Instalacja, konfiguracja oraz zarządzanie modemem Huawei E1750C w Ubuntu 10.04 81


Tego lata stałem się szczęśliwym posiadaczem mobilnego internetu. Łączę się z całym światem przy pomocy modemu na USB Huawei E1750C, który działa bardzo dobrze w Ubuntu 10.04 (w moim przypadku lepiej niż w Windowsie). O zaletach i wadach mobilnego rozwiązania dużo mówić raczej nie trzeba, a nawet wcale, ponieważ każdy jest wstanie w kilku zdaniach wymienić jego cechy. Natomiast w tej notatce chciałbym przybliżyć instalację, konfigurację oraz zarządzanie wspomnianym modemem.


W Ubuntu 10.04 modem Huawei E1750C zaraz po podłączeniu do portu USB niestety nie działa, ale nie jest to żaden problem, ponieważ rozwiązanie jest banalne. Wystarczy zainstalować, np.: przy użyciu menedżera pakietów Synaptic pakiety o nazwie usb-modeswitch i usb-modeswitch-data (o ile, że komputer ma dostęp internetu) lub ręcznie je pobrać na innym komputerze i zainstalować poprzez dwuklik, np.: z tego miejsca http://ftp.debian.org/pool/main/u/ (tutaj są często najnowsze wersje) lub http://packages.ubuntu.com/.

Czy modem działa? Wystarczy odłączyć, jeszcze raz go podłączyć do portu USB, zaczekać kilkanaście sekund i kliknąć na ikonę Network Manager na górnym panelu obok zegarka, głośniczka itd. Jeśli w menu będzie pozycja Nowe połączenie komórkowe (GSM)… oznacza, że system widzi modem. Można też sprawdzić wpisując w konsoli następujące polecenie:
ls /dev/ttyU*
Jeśli otrzymamy następujący wynik:

/dev/ttyUSB0 /dev/ttyUSB1 /dev/ttyUSB2

Oznacza, że modem został wykryty. Jeśli nic nie zwróci, modem nie został wykryty.

Konfiguracja połączenia z internetem jest na tyle prosta, że już prostsza być nie może. Wystarczy kliknąć na ikonę Network Manager, z menu wybrać pozycję Nowe połączenie komórkowe (GSM)… i uważnie postępować według kreatora.

Ubuntu może automatycznie montować partycję z programami dla Windowsa i Mac OS do zarządzania modemem, która jest zupełnie nieprzydatna posiadaczom Linuksa. Aby wyłączyć automatyczne montowanie tej partycji, wystarczy w konsoli wpisać następujące polecenie:
sudo bash -c "echo -e 'n# Huawein/dev/disk/by-id/usb-HUAWEI_Mass_Storage-0:0 none hfs rw,noauto 0 0' >> /etc/fstab"

Czasem wypadałoby sprawdzić siłę zasięgu, odebrać wiadomości tekstowe lub doładować konto kodem doładowującym itd. Nie ma co liczyć na program do zarządzania modemem w Linuksie ze strony producenta, ale jakieś są. Osobiście przetestowałem tylko trzy: Gammu, Wammu i Minicom. Wammu ma graficzny interfejs, ale nigdy nie byłem jego zwolennikiem; Gammu obsługuje się w terminalu, przez co jest mniej wygodny w użytkowaniu; zaś trzeci Minicom też obsługuje się w terminalu, ale jego obsługa jest skomplikowana (można znacznie uprościć poprzez pisanie specjalnych skryptów).

Na sam koniec chciałbym zaznaczyć, że powyższa notatka nie musi ograniczać się do jednego modelu modemu, ponieważ wiele innych konfiguruje się bardzo podobnie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

81 komentarzy do “Instalacja, konfiguracja oraz zarządzanie modemem Huawei E1750C w Ubuntu 10.04

 • empitt Autor wpisu

  @Cogito18, nie masz racji. Gammu i Wammu korzystają z tej samej biblioteki, ale Wammu w żadnym przypadku nie jest nakładką graficzną na Gammu (na stronie packages.ubuntu.com możesz sobie sprawdzić).

