak Neostradą) tyle tu zdolnych ludzi – nie chcę się z tego powodu przesiadać na windę.[/quote]
  Adamie, dałeś komentarz nie na temat. 🙂 Takie pytania zadaje się na forum. 🙂

  Na marginesie. Twoim problemem nie jest Cyfrowy Polsat, bo działa na tych samych zasadach co iPlus, lub Play Online. A modemy oferowane razem z nim
  http://forum.huawei.com/jive4/thread.jspa?threadID=329383&tstart=50&orderStr=9
  http://forum.ubuntu.pl/showpost.php?p=715654&postcount=2

 • ESM

  Ja bym tam jeszcze dorzucił StartUp-Manager, niby można sobie samemu doinstalować ale jak już robić taki niezbędnik na start to bez tego przy GRUB 2 się nie obejdzie:). A jak wszystko będzie w jednym miejscu to się poklika odpali i pójdzie kolejną kawę po instalce zrobić 😀

 • ESM

  No i jeszcze jedno czy nie dało by się tak zrobić, żeby jak się zaznaczy kilka opcji to nie trzeba było wpisywać kilka razy hasła (mówię o wersji 1.2 z GUI bo nie wiem jak się sprawa ma w poprzednich wersjach). Czyli powiedzmy, że przetrzymywać hasło w programie dopóki nie załatwi wszystkich zadań z listy (powiedzmy jakaś zmienna która można by było nadpisywać po skończeniu zadań z listy, bądź po jakimś błędzie w instalacji). I na swoja obronę powiem tylko tyle że nie wiem jak by to wpływało na bezpieczeństwo systemu, wiec proszę zbytnio nie besztać za taki pomysł 😛

  A tak poza tym moim marudzeniem, że to bym chciał i tamto bym chciał to wielkie brawa dla autora, za inwencje twórcza i chęci, no i za poświęcony czas 🙂

 • lolo

  @Epul, Empitt Dzięki za skrypty. Czekam na finalne Ubuntu 10.04 Lucid Lynx i zasysam Wasz skrypt . Dajcie info kiedy będą dodatkowe opcje optymalizacyjne dla procesora i pamięci. Jeszcze raz DZIĘKUJĘ i pełen szacun . Pozdrawiam

 • Kowalski

  mam takie pytanie, bo zapomnialem je zadać na początku a teraz mi się przypomniało, czy ta zabawka instaluje kodeki w wersji 64bit czy to raczej nie ma znaczenia. Pytam bo na tej stronie również znalazłem poradnik „dla początkujących” i inna komenda jest do instalacji 32bitowych kodekow a inna do 64 a chodzi o:

  „Znowu wracamy do tej strony w Firefoksie i przechodzimy do ‘Playing Non-Native Media Formats’. Po raz kolejny jest pokazane co trzeba zrobić w konsoli, tym razem jest pokazane jak zainstalować przydatne kodeki.

  * Ubuntu 32 bitowe:

  sudo apt-get install w32codecs

  * Ubuntu 64 bitowe:

  sudo apt-get install w64codecs

  Pierwszy krok został zrobiony.”

  Jak sprawa wyglada tutaj? gdy sie ma ubu 64 to ubumatic pobierze kodeki w wersji przeznaczonej dla ubuntu 64 ?

 • empitt Autor wpisu

  [quote]No i jeszcze jedno czy nie dało by się tak zrobić, żeby jak się zaznaczy kilka opcji to nie trzeba było wpisywać kilka razy hasła (mówię o wersji 1.2 z GUI bo nie wiem jak się sprawa ma w poprzednich wersjach).[/quote]
  Już nie trzeba tak robić, ponieważ wprowadziłem nowe zmiany i skrypt prosi o podanie hasła na samym początku tylko raz.

  [quote]Jak sprawa wyglada tutaj? gdy sie ma ubu 64 to ubumatic pobierze kodeki w wersji przeznaczonej dla ubuntu 64 ?[/quote]
  Skrypt umie rozpoznać jaki jest to system i też wie co ma zainstalować w Ubuntu 32 bitowym, a co w 64 bitowym.

  Ubumatic 1.3 z kolejnymi ulepszeniami już jest.

 • Mecin

  Ubuntu jak zawszę powala inne dystrybuje swoim dopracowanym wyglądem i jest coraz bardziej powszechne, ja osobiście używałem dość długo debiana lecz ostatnio przez nowego xorga w debianie sid juz mi grafika na zamknietych sterach nie działa więc przerzucam się z powrotem na ubuntu do którego zawsze wracam z przyjemnością gdyż jest na prawdę na tle innych dystrybujcji dopracowane na maxa :).

  Jutro od razu zasysam nową wersję i jak tylko będę już miał wypalone to instaluje 🙂

  Mam pytanko czy nowa wersja wyjdzie równo z wybiciem godziny 00:00 czy o jakieś określonej? Bo tak to bym zapodał ściąganie już po 24 dziś i rano by było o ile serwerki będą w miare 😛

  Pozdrawiam

 • Morpheus

  [quote comment=”41959″]Wywalić otwartą javę i wstawić zamkniętą. Otwarta nie działa z większością aplikacji online które bazują na javie. Już sobie wyobrażam lawinowo rosnącą liczbę tematów w stylu „gry na kurniku nie działają” czy „nie działa czat WP”.[/quote]

  Zgadzam się z przedmówcą, a przynajmniej powinna być możliwość wyboru javy.
  Dzięki za kawał dobrej roboty.

 • pieklo

  [quote comment=”42075″][quote comment=”41959″]Wywalić otwartą javę i wstawić zamkniętą. Otwarta nie działa z większością aplikacji online które bazują na javie. Już sobie wyobrażam lawinowo rosnącą liczbę tematów w stylu „gry na kurniku nie działają” czy „nie działa czat WP”.[/quote]

  Zgadzam się z przedmówcą, a przynajmniej powinna być możliwość wyboru javy.
  Dzięki za kawał dobrej roboty.[/quote]

  Dokladnie!! zamiast otwartej javy powinna być jej wersja zamknięta z przyczyn czysto funkcjonalnych (ideologie open source odstawmy na bok 😉
  Od siebie proponuje jeszcze aby ubumatic instalował i konfigurował SMPlayera a nie MPlayera

 • margor80

  Powiedzcie czy macie podobnie jak ja? Korzystam z liveboxa Neostrada TP – Ubuntu łączy się bezproblemowo z internetem ale jak otwieram Ubumatic 1,4 wywala mi błąd połączenia z internetem i skrypt się automatycznie zamyka. Co robić???

 • empitt Autor wpisu

  [quote]Dokladnie!! zamiast otwartej javy powinna być jej wersja zamknięta z przyczyn czysto funkcjonalnych (ideologie open source odstawmy na bok ;)[/quote]
  Przegłosowaliście, w następnej wersji będzie Sun JRE, zamiast otwartej.

  [quote]Od siebie proponuje jeszcze aby ubumatic instalował i konfigurował SMPlayera a nie MPlayera[/quote]
  Mam kontakt z kilkoma osobami, które skarżą się na błędy jakie wywala SMPlayer, a na MPlayer nie i dlatego będzie on dalej.

  [quote]brakuje a byłoby fajnie jako opcje pobierania 1.gimp 2.java 3.chromium 4.oskinowanie ubuntu studio … skrytp generalnie super![/quote]
  Bez przesady, ponieważ są to proste sprawy do zainstalowania kilkoma kliknięciami. Gdybym miał spełniać wszystkie wasze oczekiwania, to z tego skryptu powstanie jeden wielki śmietnik. Najważniejsze, że skrypt robi najbardziej podstawowe rzeczy, a resztę niech użytkownik sam doinstaluje i niech się uczy. Inaczej okaże się, że nie umie skorzystać nawet z menedżera pakietów Synaptic, ponieważ wszystko za niego robił Ubumatic.

 • KOŁO

  [quote comment=”42092″]Powiedzcie czy macie podobnie jak ja? Korzystam z liveboxa Neostrada TP – Ubuntu łączy się bezproblemowo z internetem ale jak otwieram Ubumatic 1,4 wywala mi błąd połączenia z internetem i skrypt się automatycznie zamyka. Co robić???[/quote]
  Ja mam łącze po przez WiFi, próbowałem też przez kabel, i mam tak samo!
  P.S.
  Nie mam z Neostrady netu.

 • margor80

  [quote post=”11767″]Powiedzcie czy macie podobnie jak ja? Korzystam z liveboxa Neostrada TP – Ubuntu łączy się bezproblemowo z internetem ale jak otwieram Ubumatic 1,4 wywala mi błąd połączenia z internetem i skrypt się automatycznie zamyka. Co robić???

  Ja mam łącze po przez WiFi, próbowałem też przez kabel, i mam tak samo!
  P.S.
  Nie mam z Neostrady netu.[/quote]

  Czyli wygląda na to że najprawdopodobniej jest błąd w skrypcie. Bardzo proszę autora o zainteresowanie się zaistniałym problemem. Z góry dziękuję za wszystko 🙂

 • empitt Autor wpisu

  [quote]No ta, ale to że anulowanie nie działa delikatnie mnie rozbawiło[/quote]
  Proste, ponieważ nie chcę żeby zabijał instalację i tyle, bo takie twarde przerywanie pracy może spowodować niemiłe rzeczy. Dalej jest to takie zabawne?

  [quote]Czyli wygląda na to że najprawdopodobniej jest błąd w skrypcie. Bardzo proszę autora o zainteresowanie się zaistniałym problemem. Z góry dziękuję za wszystko :)[/quote]
  Błędu nie ma, bo sprawdziłem. Tak na marginesie, czy skrypt tekstowy (1.0) to samo robi? Później postaram się coś zrobić z tym.

 • margor80

  Witaj Empitt

  [quote post=”11767″]Błędu nie ma, bo sprawdziłem. Tak na marginesie, czy skrypt tekstowy (1.0) to samo robi? Później postaram się coś zrobić z tym.[/quote]

  U mnie skrypt tekstowy niby odpalił ale zainstalował tylko część mimo że dałem mu instaluj wszystko (np brak mu JAVY – nie odpalę za cholerę np czatu, 7Zipa i kilku jeszcze innych rzeczy). Mam wersję 64 bit -spróbuję jeszcze na wersji 32-bitowej i zobaczymy czy pójdzie.

 • empitt Autor wpisu

  @margor80, wprowadziłem zmiany i mam nadzieję, że skrypt będzie już normalnie działać. Wieczorem powinienem wypuścić ulepszoną wersję.

 • empitt Autor wpisu

  [quote]A czy nie dałoby się zamiast otwartej javy wrzucić sun-java6 czy jakoś tak?[/quote]
  Wcześniej już wspomniałem o tym, że będzie.

  Dzisiaj nie zdążę opublikować kolejnej wersji skryptu o postaram się jak najwcześniej jutro to zrobić.

  Jest już nowy skrypt. Mam nadzieję, że teraz nie będzie sprawiać problemów podczas testu połączenia z internetem oraz instaluje zamkniętą Javę.

 • empitt Autor wpisu

  @KOŁO, na jutro przygotuję jeszcze inne rozwiązanie i ono jest na tyle sprawdzone, że u wielu osób działa, nawet gdy internet jest torrentem obciążony.

 • klikacz

  Witam, za kazdym razem pojawia mi sie błąd z kluczami. rozwiązałem go za pomoca forum a teraz pojawia mi się to:

  W: Błąd GPG: http://archive.canonical.com lucid Release: Następujące podpisy były błędne: BADSIG 40976EAF437D05B5 Ubuntu Archive Automatic Signing Key

  testowane kilka razy.

 • empitt Autor wpisu

  @klikacz, na to skrypt niestety nie ma wpływu, musisz odczekać jakiś czas i wtedy wszystko powinno wrócić do normy.

 • kosmaty50

  nie mogę rozpakować ubumatic-robię to prawym klawiszem i pojawia się następujący błąd
  Wystąpił błąd podczas wczytywania archiwum.
  tar: This does not look like a tar archive
  tar: Skipping to next header
  tar: Exiting with failure status due to previous errors
  proszę o pomoc.pozdrawiam

 • margor80

  I dalej to samo – skrypt 1.6 w dalszym ciągu nie może połączyć się z netem mimo że sieć normalnie działa (dzieje się tak i przez WiFi i przez kabel). Empitt zrób coś z tym – proszę :).

 • empitt Autor wpisu

  [quote]1.5 też mi nie działa, rak połączenia z internetem, ten 1.0 działa normalnie[/quote]
  Znowu wprowadziłem modyfikację dla testu połączenia z internetem. Jeśli to nie pomoże pozostaje mi tylko zadać takie pytanie, czy nie masz czasem ustawionego proxy?

  [quote]ok, ale musze ponownie włączać skrypt czy sam problem sie zniweluje??[/quote]
  W tym przypadku nie musisz.

  [quote]pomoże mi kto?[/quote]
  Najprawdopodobniej plik został źle pobrany, spróbuj ponownie jeszcze raz.

  Jest następna wersja skryptu. Dodałem drobną funkcję, moim zdaniem znaczącą, ponieważ dwa menedżery pakietów nie mogą naraz pracować, tylko jeden i ona to sprawdzi.

 • kosmaty50

  pobierałem go juz kilka razy i nic-w międzyczasie pobrałem operę tez tar.gz-i sie pobrała i zainstalowała-cały jestem głupi-faktycznie nie wiem o co chodzi

 • Luke

  ja przyznaję, że u mnie coś jest nie tak. Repo – nie dociąga klucza, na punkcie z kodekami i potem z javą po prostu staje i tak se jest już do końca życia, z siecią nie mam problemów, ale nic nie zasysa… Po kliknięciu myszką, aby proces zakończyć to ciągle pracuje to w tle i trzeba ręcznie zabijać. A że jestem (jak to nazwał kiedyś siebie kolega a ja też pasuję) użyszkodnikiem to nic nie potrafię wyciągnąc ze skryptu. Niemniej i tak to jest pomoc w tym co należy na dzień dobry zaciągnać, tylko, że robię ro ręcznie 😉

  Pomimo mojej osobistej porażki dzięki za włożoną pracę!!

 • margor80

  Empitt – nie mam ustawionej proxy – korzystam z Neostrady (Livebox) i jak do tej pory była lipa i przez WiFi i na kablu

 • Gacek

  Czy te skrypty można pobrać gdzieś indziej? Niestety mam podobne problemy z pobieraniem, jak parę osób przede mną :/

 • ls

  zassałem, rozpakowałem, i … nie działa. Ani 1,6 ani 1,0. Może coś robię źle. Czy to będzie działało w lxde? Dopiero próbuję tego środowiska.

 • empitt Autor wpisu

  [quote]ja przyznaję, że u mnie coś jest nie tak. Repo – nie dociąga klucza, na punkcie z kodekami i potem z javą po prostu staje i tak se jest już do końca życia, z siecią nie mam problemów, ale nic nie zasysa… Po kliknięciu myszką, aby proces zakończyć to ciągle pracuje to w tle i trzeba ręcznie zabijać. A że jestem (jak to nazwał kiedyś siebie kolega a ja też pasuję) użyszkodnikiem to nic nie potrafię wyciągnąc ze skryptu. Niemniej i tak to jest pomoc w tym co należy na dzień dobry zaciągnać, tylko, że robię ro ręcznie ;)[/quote]
  Komentarze są m.in. też po to, aby zgłaszać tego typu problemy.Już zostało poprawione i powinno być dobrze.

  [quote]Empitt – nie mam ustawionej proxy – korzystam z Neostrady (Livebox) i jak do tej pory była lipa i przez WiFi i na kablu[/quote]
  Nie mam pojęcia dlaczego u Ciebie wget nie działa i niestety nie mam jak to sprawdzić, ponieważ nie znam osoby która posiadałaby Livebox.

  [quote]Czy te skrypty można pobrać gdzieś indziej? Niestety mam podobne problemy z pobieraniem, jak parę osób przede mną :/[/quote]
  Postaram się wrzucić ten plik jeszcze gdzie indziej.

  [quote]Niestety u mnie skrypt nie działa. Nie ściąga kodeków.[/quote]
  Powinno już działać.

  [quote]zassałem, rozpakowałem, i … nie działa. Ani 1,6 ani 1,0. Może coś robię źle. Czy to będzie działało w lxde? Dopiero próbuję tego środowiska.[/quote]
  1.0 powinien.

  Już jest kolejna wersja 1.7 z kolejnymi ulepszeniami.

 • makles

  Hej. Gratuluje swietnego skryptu, oszczedza mase czasu;) Mozesz jeszcze powiedziec czy i jezeli tak to kiedy planujesz dodac funkcje poprawiania wydajnosci przy prockach 2-rdzeniowych itd.?

 • aaaaaaa

  fajne
  cośtam nie dzialało ale widzę że dzisiaj aktualizacja
  jakby w tej graficznej wersji dodać tak jak było w cześniej, że widać jaki procent ściągnięcia instalki i stopień instalowania, bo przy moim wolnym łączu to mialem wrażenie że mi sie program zawiesił, ale wyczekałem i jest
  i jakby dodać ten program do Centrum oprogramowania ununtu to bylby wypas

 • Gacek

  [quote post=”11767″]Postaram się wrzucić ten plik jeszcze gdzie indziej.[/quote]

  Dzięki. Uczynna koleżanka już ściągnęła mi te skrypty i przesłala, ale może komuś jeszcze się to przyda 🙂
  Tak czy inaczej, przetestowane, wersja konsolowa działa u mnie bez najmnniejszych problemów. Wielkie dzięki, empitt! 🙂 Kawał dobrej roboty.