 • empitt Autor wpisu

  Udostępniłem poprawioną wersję skryptu, ponieważ był malutki błąd, który uniemożliwiał wysyłanie kodu doładowującego do operatora. O nowych wiadomościach tekstowych będzie informować Notify i dlatego potrzebny będzie kolejny pakiet libnotify-bin. Ogólnie w kodzie zaszły gruntowne zmiany, dodałem różne komunikaty (m.in. sprawdzanie konfiguracji Gammu, brakujących niezbędnych pakietów itd.). W kolejnej rewizji planuje dodać funkcję, która będzie umożliwiać sprawdzanie stanu konta kodem.

 • hardworker

  Witam czy może ktoś mi pomóc jak uruchomić i odbierać sms-y; modem Huawei E870, Play.
  Dopiero zaczynam przygodę z Ubuntu 10.04. Pod Ubuntu 9.84 wszystko było OK, teraz totalna klapa!
  Siedzę 2 dobę!!!! Z góry dziękuję, pozdrawiam wszystkich.

 • empitt Autor wpisu

  @hardworker, za mało szczegółów podałeś, ponieważ nie napisałeś z jakich programów już korzystałeś. Ale z góry zakładam, że próbowałeś Gammu lub Wammu i one nie przyniosły wymierzonego efektu. Jeśli tak było to proponuję, abyś spróbował zmienić numer portu na inny (gedit ~/.gammurc), ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że mogłeś podać niewłaściwy. W artykule ogólne informacje zostały podane.

  Zmiany, zmiany i ostatnie większe zmiany. Skrypt doczekał się możliwości sprawdzania stanu konta kodem i automatycznie zastąpił opcję, która umożliwiała sprawdzenie stanu konta przez stronę internetową. Dodatkowo potrzebny będzie kolejny pakiet Minicom. Ci którzy będą chcieli zaktualizować skrypt do najnowszej wersji proponuję jeszcze raz przeczytać artykuł, ponieważ zaszły w nim zmiany. Ogólnie na tym etapie zakończyłem rozwój skryptu i jedynie tylko poprawki będą wprowadzane.

 • empitt Autor wpisu

  Posiadacze modemów Huawei zapewne zauważyli, że Ubuntu zawsze automatycznie montuje partycję z programami dla Windowsa i Mac OS, która nie jest potrzebna użytkownikom Linuksa. W konsoli trzeba wyklepać następujące polecenie:
  sudo gedit /etc/fstabNa samym końcu wystarczy dodać następującą linijkę:
  [quote]/dev/disk/by-id/usb-HUAWEI_Mass_Storage-0:0 none hfs rw,noauto 0 0[/quote]
  Od teraz zbędna partycja nie będzie automatycznie montowana.

 • maczuga

  Oki, ale dla mnie to wszystko za mało… Mam ubuntu 9.10 i kura, nic mi to nie daje. Modem nie jest widoczny i w ogóle wszystko zimna dupa. Nie mam pojęcia, jak z tym postępować, help! Modem jak w opisie.

 • empitt Autor wpisu

  @maczuga, próbowałeś zainstalować najnowszą wersję pakietów usb-modeswitch i usb-modeswitch-data (linki są podane w artykule)?

 • Minio

  Kod może działa, może nawet dobrze, ale jest koszmarnej jakości. Strasznie nieczytelny. Zarządzanie nim po np. dwóch miesiącach musi być prawdziwym PITA. Generalnie dobry przykład jak nie powinno się pisać programów.

 • empitt Autor wpisu

  @Minio, owszem, że kod mógłby być lepszy, ale nie mam czasu nim się zajmować. Napisałem go szybko i tak szybko go wypuściłem, nie dbałem o jego czytelność. Może pokazałem jak wygląda mało czytelny kod, ale najważniejsze, że działa, bo w sumie i tak jest jeszcze w nim sporo do zrobienia.

 • empitt Autor wpisu

  [quote]Wszystko ładnie, tylko dlaczego mieszać systemy?[/quote]
  Nie widzę, abym mieszał systemy.

  [quote]Usb-modeswitch od dość dawna już gości w repozytoriach Ubuntu (zresztą ewentualna kompilacja to nie problem).[/quote]
  Owszem, ale dla przykładu w Ubuntu 9.10 ten pakiet u mnie nie działał, ponieważ był za stary. Więc dlatego dałem ludziom link do najnowszej wersji softu żeby ich czasem to samo nie spotkało. Dla Ciebie i dla mnie kompilacja nie jest problemem, ale dla Pani Marysi, która widzi pierwszy raz Ubuntu może sobie nie poradzić i po co ją tym wszystkim zniechęcać? Jest łatwiejsza droga i podałem tą najłatwiejszą.