 • amsterdam

  po ściągnięciu, rozpakowaniu i wpisaniu hasła system sprawdza połączenie z netem i tu klops. komunikat> nie masz połączenie z netem spróbuj później a Internet działa bez problemowo. Czy wie ktoś o co chodzi?

 • mpt

  witam,
  czy moze ktos sprawdzal / slyszal, na ile skrypt dziala na Xubuntu?
  czy autor ma moze podejdzenia w tym temacie?
  bylbym wdzieczny za odpowiedzi.
  pozdrawiam i dziekuje za pomocna inicjatywe.

 • Er_

  @empitt
  Dziekuje serdecznie, wykonales bardzo dobra robote. Skrypt okazal sie dla mnie bardzo pomocny 😉
  Mimo, ze nie jestem poczatkujacym uzytkownikiem to twoj skrypt przynajmniej zaoszczedzil mi czas i przypominanie sobie co jeszcze powinienem zainstalowac. Gratuluje jeszcze raz i licze, ze bedziesz dalej rozwijal swoje narzedzie.
  Pozdrawiam
  Er

 • M'l

  [quote comment=”42162″]po ściągnięciu, rozpakowaniu i wpisaniu hasła system sprawdza połączenie z netem i tu klops. komunikat> nie masz połączenie z netem spróbuj później a Internet działa bez problemowo. Czy wie ktoś o co chodzi?[/quote]

  Hi guys!
  Only check&correct nameserver: *IP_your_dns* inside ‚/etc/resolv.conf’
  10×4@PM vel empitt 🙂
  Brgs
  Michal

 • klikacz

  empitt a mógłbyć dodać instalacje wine?? jako dodatkowa opcje, skrypt jest dla nowych użytkowników a oni czesto potrzebuja wine. Ja śmigam juz jakis czas i tez zawsze go instaluje:)

 • empitt Autor wpisu

  [quote]Konkurencja czy nasi?

  http://gnome-look.org/content/show.php/Ubuntu+10.04+Start+script?content=123391&PHPSESSID=f4291e7d4e7d6959e28825d678829af6%5B/quote%5D
  Nie nasi, ale też nie konkurencja, tylko alternatywa. Jakbyś zerknął do kodu, koleś podał link do czytelni ze skryptem dla Ubuntu 9.10.

  Komentator M’l podał przyczynę dlaczego u niektórych nie chce zaliczyć testu sprawdzanie połączenia z internetem. Trzeba sprawdzić, czy są podane poprawne adresy DNS lub ewentualnie podmienić je na, np.: 8.8.8.8, 8.8.4.4 (Google).

  [quote]empitt a mógłbyć dodać instalacje wine??[/quote]
  Centrum oprogramowania Ubuntu jest na tyle łatwe w użyciu, że tego typu instalacja nie powinna sprawić nikomu żadnych trudności, co innego byłoby, gdyby Wine wymagał trudnej konfiguracji.

 • klikacz

  sama instalacja jest prosta, ale nie każdy początkujący wie że trzeba jeszcze dodać do źródeł oprogramowania link by mieć aktualizacje. choć z drugiej strony masz racje:)

 • empitt Autor wpisu

  @klikacz, repo już jest tak skonfigurowane, że WINE spokojnie się zainstaluje. A jakbym miał spełniać wszystkie wasze zachcianki, to skrypt miałby 100 pozycji, w czym 90 zbędnych i dlatego jeśli ktoś chce mieć tamto i to, sam wybierze i zainstaluje. Najważniejsze rzeczy na początek moim zdaniem skrypt robi, a reszta będzie raczej już z górki, niż pod górę.

 • Luke

  podielam zdanie autora – to co jest w repo nie należy dodawać – należy za to kliknięciem kilkanaćie kodeków zainstalować itp… bo zawsze czegoś zabraknie 😉

 • Luke

  ok, zachciało mi się pobawić – wszystko tym razem zadziałało poza pobieraniem kluczy do repo, ale w sumie to nie przeszkadza.. super! dzięki!

 • SiD

  Pięknie dziękuję za skrypt. Z mojego punktu widzenia to najcenniejsza inicjatywa polskiej społeczności Ubuntu. Oby skrypt się rozwijał i był aktualizowany wraz z każdym nowym wydaniem Ubuntu.

  Ciągle mam cichą nadzieję, że kiedyś powstanie temat gdzie będzie wyłożone krok po kroku, jak dla początkującego, jak zrobić to co robi skrypt, ale ręcznie i najprostszymi metodami. Byłoby to zdecydowanie edukacyjne. Mam tu na myśli tłumaczenie dla naprawdę początkujących, poczynając od tego gdzie znaleźć odpowiednie wpisy do Repo, gdzie dodać etc.

  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje oraz gratuluję!

 • ella

  Witam Po zainstalowaniu Ubuntu 10.04 LTS nie działają mi gry ubuntowe trójwymiarowe. Podejrzewam że to z braku wsparcia dla mojej karty (ATI Radeon X1950 pro) Jak sobie z tym poradzić??????

 • januszem

  Dziękuję autorowi skryptu za eleganckie uzupełnienie repozytoriów. Zadziałało bezbłędnie. Dobra robota.
  Podziękowania

 • Krzysiek

  Nie mogę uruchomić pliku, skryptu Ubumatic-1.8.sh podczas uruchamiania prosi mnie o hasło „Proszę podać swoje hasło”. O jakie hasło chodzi?

 • empitt Autor wpisu

  @Krzysiek, o swoje, czyli o takie, które ustaliłeś podczas instalacji Ubuntu.

  Dodałem małe ulepszenie, które testuje czy jest połączenie z internetem i mam nadzieję, że teraz będzie już wszystko w porządku, ponieważ niektóre osoby miały z tym problem.

 • 3p

  witam. mam tą samą sytuację, jaka już została tu opisana. chodzi o liveboksa. skrypt pokazuje mi, że nie ma połączenia z internetem, a wysyłając tego posta, chyba jednak połączenie będę miał. czy problem ten będzie w jakikolwiek sposób naprawiany? właściwie po co jest to sprawdzanie połączenia? bo sprawia chyba tylko problemy. jak ktoś nie ma połączenia to skrypt nic u niego i tak nie zrobi, a jak ktoś ma, to wtedy wszystko by (mam nadzieję) działało.

  pozdrawiam

 • 3p

  witam. mam tą samą sytuację, jaka już została tu opisana. chodzi o liveboksa. skrypt pokazuje mi, że nie ma połączenia z internetem, a wysyłając tego posta, chyba jednak połączenie będę miał. czy problem ten będzie w jakikolwiek sposób naprawiany? właściwie po co jest to sprawdzanie połączenia? bo sprawia chyba tylko problemy. jak ktoś nie ma połączenia to skrypt nic u niego i tak nie zrobi, a jak ktoś ma, to wtedy wszystko by (mam nadzieję) działało.

  a co do tego polecenia, które było podane wyżej (wget) to u mnie została pobrana paczka libflashplayer-10.0.45.2.linux-x86_64.so.tar.gz

  pozdrawiam

 • empitt Autor wpisu

  [quote]a co do tego polecenia, które było podane wyżej (wget) to u mnie została pobrana paczka libflashplayer-10.0.45.2.linux-x86_64.so.tar.gz

  pozdrawiam[/quote]
  Niestety nie spotkałem się nigdy z takim problemem i z powietrza nie umiem wymyślić przyczynę. Gdybym wcześniej tego typu odpowiedź uzyskał, to może i wcześniej problem zostałby rozwiązany. Powiedz mi czy pobrał Ci się ten plik w katalogu domowym:
  wget -t 5 -T 3 http://dl.dropbox.com/u/6294587/Ubuntu/net -O net
  ? Zajrzyj też do niego i czy są w nim cyfry?

  [quote]Coś się repozytoria kaszanią. Błędy w kluczach.[/quote]
  Nic na to nie poradzę, że te serwery lubią padać. Trzeba odczekać jakiś czas lub czasem nawet dzień i ponowić ustawienie repozytorium jeszcze raz.

 • Kowalski

  Pisałem wcześniej ale mi jakiś błąd wyskoczył więc powtórzę się. Skrypt spisuje się znakomicie po prostu bajka. Ale jedna sprawa można by zrobić tak żeby podczas instalacji zamkniętej javy automatycznie akceptować licencję bo niby to tylko jeden klik więcej. Ale rozumiecie zapuszczam skrypt i idę zrobić herbatkę. Mimo wszystko jeśli to jest niemożliwe to i tak stokrotne dzięki za skrypt.

 • Iac

  Szkoda, że skrypt odbiega od starej uniskowej szkoły milczenia… Trzeba cztery razy kliknąć po anulowaniu działania – to lekka przesada, ale imo wszystko skrypt jest OK. Pozdrawiam

 • empitt Autor wpisu

  [quote]Szkoda, że skrypt odbiega od starej uniskowej szkoły milczenia… Trzeba cztery razy kliknąć po anulowaniu działania – to lekka przesada, ale imo wszystko skrypt jest OK. Pozdrawiam[/quote]
  Nie bardzo rozumiem drugiego zdania, czy mógłbyś je przybliżyć? Bo podczas wielokrotnego testu takie coś nigdy mnie nie spotkało.

 • Kowalski

  Spróbuję napisać po raz trzeci bo jakieś błędy się pojawiły w czasie próby opublikowania moich poprzednich komentarzy. Więc skrypt spisuje się znakomicie, po prostu bajka ale na jedno bym zwrócił uwagę mianowicie automatyczna akceptacja licencji gdy się instaluję zamkniętą jave. Niby tylko 1 klik ale rozumiecie zapuszczam skrypt i idę zrobić herbatkę. Przemyśl to empitt

 • empitt Autor wpisu

  [quote]automatyczna akceptacja licencji gdy się instaluję zamkniętą jave[/quote]
  Wybacz, ale gdybym chciał jest to praktycznie niemożliwe (licencję trzeba akceptować i tyle, bo gdyby nie trzeba było, to wtedy producent Javy nie kazałby nam tego robić). Co prawda mogę dodać automatyczną akceptację licencji Javy, ale wtedy i tak muszę dorzucić okienko z informacją o akceptacji tej licencji. Jak widzisz tworzy się wtedy błędne koło nie warte zachodu.

 • Kowalski

  Mimo wszystko dzięki. Trochę tak zboczę z tematu czy znacie sposób na usunięcie tej koperty koło zegara (wiem że to aplet powiadomien ale jak wylacze go to ikona glosnosci tez znika) a samo usuniecie evolution nic nie daje że też nie ma samego modułu z volume control tylko musi byc z kopertą

 • gilban

  Witam.

  Mam Maca mini z procesorem ppc i zainstalowanym ubuntu 10.04. (32 bit)

  Gdy chcę odpali ten skrypt – dostaj info że skrypt jest do systemu 32 i 64 bit i nie da się uruchomić. Czy da się jakoś to obejść?

 • Spider4

  @Kowalski, też swego czasu tego szukałem i jest na forum. Dla leniwych:

  sudo apt-get purge incidator-me incidator-messages

  i restart

  tako radził Admc na forum i u mnie się sprawdzilo

 • RB

  U mnie też wywala, że niby nie mam neta..a mam na kablu z sieci lokalnej, heh, ale poradziłem sobie z tym tak

  60: # killall Ubumatic-1.9.sh

  i działa 😉 w ogóle by te sprawdzanie połączenia z netem można wywalić, przecież chyba jasne jest, że jak ktoś chce coś do systemu doinstalować, to musi mieć połączenie z netem, a w ogóle poza tym każdy raczej ma, a jak nie ma to nie zainstaluje – proste 😉

 • empitt Autor wpisu
  Zmiany:
  • 2.0
  • – poprawiono i ulepszono kod

  • 1.9
  • – ulepszono funkcję, która sprawdza połączenie z internetem
   – dorzucono drobną poprawkę

  • 1.8
  • – dodano do repozytorium wpisy dla wtyczki Telepathy Sunshine
   – wprowadzono poprawkę oraz ulepszenia

  • 1.7
  • – podmieniono podstawowe repozytorium Medibuntu na inne zapasowe
   – Synaptic zastąpił apt-get i dzięki temu dokładnie informuje o przebiegu pracy
   – wprowadzono ulepszenia, które powinny przyspieszyć pobieranie plików (równoległe pobieranie – na ten pomysł wpadł użytkownik Jan, który napisał do mnie o tym w e-mailu)

  • 1.6
  • – dodano mechanizm sprawdzania, czy w danym momencie pracuje inny menedżer pakietów
   – wprowadzono drobne ulepszenia

  • 1.5
  • – dodano instalację zamkniętej Javy (Sun) w miejsce otwartej
   – wprowadzono drobne ulepszenia

  • 1.4
  • – zaktualizowano możliwość instalacji Telepathy Sunshine do nowszej wersji (wtyczka Gadu-Gadu dla Empathy)
   – wprowadzono poprawki oraz ulepszenia

  • 1.3
  • – ulepszono mechanizm dla wprowadzania hasła (nie trzeba będzie już podawać go kilkakrotnie w różnych miejscach, tylko raz na samym początku)

  • 1.2
  • – dodano możliwość zaznaczania kilku opcji naraz
   – dodano do repozytorium wpisy Get Deb, w którym znajdują się przydatne programy oraz gry
   – ulepszono plik konfiguracyjny dla odtwarzacza multimedialnego MPlayer

  • 1.1
  • – dodano nakładkę graficzną
   – dodano dwie nowe opcje (instalacja odtwarzacza multimedialnego MPlayer i narzędzia systemowego Ubuntu Tweak)

  Ubumatic doczekał się wersji 2.0 i mniej więcej tak będzie prezentować się skrypt – ma tylko ułatwić przygodę z Ubuntu, a nie robić wszystko za użytkownika.

 • marcin27m

  trochę zawiedziony jestem po nowym Ubuntu 10.04 po uruchomieniu wyświetla się pulpit z wszystkimi ikonkami po czym zawiesza się (9.10 działał bez zarzutu) laptop asus x50 grafika nVidia 8200M G

 • jedrek

  Niestety skrypt już do niczego się nie nadaje. Od 3 dni próbuje połączyć się z jakimś archive.getdeb.net i nic z tego. Bez sensu takie ściąganie plików z serwera, który działał tylko przez miesiąc. Czekam na wersję 2.1 – która łączy się z _działąjącym_ serwerem!

  Pozdr.
  Jedrek

 • empitt Autor wpisu

  @jedrek, przykro mi, że serwery nie działają, ale skrypt nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie. Słowa, że skrypt już do niczego się nie nadaje są mocno przesadzone, ponieważ nie zainstaluje się tylko jedna paczka ubuntu-tweak, a to nie koniec świata.

  Chciałbym ogłosić, że światło dzienne ujrzał Ubumatic All 1.0 (zastąpił standardowy skrypt 1.0 działający w trybie tekstowym. Tak jak wspomniałem w tekście, można uruchomić go nie tylko w Ubuntu 10.04, ale również w innych wersjach oraz został dostosowany dla różnych odmian Ubuntu. Mam nadzieję, że przyda się on niektórym osobom.

 • Kowalski

  Ostatnio właśnie co chce zainstalować coś ze skryptu to nie idzie nic zrobić to znaczy skrypt się uruchamia elegancko wszystko zaznaczam później ok i pisze że prosze czekać coś tam coś tam może to potrfać od kilku do kilkunastu minut i tak można czekać ile bądź a pamiętam czasy jak odpalało mi wszystko od strzała dodam że zaznaczam tylko instalacja javy flasha podstawowe repo i dziękuje dobranoc. Czyżby slowa jedrka sie sprawdziły „Od 3 dni próbuje połączyć się z jakimś archive.getdeb.net i nic z tego” – co za tym idzie wysiadły jakies serwery czy jak ?

 • Kamil

  SKRYPT DO POPRAWY !

  Repozytoria GetDeb są do skasowania!

  Od tygodnia serwer leży .. wasz skrypt też przez to błędy wyrzuca

  Pozdraiwam

 • empitt Autor wpisu

  Udostępniłem kolejną wersję skryptu (2.0.1). Podmieniłem repozytorium Medibuntu i Get Deb na inne serwery (mam nadzieję, że nie będą tak padać jak główne) oraz lekko zmodyfikowałem mechanizm, który sprawdza połączenie z internetem. Teraz pozostaje pytanie do tych osób, którym skrypt nie chciał dać pozytywnego wyniku podczas sprawdzania połączenia z internetem, jak działa?

 • JarTul

  Skrypt w wersji 2.0 działał, chociaż był problem z repozytoriami i nie wszystko chciało do końca przejść. W nowej wersji 2.01 od 20 minut „Trwa sprawdzanie”…
  Połączenie z Internetem po sieci lokalnej do routera i dalej modem DSL. Generalnie pełna łączność z Internetem… tylko skrypt tego nie widzi.