  [quote]Np. dla Lucida jest pod następującymi adresami:
  http://packages.ubuntu.com/lucid/usb-modeswitch – paczki programu dla x86 i amd64
  http://packages.ubuntu.com/lucid/usb-modeswitch-data – paczki z danymi (czyli informacjami o obsługiwanych modemach)[/quote]
  Wybacz ale uważnie nie czytasz artykułu, ponieważ wspomniałem o stronie packages.ubuntu.com

 • harry

  Do autora skryptu

  Świetna robota!! – wszystko co jest potrzebne do obsługi konta Play Online zawarte jest w jednym małym okienku.
  Mam natomiast pytanie odnośnie magicznego słówka (komendy) sed, która jest dla mnie zupełną abstrakcją.
  Otóż mój modem obsługuje polecenia USSD w sposób jawny tzn. aby dowiedzieć się o stanie konta wysyłam do terminala minicom polecenie send AT+CUSD=1,”*155#”,15 a do pliku „onlitor_2″ przekazywana jest odpowiedź np.

  AT+CUSD=1,*155# ,15
  OK

  +CUSD: 0,”Stan konta transmisji danych w kraju to 1272MB. Mozesz je wykorzystac do 2010-10-20 23:59”,

  Jak za pomocą komendy (komend) sed wyciągnąć tekst:
  Stan konta transmisji danych w kraju to 1272MB. Mozesz je wykorzystac do 2010-10-20 23:59

  Za wszelka pomoc serdecznie dziękuję.

 • empitt Autor wpisu

  @harry, dzięki za opinię i wiem coś tym, ponieważ mam teraz E180 i obsługuje 7 bitowe kodowanie (a E1750C 8 bitowe i trzeba konwertować na 7 bitowy). Jeśli chodzi o polecenie w sedzie, które wytnie tekst wygląda tak, np.:
  sed -ni 's/.CUSD.*".*".*/1/p' plik

 • Ubuntu-usr

  Piękny skrypcik, dla mnie jak znalazł, dziwie się tylko, że Ci co gardłują tak mocno, że skrypt jest taki niepoukładany, sami nic nie zrobili. Tak na dobrą sprawę to jest jedyny kawałek kodu, dzięki któremu nie trzeba instalować połowy oficjalnego repo w swoim systemie:)

  Oczywistą zaletą jest fakt, że dzięki skrypcikowi wykorzysujemy pełną funkcjonaloność z modemu, co jest przydatne, jak dla mnie w szczególności funkcjonalność sms. Otóż jestem abonentem pakietu 10GB+huawei e1750c w Playu za 45zl/m-c i jedyne co mi nie działa to sprawdzanie stanu konta. Nie wiem jak to się odbywa przy Play na katrę, co bądź u mnie powinien sprawę załatwić kod *101#.

  Anyway anulowałem operację sprawdzania stanu konta po dłuższym momencie i niestety, po wtórnym uruchomieniu skryptu, przy próbie uruchomienia dowolnego polecenia z dostępnych opcji w menu, dostawałem w odpowiedzi, że zajęte. Co prawda nic w tym dziwnego, gdyż w innym wypadku procesy by się dublowały i mogło by to doprowadzić do jakichś anomalii, dlatego stąd moje pytanie: jakie procesy powinienem zabić, co bym na przyszłość nie musiał restartować maszyny?

  Również bardzo był bym wdzięczny za wskazanie linijek kodu odpowiedzialnych za sprawdzenie stanu konta. Na koniec chciał bym dodać do zasobnika zamiast trójkątu logo Play.

 • empitt Autor wpisu

  @Ubuntu-usr, co do kodu wymaga on pewnych ulepszeń, ale tak jak pisałem wcześniej nie mam na to czasu. Może kiedyś znajdę trochę wolnego czasu i napiszę Onlitora jeszcze raz w oparciu o Ubumatika, który co najważniejsze wszystko ma (a może nawet w 100% jest ukończony). Za sprawdzanie stanu konta odpowiada Minicom. Anulowanie niestety nie działa, ale wiem jak to zrobić w przyszłości, na razie musisz ręcznie zabijać minicom i gammu.

 • lowca.androidow

  wszystko fajnie tylko z nieznanych mi powodów przy próbie uruchomienia skryptu wyskakuje mi okno z informacją wystąpił błąd. i nic więcej. co może być tego powodem?

 • harry

  Zainstaluj wymagane pakiety tj. gammu, minicom, notify-send i zenity, a następnie usuń ze skryptu pierwszy warunek if (w moim przypadku linie od 34 do 52).
  Skoro będziesz miał wszystkie pakiety w systemie skrypt nie musi za każdym razem ich sprawdzać.
  Przy okazji pozbędziesz się okienka z informacją o błędzie;)

 • Irek

  Witam
  Mam modem e170 działa spoko. Problem jest gdy podpinam go pod działający system. Ubuntu nie pozwala na zainicjowanie modemu, mogę zrobić to dopiero po restarcie, wtedy wszystkie typy połączeń także komórkowe są dostępne. Jak temu zaradzić?

 • empitt Autor wpisu

  @Irek, wystarczy dać polecenie w konsoli:
  killall gammu minicom
  Myślę, że w przyszłym miesiącu przepiszę skrypt jeszcze raz i wszystko będzie działać już poprawnie. Jest też bardzo możliwe, że skrypt będzie obsługiwać kolejnego polskiego operatora mobilnego.

 • Konik

  Ech, wziąłem Play Online z modemem Huawei E1750C i postępuję zgodnie z instrukcją i dupa.
  Network manager czasem widzi, a czasem nie widzi modemu (tzn. jak dodaję nowe połączenie komórkowe to pod „Utwórz połączenie dla tego urządzenia komórkowego” jest czasem domyślne a innym razem Huawei). Jak już mam farta i jest widoczny modem to idę dalej, wybieram Poland, potem Play Online, plan taryfowy zostawiam domyślny, APN: Internet, klikam Zastosuj i w następnym oknie też zastosuj. Po wybraniu z listy w Network managerze Plan Online albo od razu się rozłącza, albo próbuje się łączyć (dwie szare kropki) przez parę minut i dalej nic się nie dzieje. Próbowałem wvdial (tutorial stąd: http://www.nibyblog.pl/wvdial-konfiguracja-dla-polaczen-z-play-online-1753.html ), ale nic nie dało.
  Jak do następnego czwartku problem będzie dalej nierozwiązany to oddam modem i grzecznie podziękuję Playowi.

 • truskaVa

  Witam.
  Zainstalowałem wymagane pakiety, ustawiłem wszystko jak trzeba, utworzyłem i skonfigurowałem plik gammurc…. i nic wywalało błąd „/home/truskava/.themes/Clearlooks-Warning/gtk-2.0/gtkrc:62: Clearlooks configuration option „sunkenmenu” is not supported and will be ignored.”
  i okienko „wystąpił błąd”… nie mam już kompletnie pomysłu jak to odpalić, a niebawem skończy mi się kasa na koncie i nie chce mi się przekładać karty do telefonu. Jakieś porady?

 • truskaVa

  domyslilem sie i zmienilem motyw – nadal to samo. doladowac sie udalo przez komorke. wammu odbiera smsy, ale nie chce wysylac, doladowac – nic. modem huawei e156g. asus eeepc 1215n. ubintu 10.04 netbook remix. nadal brak koncepcji jak uruchomic ten skrypt.

 • monte

  chciałbym używać tego skryptu, lecz mam modem wewnętrzny sierra wireless MC8755. Po komendzie [code]gammu identify[code] uzyskuję informację

  [code]slawomir@slawomir-laptop:~$ echo -e ‚[gammu]nport = /dev/ttyUSB2nconnection = at115200’ > ~/.gammurc
  slawomir@slawomir-laptop:~$ gammu identify
  Brak odpowiedzi w wyznaczonym czasie. Prawdopodobnie telefon nie jest podłączony.[code]

  albo

  [code]

  slawomir@slawomir-laptop:~$ echo -e ‚[gammu]nport = /dev/ttyUSB1nconnection = at115200’ > ~/.gammurc
  slawomir@slawomir-laptop:~$ gammu identify
  Brak odpowiedzi w wyznaczonym czasie. Prawdopodobnie telefon nie jest podłączony.
  [code]

  lub

  [code]
  slawomir@slawomir-laptop:~$ echo -e ‚[gammu]nport = /dev/ttyUSB0nconnection = at115200’ > ~/.gammurc
  slawomir@slawomir-laptop:~$ gammu identify
  Error opening device. Unknown, busy or no permissions.
  [code]

  Czy powyższy skrypt będzie działał tylko z modemami USB? Czy to tylko kwestia skonfigurowania gammu ?