  Wielkie podziękowania za wszelkie działania związane z udoskonalaniem Ubuntu… Jak to mówią niektórzy… Duży szacun… 🙂

 • empitt Autor wpisu

  @JarTul, spróbuj dzisiaj uruchomić ten skrypt jeszcze raz, ponieważ wczoraj u mnie launchpad.net różnie działał.
  @Edyta, czy na pewno pobrałaś najnowszą wersję skryptu, ponieważ w najnowszym adresy do Get Deb są inne.

  Udostępniłem wersję 2.0.2. Zobaczcie jak jest teraz, ponieważ ta wersja pobiera klucze GPG z niemieckiego serwera. Nie wiem jak będzie u was, ale u mnie działa o wiele sprawniej od keyserver.ubuntu.com.

 • empitt Autor wpisu

  @JarTul, na forum była o tym rozmowa, że głównie posiadacze DSL mają z tym problem na standardowych DNS-ach. Spróbujcie zmienić adresy DNS na inne, np. Google Public DNS, OpenDNS itd. jeśli chcecie skorzystać ze skryptu. Trudno jest w tym przypadku zwalić winę na skrypt, ponieważ po zmianie tych adresów niektórym osobom zaczął działać poprawnie. Jeśli chodzi o mnie, ja nic innego już nie wymyślę, ani ewolucyjnego, ani rewolucyjnego rozwiązania. Tym bardziej, że mnie i wielu moim znajomym skrypt działa poprawnie. Tylko tyle mogę w tej chwili napisać.

 • empitt Autor wpisu

  @Kowalski, dzięki za info. Jeśli chodzi o wersję 2.1 ponownie podmieniłem Medibuntu i Get Deb (ponoć te lustrzane serwery, które ustawiłem są wydajne), zmieniłem mechanizm, który sprawdza czy w danym momencie pracują inne menedżery pakietów oraz odpowiednio przerobiłem mechanizm pobierania Flasha 64 bitowego – dzięki temu będzie pobierać najnowszą, aktualną wersję.

 • Kowalski

  ne wiem czy jest możliwość „przypięcia” tego posta na główną, żeby nie schodzić na dół później jeszcze zmienić strone. WordPress i K2 to potęga więc może by sie jednak coś udało ?

 • empitt Autor wpisu

  W kolejnej wersji skryptu zmiany dotyczą tylko Flasha, a właściwie 64 bitowej wersji. Skrypt już nie instaluje 64 bitowego Flasha 10 w 64 bitowym Ubuntu, tylko instaluje 32 bitową wersję 10.1 z repozytorium + nspluginwrapper + 32 bitowe biblioteki. Myślę, że nikogo nie powinna zdziwić powyższa zamiana, ponieważ Adobe niestety porzucił, a właściwie wstrzymał rozwój 64 bitowego Flasha dla Linuksa. Nawet wykryte w nim ostatnio groźne luki nie zostały załatane i dlatego porzucenie 64 bitowego Flasha na rzecz 32 bitowego było konieczne.

 • ca1ek

  [quote comment=”41952″]Ja jako stary Windiarz, użytkownik Windows 7 nie moge się doczekać nowego Ubuntu. Na pewno jednak się na niego nie przesiądę w 100% – ponieważ nie obsługuje wszystkiego z czego normalnie korzystam :([/quote]
  WTF?Przecież są lunixowe odpowiedniki aplikacji windowsowych.Mamy jeszcze wine i to starczy by z linuxa zrobić codzienny system biurkowy

 • Kowalski

  znów śpieszę z informacją na temat skryptu otóż dodane repozytoria a dokładniej mirror getdeb wywalają mi błędy gdy wchodze w menadżera aktualizacji w sumie od niedawna się to dzieje {przepraszam za małą precyzje ale pamiętam że błąd dotyczył tego że połączenie zostało odrzucone) ale oczyszczenie całego source list i wpisanie repo z tegoż oto tematu na ubuntu.pl http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=37494 pomogło – jak można zauważyć

  „deb http://archive.getdeb.net/ubuntu lucid-getdeb apps games
  # deb-src http://archive.getdeb.net/ubuntu lucid-getdeb apps games”

  już chyba mirrory nie są potrzebne ? ponieważ lustra są nieczynne ?

 • empitt Autor wpisu

  Jeśli chodzi o serwery Get Deb są one bardzo niestabilne i bardzo często padają, dlatego w najnowszej wersji je całkowicie usunąłem i dodałem nowe repozytorium dla Ubuntu Tweak (wcześniej był instalowany z Get Deb).

 • Kowalski

  a jak jest z flashem w wersji 10.1 bo dzisiaj tak patrze w centrum oprogramowania i pisze mi ze mam 10.1.53.64 czyżby koncówka mowila ze jednak jest wersja pod 64 bit bo swego czasu były wiadomosci ze jednak nie bedzie pod 64bit wersji, wiec jesli jej nie ma to jaka wersja jest instalowana – 32bity ? czy byc moze jednak stanowisko adobe sie zmienilo ?

 • darekry

  Hej. może dodać do skryptu opcję ustawienia przycisków metacity na prawo? wiele osób jest przyzwyczajonych, a nie każdy umie sam przestawić [mimo że to 1 polecenie]

 • empitt Autor wpisu

  @Kowalski, masz Flasha 32 bitowego, w poprzednim komentarzu pisałem jak to wygląda.

  Wypuściłem z delikatną modyfikacją najnowszą wersję skryptu i na tej wersji kończę go rozwijać dla Ubuntu 10.04. Następna wersja będzie dopiero dla Ubuntu 10.10.

 • empitt Autor wpisu

  @mati865, owszem, ale jest to tylko skrypt instalujący Flasha 32 bitowego w Ubuntu 64 bitowym.

  W przyszłym tygodniu ma się pojawić poprawiona i ulepszona wersja Ubuntu 10.04.1. Dlatego ja też postanowiłem wypuścić ulepszone wersje skryptów (kody zostały trochę przebudowane i ulepszone; błędów nie naprawiłem, ponieważ ich nie było ;)).

 • empitt Autor wpisu

  @Skibbbi, czekać, gdy serwery Medibuntu zaczną normalnie działać, ogólnie próbuj co jakiś czas, np. co następny dzień aż zaskoczy.

 • cacharel

  ja chciałem tylko podziękować dzięki temu skryptowi i waszej pomocy mój 10 letni bratanek samodzielnie stawia i konfiguruje ubuntu że aż miło pamiętam dawnej kiedy sam instalowałem to wszystko to zajmowało mi to kilka godzin a i tak sukces był raczej połowiczny dzisiaj system ubumatic i mam wszystko czego mi potrzeba za tydzień zafunduję mamusi przesiadkę na ubuntu dzięki serdeczne i pozdrawiam cieplutko.
  P.S.nie zapominajcie o ekologii bo xle się dzieje z naszą planetą.

 • kuzyn_mirka

  po pobraniu skryptu, nie moge go rozpakowac pojawia mi sie komunikat o błedzie taki o:

  tar: This does not look like a tar archive
  tar: Skipping to next header
  tar: Exiting with failure status due to previous errors

 • adrian

  Hej,

  Używałem kiedyś tego skryptu do istalacji Koali, ale przy instalacji Lynxa mi nie idzie. Graficzny mówi że nie ma połączenia z internetem, tekstowy twierdzi że jest błąd:

  [: 24: -ne: unexpected operator
  ./ubumatic_all.sh: 30: Syntax error: „(” unexpected

  wiesz coś na ten temat? Jak to poprawić?

 • laybythesea

  [quote comment=”43398″]Hej,

  Używałem kiedyś tego skryptu do istalacji Koali, ale przy instalacji Lynxa mi nie idzie. Graficzny mówi że nie ma połączenia z internetem, tekstowy twierdzi że jest błąd:

  [: 24: -ne: unexpected operator
  ./ubumatic_all.sh: 30: Syntax error: „(” unexpected

  wiesz coś na ten temat? Jak to poprawić?[/quote]
  Forum, forum, forum – proszę z takimi technicznymi sprawami zaglądać na nasze forum:
  -> http://forum.ubuntu.pl

 • paramedica

  Nadal występuje problem z instalacją ubumatica 2.3, wywala błąd o braku połączenia z internetem. Empitt coś zmienił czy skrypt na serwie się rozsypał?

 • empitt Autor wpisu

  [quote]skrypt na serwie się rozsypał?[/quote]
  Był w nim przestarzały adres IP i dlatego wywalał się błąd. Także dzięki @kromek za uwagę.

  Poprawiłem skrypt i powinien działać teraz normalnie.

  [quote][: 24: -ne: unexpected operator
  ./ubumatic_all.sh: 30: Syntax error: „(” unexpected[/quote]
  Przyjrzałem się dokładniej temu problemowi i nie zanotowałem tego błędu.