 • monte

  [quote comment=”43736″]@monte, pokaż co wypluwa konsola:
  ls /dev/ttyU*[/quote]

  slawomir@slawomir-laptop:~$ ls /dev/ttyU*
  /dev/ttyUSB0 /dev/ttyUSB1 /dev/ttyUSB2

 • empitt Autor wpisu

  @monte, pod tym adresem http://wammu.eu/phones/ kryją się różne konfiguracje dla Gammu (może będzie pasować od Samsunga, może od Nokii itd.). Musisz sam pokombinować, ale nie daję żadnej gwarancji, że będzie coś z tego będzie. Spróbuj tej konfiguracji:
  echo -e '[gammu]nport = /dev/ttyUSB0nconnection = at' > ~/.gammurc
  Jeśli USB0 nie będzie działać to daj 1 lub później 2, tutaj już będziesz wiedział o co chodzi.

 • monte

  @empitt, dziękuję za dotychczasową pomoc 🙂

  na podanej przez Ciebie stronie byłem już wcześniej szukając informacji na temat konfiguracji gammu ale jakoś ominąłem link do Sierra Wireless AirCard 875 a to moja karta w moim IBM t60. To link http://wammu.eu/phones/sierra/2705/ nie wiem jednak jak skorzystać z zawartej na tej stronie informacji..

  zrobiłem zgodnie z Twoją poradą:

  slawomir@slawomir-laptop:~$ echo -e ‚[gammu]nport = /dev/ttyUSB0nconnection = at’ > ~/.gammurc
  slawomir@slawomir-laptop:~$ gammu identify
  Error opening device. Unknown, busy or no permissions.
  slawomir@slawomir-laptop:~$ echo -e ‚[gammu]nport = /dev/ttyUSB1nconnection = at’ > ~/.gammurc
  slawomir@slawomir-laptop:~$ gammu identify
  Brak odpowiedzi w wyznaczonym czasie. Prawdopodobnie telefon nie jest podłączony.
  slawomir@slawomir-laptop:~$ echo -e ‚[gammu]nport = /dev/ttyUSB2nconnection = at’ > ~/.gammurc
  slawomir@slawomir-laptop:~$ gammu identify
  Brak odpowiedzi w wyznaczonym czasie. Prawdopodobnie telefon nie jest podłączony.

  .. są 3 możliwości
  1. unknown
  2. busy
  3. no permisions

  nie wiem czy dobrze kombinuje..
  jestem początkującym użytkownikiem.

  Ps. modem ten wykorzystuję do łączenia się z internetem.. domyślny menadżer połączeń sieciowych w 10.04 wykrył modem i po ustawieniu providera wszystko działa.. brakuje jednak tej możliwości sprawdzenia ilości wykorzystanego transferu czy możliwości doładowania konta kodem bez wyciągania karty SIM z pod baterii.. (modem wewnętrzny).

 • empitt Autor wpisu

  @monte, hmm.. nie doczytałem wcześniej, że masz modem wewnętrzny i trzeba wziąć pod uwagę, że nie musi być on widoczny jako USB. Musisz poszukać w Google trochę informacji na ten temat, ewentualnie wieczorem ja zerknę bo teraz nie mam czasu.