  [quote]Forum, forum, forum – proszę z takimi technicznymi sprawami zaglądać na nasze forum:
  -> http://forum.ubuntu.pl[/quote%5D
  Wg mnie za bardzo przesadziłeś tutaj. Skoro błędy i problemy dotyczą Ubumatika, a ta notatka jest o tym skrypcie, to jak najbardziej powinno się pisać o nich właśnie tutaj, a nie na forum i gdzie indziej. Mnie się wydaje, że od tego są te komentarze, a zgłaszanie problemów w 100 miejscach niczego nie rozwiąże – myślę, że sam się domyślisz dlaczego (bo niby skąd mam wiedzieć o tym, że ktoś zgłasza problemy dotyczące tego skryptu gdzie indziej?).

 • mlody969

  Dzięki empitt, teraz idealnie śmiga. Tylko zapomniałeś w komunikacie końcowym zmienić wersji z 2.3 na 2.3.1 🙂 ale to już chyba nikomu nie przeszkadza

 • empitt Autor wpisu

  @mlody969, ja po prostu tak robię od dłuższego czasu, ale jak sam twierdzisz nie powinno to nikomu przeszkadzać.

  Pojawiła się nowa wersja skryptu z niewielkimi zmianami, która wspiera (na razie uznajmy, że nieoficjalnie) m.in. Ubuntu w wersji 10.10 oraz instaluje dodatkowo nowy pakiet o nazwie „gstreamer0.10-fluendo-mp3”. Także zachęcam do testowania jak sprawuje się skrypt na Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat.

 • empitt Autor wpisu

  Ubumatic 2.4 i Ubumatic All 1.3 – drobne zmiany i małe nowości. Oba skrypty oficjalnie będą wspierać najnowsze dziecko Ubuntu 10.10 i w Ubuntu 64 bitowym będą instalować Flasha 64 bitowego zamiast 32 bitowego + 32 bitowe biblioteki. W skrypcie zastosowałem taki mechanizm, że podczas instalowania Flasha będzie pobierana najnowsza wersja ze strony producenta. Ubumatic wspiera jednocześnie Ubuntu 10.04 i 10.10, a Ubumatic All praktycznie wszystkie.

 • INga29

  witam

  a u mnie nie odpala sie pod 10.10 tylko taki komunikat w terminalu

  /home/inga29/Pulpit/ubumatic.sh: line 48: continue: ma sens tylko w pętli `for’, `while’ lub `until’

 • empitt Autor wpisu

  @thigrand, zawsze mógłbym. Tylko wiesz instalacja dodatkowego oprogramowania w Ubuntu nie jest trudna, a potem dojdą pytania czy mógłbym dorzucić jeszcze 45 programów i zobacz jaki bałagan się zrobi w tym skrypcie. O ile uważam, że nie ma sensu dodawać opcji, która zainstaluje Kadu, to VLC media player z konfiguracją mógłbym dodać (z góry zakładam, że nie każdy początkujący jest w stanie tutaj poradzić). Ale czego ma dotyczyć konfiguracja tego odtwarzacza? Przyznaję się, że z niego nie korzystam.

 • sunmake

  Adobe Flash Player 64bit (Square) jest dostępny tylko na od Adobe Labs! Jeżeli strona Adobe Labs będzie ‚stroną producenta’ w skrypcie, to jest OK.
  PS.Square działa OK i bez problemów.

 • sawko

  Panie Mati dla mnie jest Pan GENIUSZEM
  Niszczę dyski testując Pana rożne wersję linuxa,
  super!
  Wiem,że pomagają Panu różni znajomi
  jesteście ludzimi z którymi,chce się jeszcze być
  na tej planecie.
  A czy w danej wersji taki, czy inny skrypt chodzi
  lepiej czy gorzej? Jakie to ma znaczenie.
  Jak się znudziła zabawa Linux’em wrócić na „Windę”
  Pozdrowienia dla Pana,Ubunciaka i wszystkich tych,
  którym się chcę coś dać od siebie,nawet dla etatowych malkontentów.

 • empitt Autor wpisu

  Ubumatic 2.5 doczekał się drobnych zmian w kodzie, wielkość okienka programu została idealnie dostosowana do motywu Ambiance z Ubuntu 10.04 jak i 10.10 (są minimalne różnice w obydwu motywach) oraz dodałem repozytorium „extras” dla Ubuntu 10.10. Natomiast Ubumatic All 1.5 przeszedł trochę większe zmiany, ponieważ dla Lubuntu 10.10 została przygotowana restrykcyjna paczka (wcześniej jej nie było) i dlatego skrypt został jeszcze bardziej dostosowany pod różne wydania *buntu.

 • Kowalski

  Gdy miałem okazję przetestować skrypt na nowym ubu.. po rozpakowaniu kliknieciu w uruchom, zaznaczeniu odpowiednich opcji w tym oczywiscie dodanie repo i reszta prócz instalacji aktualizacji, na koniec gdy wszystko zatwierdzilem ku mojemu zdziwieniu pojawil sie komunikat ze „nie zaznaczyles czegoś tam moze to spowodować (tu znow nie pamietam) potem komunikat znika instalacja i konfiguracja z instalacja przebiega jakby nigdy nic a po wszystkim gdy wchodze w centrum oprogramowania i wpisuje np „flash” to pokazuje mi ze nie mam go w systemie to samo z javą niby się zainstalowala ale jednak jdownloader nie widział javy i zainstalowal od siebie. Wiec sam juz nie wiem w czym tkwi problem pierwszy raz z takim czyms sie spotkalem na ubuntu 10.4 skrypt dzialal mi wysmienicie. No ale takie rzeczy to pewnie tylko u mnie sie dzieją dodam ze sytuacja miala miejsce na Ubu 10.10 64 bit

 • lama

  @Kowalski
  też mi taki komunikat wyskoczył. zaznaczyłem wszystkie ptaszki od góry do dołu. javę i flasha mi zainstalowało. za to nie zainstalował się mplayer.
  pewnie dlatego, że nie ma już pakietu mplayer-gui w medibuntu dla maverick. trudno, zrobiłem sobie to ręcznie. czasem warto poćwiczyć, żeby nie zapomnieć jak się instaluje 😉

 • empitt Autor wpisu

  @Kowalski, masz na myśli komunikat: Jeśli nie zaznaczyłeś opcji, która konfiguruje repozytorium, to wtedy nie wszystkie pakiety mogą zostać zainstalowane, to tylko ostrzeżenie a nie błąd. Flash instaluje się ze strony Flasha, więc nie poinformuje Cie o tym menedżer pakietów w Ubuntu, ale Java już normalnie.

  @Lame, MPlayer pewnie się zainstalował, ale bez GUI, mógłbyś powiedzieć skąd wytrzasnąłeś mplayer-gui?

 • lama

  niestety nie wytrzasnąłem. mplayer się nie zainstalował. pisząc o tym, że sobie poradziłem, miałem na myśli zainstalowanie ręcznie przez synaptic mplayer i docelowo smplayer. bez wersji gui mplayera się obędę.

 • mbb

  Potwierdzam problemy z ubumatic 2.5 na ubuntu 10.10 64bit

  Po instalacji czystego ubuntu i aktualizacji zapuszczony skrypt.
  Efekt:
  flash – nie zainstalowany ( ręcznie ze strony zainstalował się poprawnie )
  java – zainstalowała się dopiero po ręcznym dodaniu repozytoriów
  ubuntu-tweak się nie zainstalowało ( ręcznie pakiet ze strony w porządku )
  mplayer – nie zainstalowany.

 • empitt Autor wpisu

  @lama, dzięki.

  Hmm.. wypuściłem leciutko poprawioną wersję i w Ubuntu 10.10 MPlayer już się instaluje ale niestety bez GUI. Tak ogólnie chciałbym poinformować, że jest to jedna z ostatnich wersji Ubumatika, ponieważ nie zamierzam dalej korzystać z Ubuntu. Niestety wersja 10.10 bardzo mnie rozczarowała i jest na tyle uciążliwa, że nie mogłem na spokojnie napisać nowy skrypt RG2 (Restore GRUB2), ponieważ co 20 minut siadały u mnie iksy.

 • Verdorben

  Witam all gurus,

  Po wyłaczączeniu tego if’a
  if [ `sed -n ‚/1/p’ $u1` -o `sed -n ‚/2/p’ $u1` -o `sed -n ‚/6/p’ $u1` -o `sed -n ‚/7/p’ $u1` ] ; then

  jest tworzone dopiero /etc/apt/sources.list_backup

  tak wygląda to w podglądzie + ‚[‚ 1 -o 2 -o -o ‚]’
  ./ubumatic.sh: Zeile 184: [: Argument erwartet/Oczekuję argumentu.

  Podyktowane jest tym że chcę tylko stworzyć sources.list + aktualizacja tudzież bez.
  Czyli wybieram tylko to co mi proponuje skrypt i jest ustawione na true
  TRUE ‚1’ ‚Ustaw zalecane repozytorium (obowiązkowe)’
  TRUE ‚2’ ‚Zainstaluj najnowsze aktualizacje’

  Zlituj się nad ludźmi i nie zarzynaj kompów 24-krotnym wywołaniem lsb_release -cs
  Bardziej elegancko i szybciej można tak
  codename=`lsb_release -cs`
  a później musisz sobie tylko poprawić ‚ „” ‚

  Pozdrawiam.

 • Vedorben

  Sorry nie dopisałem do końca: a później musisz sobie tylko poprawić ‘ “” ‘
  i niektóre porównania
  if [ „$codename” = „lucid” -o „$codename” = „maverick” ] ; then

 • Verdorben

  I jeszcze jedno, po co zaprzęgać wget do sprawdzania połączenia i do tego jakiegoś serwera google?

  if [ -s $u1 -o -s $u2 ] ; then
  wget -q -t 5 -T 3 66.249.92.104 -O $u3 | if ! pe ‚Trwa sprawdzanie połączenia z internetem’ ; then
  killall wget
  fi
  if [ ! -s $u3 ] ; then
  zo
  zenity –error –title ‚Ubumatic’ –text ‚Połączenie z internetem nie powiodło się’
  fi

  #########################################

  ping -c1 wp.pl >/dev/null

  if [ „$?” != „0” ]
  then
  echo „Zrób coś z tym!”
  exit
  fi

  Pozdrawiam.

 • empitt Autor wpisu

  [quote]Po wyłaczączeniu tego if’a
  if [ `sed -n ‚/1/p’ $u1` -o `sed -n ‚/2/p’ $u1` -o `sed -n ‚/6/p’ $u1` -o `sed -n ‚/7/p’ $u1` ] ; then[/quote]
  W sumie ta linijka i tak nie jest już potrzebna, to pozostałość po kiedyś.

  [quote]Zlituj się nad ludźmi i nie zarzynaj kompów 24-krotnym wywołaniem lsb_release -cs
  Bardziej elegancko i szybciej można tak
  codename=`lsb_release -cs`[/quote]
  Zanim „bash” doczekał się poprawek w Ubuntu 10.04 musiałem niektóre rzeczy robić na siłę i tak było w tym przypadku, a później o tym zapomniałem.[/quote]

  [quote]I jeszcze jedno, po co zaprzęgać wget do sprawdzania połączenia i do tego jakiegoś serwera google?[/quote]
  Chociażby po to, że „wget” sprawdził się u niektórych, a nawet u mnie lepiej od „ping”, a ten jakiś serwer google przynajmniej jak na razie działa u każdego (były brane pod uwagę różne adresy i u nie wszystkich one działały, czyt. komentarze wyżej).

  Dzięki za zwrócenie uwagi i skrypt został zmodyfikowany.

 • Versorben

  Cze,

  >> Zanim “bash” doczekał się poprawek w Ubuntu 10.04 musiałem niektóre rzeczy robić na >> siłę i tak było w tym przypadku, a później o tym zapomniałem.

  Bash miał problemy? hm.. myślę że to tylko kwestia umiejętnego obejścia problemu.

  Ten kawałek pochodzi z którejś wcześniejszej wersji Twojego skryptu.
  Miałem Tobie już wcześniej napisać, ale jakoś wyszło mi z głowy.
  Co prawda dochodzi cp ale działało wszystko co w nim pozmieniałem i „moja wersja” do wczoraj/dzisiaj była o połowę szybsza od Twojej.

  echo „deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ $codename main restricted universe multiverse
  deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ $codename main restricted universe multiverse
  deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ $codename-updates main restricted universe multiverse
  deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ $codename-updates main restricted universe multiverse
  # deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ $codename-proposed main restricted universe multiverse
  # deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ $codename-proposed main restricted universe multiverse
  # deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ $codename-backports main restricted universe multiverse
  # deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ $codename-backports main restricted universe multiverse
  deb http://security.ubuntu.com/ubuntu $codename-security main restricted universe multiverse
  deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu $codename-security main restricted universe multiverse
  deb http://archive.canonical.com/ubuntu $codename partner
  deb-src http://archive.canonical.com/ubuntu $codename partner
  deb http://packages.medibuntu.org/ $codename free non-free
  deb-src http://packages.medibuntu.org/ $codename free non-free” >/tmp/$$
  sudo -S cp /tmp/$$ /etc/apt/sources.list

  Pozdrawiam.

 • empitt Autor wpisu

  [quote]Bash miał problemy? hm.. myślę że to tylko kwestia umiejętnego obejścia problemu.[/quote]
  Jak doszła poprawka i wszystko wróciło do normy, więc musiało się coś tam dziać 😉
  W sources.list zamiast:
  deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid main restricted universe multiverse
  u mnie robiło się:
  deb-src http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ $codename main restricted universe multiverse
  Tak jak pisałem, to było kiedyś bo teraz już jest ok.

  [quote]Co prawda dochodzi cp ale działało wszystko co w nim pozmieniałem i “moja wersja” do wczoraj/dzisiaj była o połowę szybsza od Twojej.[/quote]
  Już nie róbmy z tego skryptu wyścigówki. I tak np.: Synaptic jest jednym z najwolniejszych elementów w tym skrypcie.

 • Kowalski

  @Empitt – przykro slyszec ze odchodzisz z Ubuntu, poniewaz dzieki tobie ja jako poczatkujacy zaczalem normalnie korzystac wtedy jeszcze z ubuntu 10.4, jakie distro zostalo przez ciebie wybrane moze Fedora ? 🙂

 • LASERman

  Skrypt przestał działać pod 10,10
  – Ubumatic 2.5 dla Ubuntu 10.04 i 10.10 kończy działanie natychmiast po kliknięciu OK
  – Ubumatic All 1.5 natychmiast odpowiada command not found
  Instalacja na pendrive USB , format i od nowa – to samo – identyczna jakiś czas temu działała

 • empitt Autor wpisu

  Ajć ;/ Była paskudna literówka, ale tak to jest gdy robi się skrypt na Windowsie. Mój kolega przetestował u siebie oba skrypty i działały wyśmienicie.

  @Tomrac, czemu nie..

  @Kowalski, jeśli chodzi o ten skrypt, to nie przejmowałbym się tym zbytnio, ponieważ jak nie ja to kto inny (ale zachowam ta tajemnicę ;)). Co do Linuksa to jeszcze nie podjąłem decyzji, ale może wybiorę Debiana, ponieważ myślę nad nowym projektem, który byłby związany właśnie z tym systemem. Jeśli chodzi o skrypty dla Ubuntu nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa. Ostatnio powstał RG2, teraz pracuję nad ulepszoną wersją Onlitora i planuję napisać jeszcze jeden.

 • 3miel

  zaznacz tylko jedna opcje naraz, najpierw zaznaczam pierwsza opcje i ok , potem odpalam skrypt i druga opcje i ok itd, troche na około ale pojedyńcze opcje działały prócz flasha którego instaluje poprzez mozille odwiedzajac youtube.com i instalujac dodatki

 • empitt Autor wpisu

  Zamierzam zrobić Ubumatic 3.0, który będzie szybszy od poprzednika i będzie w nim wiele zmian, mam nadzieję, że na lepsze.

 • Kowalski

  Już teraz proponuję przywrócenie instalacji Open Jdk tzn otwartej javy jako dodatkową opcje w Ubumatic ponieważ odkąd jdownloader zaczął korzystać z openjdk jest mi to zupełnie obojętne jaka mam jave w systemie. Uargumentuje to tak że z zamkniętą javą jak wszyscy wiemy są ostatnio cyrki w postaci psełdo wirusów. Albo jak już nie da radę to po prostu zrobić z opcji „Instaluj Jave i Flasha” jako dwie osobne. Na razie tyle spostrzeżeń

 • empitt Autor wpisu

  @Kowalski, otwarta Java co prawda radzi sobie coraz lepiej, ale wciąż nie na każdej stronie www działa poprawnie i dlatego Sun Java pozostanie na swoim miejscu.

  Tak na marginesie chciałbym wspomnieć, że wydałem Ubumatika 3 i jest to ostatnia wersja. Ubumatic 3 to nic innego jak połączenie Ubumatika 1.x i 2.x w jedną wersję oraz przybyło parę nowych opcji.