 • monte

  @empitt, znalazłem w sieci fajne polecenie 🙂 lsusb

  slawomir@slawomir-laptop:~$ lsusb
  Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
  Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
  Bus 003 Device 002: ID 1199:6804 Sierra Wireless, Inc. MC8755 Device
  Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
  Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
  Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

 • LordBarman

  Na Ubuntu 10.10 paczki usb-modeswitch i usb-modeswitch-data są już preinstalowane i modem śmiga ‚out-of-the-box’. Natomiast na Ubuntu 10.04 trzeba pamiętać, żeby nie instalować najnowszych możliwych wersji, tylko te najnowsze właśnie dla 10.04. Przejechałem się na tym, bo po zainstalowaniu najnowszych jakie znalazłem, modem nie chciał działać. Przed chwilą usunąłem je, zainstalowałem starsze, odpowiednie dla 10.04 i pięknie śmiga.
  Skrypt przydatny, godny polecenia. Polać temu Panu! ;D

 • Robert

  Zarówno sam onlitor jak i wammu działał mi ładnie w kubuntu 10.04. W 10.10 sieć działa ładnie, natomiast nijak nie mogę zmusić wammu do działania. Onlitor również nie chce działać przez to…
  Przy okazji potwierdzam bardzo słuszną uwagę LordBarmana – na 10.04 paczki tylko na 10.04, nie nowsze!

 • empitt Autor wpisu

  @monte, nie jestem wstanie Ci pomóc, ponieważ nigdy nie miałem do czynienia z takim sprzętem. Mógłbyś podać co wypluwa konsola dla polecenia:
  cat /dev/ttyUSB0
  i jeszcze dla pozostałych portów (USB1, USB2)?

 • monte

  Tak.
  Przy USB0:


  slawomir@slawomir-laptop:~$ cat /dev/ttyUSB0
  cat: /dev/ttyUSB0: Device or resource busy

  W pozostałych dwóch portach program pracuje. Konsola nic nie wypluwa ale program pracuje (migający znak zachęty). Działanie komendy kończę klawiszami Ctrl+C.

 • monte

  Nic nie wypluwa. Jak się przed chwilą dowiedziałem polecenie „cat” służy między innymi do wyświetlania zawartości plików. Może tam nie ma po prostu plików ?
  Gdzieś czytałem, że „wszystko jest plikiem”..

  Nie wiem..
  ale żeby nie było nudno..

  Powpisywałem dziś troszkę komend 🙂

  na początek spróbowałem z sudo:
  slawomir@slawomir-laptop:~$ sudo cat /dev/ttyUSB0
  [sudo] password for slawomir:
  cat: /dev/ttyUSB0: Resource temporarily unavailable

  I tu zauważyłem że jest inna odpowiedź.

  później..

  to poniżej to są chyba „załadowane moduły”..

  slawomir@slawomir-laptop:~$ lsmod
  Module Size Used by
  hidp 11083 0
  hid 67032 1 hidp
  rfcomm 33421 9
  sco 7885 2
  bridge 45582 0
  stp 1655 1 bridge
  bnep 9436 2
  l2cap 30624 19 hidp,rfcomm,bnep
  btusb 10957 4
  bluetooth 49892 10 hidp,rfcomm,sco,bnep,l2cap,btusb
  ppp_deflate 3682 0
  zlib_deflate 19568 1 ppp_deflate
  bsd_comp 4811 0
  ppp_async 6734 1
  binfmt_misc 6587 1
  ppdev 5259 0
  snd_hda_codec_analog 58598 1
  fbcon 35102 71
  tileblit 2031 1 fbcon
  font 7557 1 fbcon
  bitblit 4707 1 fbcon
  softcursor 1189 1 bitblit
  vga16fb 11385 0
  vgastate 8961 1 vga16fb
  joydev 8708 0
  snd_hda_intel 22037 2
  arc4 1153 2
  snd_hda_codec 74201 2 snd_hda_codec_analog,snd_hda_intel
  snd_hwdep 5412 1 snd_hda_codec
  thinkpad_acpi 68083 0
  snd_pcm_oss 35308 0
  snd_mixer_oss 13746 1 snd_pcm_oss
  snd_seq_dummy 1338 0
  snd_pcm 70694 4 snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_pcm_oss
  snd_seq_oss 26722 0
  snd_seq_midi 4557 0
  snd_rawmidi 19056 1 snd_seq_midi
  snd_seq_midi_event 6003 2 snd_seq_oss,snd_seq_midi
  snd_seq 47263 6 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
  snd_timer 19098 2 snd_pcm,snd_seq
  snd_seq_device 5700 5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
  pcmcia 30784 0
  iwl3945 68727 0
  iwlcore 106050 1 iwl3945
  i915 286079 4
  snd 54180 16 snd_hda_codec_analog,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hwdep,thinkpad_acpi,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_seq_oss,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
  nsc_ircc 18220 0
  mac80211 205402 2 iwl3945,iwlcore
  sierra 9024 1
  drm_kms_helper 29297 1 i915
  coretemp 4417 0
  yenta_socket 20408 1
  rsrc_nonstatic 10015 1 yenta_socket
  led_class 2864 3 thinkpad_acpi,iwl3945,iwlcore
  nvram 6203 1 thinkpad_acpi
  irda 186556 1 nsc_ircc
  crc_ccitt 1339 2 ppp_async,irda
  intel_agp 24119 2 i915
  usbserial 33019 4 sierra
  drm 162409 5 i915,drm_kms_helper
  i2c_algo_bit 5028 1 i915
  psmouse 63245 0
  serio_raw 3978 0
  soundcore 6620 1 snd
  pcmcia_core 32964 3 pcmcia,yenta_socket,rsrc_nonstatic
  cfg80211 126528 3 iwl3945,iwlcore,mac80211
  agpgart 31724 2 intel_agp,drm
  video 17375 1 i915
  output 1871 1 video
  snd_page_alloc 7076 2 snd_hda_intel,snd_pcm
  lp 7060 0
  parport 32635 2 ppdev,lp
  e1000e 119856 0