 • Turu

  Witam,
  gdy uruchamiam skrypt po przez kliknięcie nań i kliknięcie na ‚uruchom w terminalu pyta mnie o hasło, które podaję i nic się nie dzieję.. mam okienko terminalu ale w nim nic nie jest wyświetlone ani wpisane(nawet nazwa mojego użytkownika), tylko miga cały czas kursor i nic.
  Uruchamiam w takim razie skrypt bezpośrenio poleceniami z terminala
  „sudo ./ubumatic.sh –lubuntu”

  i wyskakuje mi pięknie info o tym co skrypt czyni i pyta mnie czy kontynuować..
  Klikam na [T]ak i: wypisuje „Zakończono” itp

  proszę o pomoc

 • grek

  brak polaczenia z internetem

  janusz@grek-laptop:~$ wget http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/libflashplayer-10.0.45.2.linux-x86_64.so.tar.gz
  –2010-11-25 20:46:50– http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/libflashplayer-10.0.45.2.linux-x86_64.so.tar.gz
  Translacja download.macromedia.com… 88.221.139.191
  Łączenie się z download.macromedia.com|88.221.139.191|:80… połączono.
  Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź… 404 Not Found
  2010-11-25 20:46:50 BŁĄD 404: Not Found.

  janusz@grek-laptop:~$ wget http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/libflashplayer-10.0.45.2.linux-x86_64.so.tar.gz

  moze sprawdzaj polaczenie po jakims pliku ktury zawsze jest dostepny, net dziala mi bez problemow

 • chrochodyl

  Skrypt ściągnięty dziś. Ubuntu 10.10 oryginalny. Połączenie z netem pppoe po eth0. I jak czytając wcześniejsze komentarze -> brak połączenia z internetem

 • empitt Autor wpisu

  Postaram się w ciągu dwóch dni wypuścić Ubumatika 4 w wersji Beta (bo nie zdążę wprowadzić nowej funkcji i przepisać całego kodu) i zgłoszone przez Was problemy zostaną wyeliminowane.

 • empitt Autor wpisu

  @Anonymous
  Ponieważ w terminalu może uruchomić dodatkowe opcje jakie oferuje skrypt.

  Wydałem pierwszą Betę Ubumatika 4, działa teraz? Resztę funkcji będę wprowadzać stopniowo, ponieważ nie mam tyle czasu aby zrobić to od razu.

 • empitt Autor wpisu

  @righeira, powinieneś zapytać się przede wszystkim swojego dostawcy internetowego dlaczego ich standardowe DNS-y mają taki bałagan, że ‚wget’ nie jest wstanie pobrać malutki pliczek (było już o tym mówione w komentarzach i na forum), ponieważ w skrypcie jest dobrze.

  Wyszła druga Beta i wprowadziłem pozostałe opcje oprócz jednej.

 • righeira

  Nie mówię, że skrypt jest zły i doceniam włożoną pracę, ale co mi po nim skoro nie działa? Internet mam z iplusa, jak pewnie z milion ludzi w tym kraju, więc to nie żaden „egzotyczny” dostawca tylko jeden z głównych.

 • empitt Autor wpisu

  Udostępniłem ostatnią i stabilną wersję Ubumatika 4. Przetestowało oraz przeanalizowało kod kilka osób i wygląda na to, że wszystko jest w porządku (dla nich wielkie dzięki). Kilka dni temu został udostępniony Flash w wersji 10.2 Beta, więc warto uruchomić instalację Flasha jeszcze raz (wtedy Ubumatic zaktualizuje go do najnowszej Bety). Ogólnie porzucam dalszy rozwój tego skryptu, jedynie będę wprowadzać tylko drobne poprawki.

 • lama

  „Kilka dni temu został udostępniony Flash w wersji 10.2 Beta, więc warto uruchomić instalację Flasha jeszcze raz (wtedy Ubumatic zaktualizuje go do najnowszej Bety)”

  coś nie bardzo… 😉 ustawiłem opcje: Ustaw zalecane repozytorium (obowiązkowe), Zainstaluj najnowsze aktualizacje, Zainstaluj Flasha i Javę dla przeglądarek www i dalej mam flash w wersji 10.1.102.65ubuntu0.10.10.1. dodam, że nie testowałem na świeżej instalacji ubuntu 10.10. ale to nie powinno mieć znaczenia. flash się pobiera do /tmp/ubumatic/ i potem kończy się praca skryptu – wyskakuje okno końcowe.

  innych opcji nie testowałem.

 • empitt Autor wpisu

  @lama, zacznijmy od tego, że Ubumatic od dłuższego czasu nie instaluje Flasha z repo w postaci deb, tylko pobiera tar.gz ze strony Adobe. Teraz myślę, że już widzisz zasadnicza różnicę. Na tej stronie http://www.adobe.com/software/flash/about/ możesz sprawdzić jaką masz w systemie wersję Flasha, mnie pokazuje 10.3.162.29.

 • empitt Autor wpisu

  Ja mam 64 bitowe Ubuntu, a Ty 32 😉 Wygląda na to, że stabilny Flash 64 bitowy będzie nie wcześniej niż w wersji 10.3 (wcześniej planowali dla wersji 10.2).

 • mrlolekster

  Ja natomiast mam taki problem ze skryptem iz przed jego uruchomieniem karta sieciowa jest właczona i wszystko dobrze działa na usb live to samo lecz po odpaleniu skrypta i skonfigurowaniu sobie ubuntu karta sieciowa przestaje odpowiadac moj laptop to samsung n510 a router to nie live box tylko cisco bo czytalem na poczatku ze mieli jakies problemy z tym…to nie problem bo sobie skonf ubuntu recznie ale w sumie warto sie tym zainteresowac na przyszlosc 😉 pozdrawiam

 • Tymoteusz

  Witam, czy nie mozna za przeproszeniem wypierdzielic tego kodu ktory sprawdza polaczenie z internetem? Przeciez jak ktos nie ma aktywnego polaczenia z internetem to nie otworzy tej strony i nie sciagnie tego cholernego skryptu, wiec o co tu w ogole chodzi? Po co to komu?

  Na wypadek gdybym zaniosl koledze skrypt na dyskietce?

 • Tymoteusz

  Ok, rozwiazanie problemu z polaczeniem internetowym:
  otworzyc skrypt edytorem tekstu, nacisnac ctrl+f (szukaj) wpisać np słowo „połączenie” żeby znaleźć tę część skryptu, lub udać się do wiersza 365 i zahaszować wszystko od 365 do 374.
  Zahaszować czyli wstawić # na początku linijki.

  a połączenie możecie sobie sprawdzić sami wchodząc na fejsbuka.

  Dziękuję, dobranoc.
  Czyńmy życie prostszym.

 • Jerowy

  @Tymoteusz, nie jest to wina skryptu, tylko waszych domyślnych DNS-ów i polecam zmienić na np. OpenDNS. Wtedy nie będzie wyskakiwać błąd o braku połączenia z internetem, a wywalenie tego kodu wcale nie rozwiąże problemu, ponieważ było już o tym (co z tego, że Synaptic ruszy, jak Wget nie będzie mógł ściągnąć Flasha).

 • Tymoteusz

  [quote comment=”49775″]@Tymoteusz, nie jest to wina skryptu, tylko waszych domyślnych DNS-ów i polecam zmienić na np. OpenDNS. Wtedy nie będzie wyskakiwać błąd o braku połączenia z internetem, a wywalenie tego kodu wcale nie rozwiąże problemu, ponieważ było już o tym (co z tego, że Synaptic ruszy, jak Wget nie będzie mógł ściągnąć Flasha).[/quote]

  Być może miałem szczęście, ale skrypt zadziałał jak marzenie i nie zgłosił żadnych błędów po tym jak zahaszowałem część w której sprawdza połączenie. Proszę mi wybaczyć złośliwości, ale uważam, że jeśli każda aplikacja z osobna działa w internecie a praktycznie wszystkie czynności wykonuję on-line i tylko jeden skrypt w ciągu ostatniego pół roku zgłosił mi problem z siecią, to przypomina mi to nieco przypadek, kiedy laptop znajomego z Windowsem Vistą stwierdził, że nie ma połączenia z internetem i żebym sprawdził swój router. Router był sprawdzony, bo Ubuntu i Android wówczas pobierały aktualizacje, więc jakoś nie podjąłem się przekopywania konfiguracji mojego routera tylko dlatego, że jedna maszyna z napisanym na odpierdziel systemem operacyjnym źle się czuje.

  A co wówczas kiedy dzielę internet ze współlokatorami i nie mam dostępu do panelu routera?

 • Jacka

  „A co wówczas kiedy dzielę internet ze współlokatorami i nie mam dostępu do panelu routera?”
  A co będzie jeśli ktoś w ogóle nie będzie miał internetu? Albo nie będzie umiał go uruchomić? Takich przykładów możemy podawać milion.

  Czy Ubumatic jest jeszcze rozwijany? Lubiłem w nim dodatkowe opcje.