  wylistowanie sprzętu podłączonego pod USB ?
  pokazało nawet moje Bluetooth.. przed chwilą podłączyłem..

  slawomir@slawomir-laptop:~$ lsusb
  Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
  Bus 004 Device 003: ID 1131:1001 Integrated System Solution Corp. KY-BT100 Bluetooth Adapter
  Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
  Bus 003 Device 002: ID 1199:6804 Sierra Wireless, Inc. MC8755 Device
  Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
  Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
  Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

  i trochę dokładniej…

  slawomir@slawomir-laptop:~$ lsusb -v -s 003:002

  Bus 003 Device 002: ID 1199:6804 Sierra Wireless, Inc. MC8755 Device
  Device Descriptor:
  bLength 18
  bDescriptorType 1
  bcdUSB 1.10
  bDeviceClass 0 (Defined at Interface level)
  bDeviceSubClass 0
  bDeviceProtocol 0
  bMaxPacketSize0 64
  idVendor 0x1199 Sierra Wireless, Inc.
  idProduct 0x6804 MC8755 Device
  bcdDevice 0.01
  iManufacturer 1
  iProduct 2
  iSerial 0
  bNumConfigurations 1
  Configuration Descriptor:
  bLength 9
  bDescriptorType 2
  wTotalLength 67
  bNumInterfaces 1
  bConfigurationValue 1
  iConfiguration 0
  bmAttributes 0xe0
  Self Powered
  Remote Wakeup
  MaxPower 0mA
  Interface Descriptor:
  bLength 9
  bDescriptorType 4
  bInterfaceNumber 0
  bAlternateSetting 0
  bNumEndpoints 7
  bInterfaceClass 255 Vendor Specific Class
  bInterfaceSubClass 255 Vendor Specific Subclass
  bInterfaceProtocol 255 Vendor Specific Protocol
  iInterface 3
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x81 EP 1 IN
  bmAttributes 3
  Transfer Type Interrupt
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0010 1x 16 bytes
  bInterval 128
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x82 EP 2 IN
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x02 EP 2 OUT
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x84 EP 4 IN
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x04 EP 4 OUT
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x85 EP 5 IN
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x05 EP 5 OUT
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  cannot read device status, Operation not permitted (1)

  ponieważ było na końcu, że nie można odczytać statusu urządzenia spróbowałem z sudo..

  slawomir@slawomir-laptop:~$ sudo lsusb -v -s 003:002

  Bus 003 Device 002: ID 1199:6804 Sierra Wireless, Inc. MC8755 Device
  Device Descriptor:
  bLength 18
  bDescriptorType 1
  bcdUSB 1.10
  bDeviceClass 0 (Defined at Interface level)
  bDeviceSubClass 0
  bDeviceProtocol 0
  bMaxPacketSize0 64
  idVendor 0x1199 Sierra Wireless, Inc.
  idProduct 0x6804 MC8755 Device
  bcdDevice 0.01
  iManufacturer 1 Sierra Wireless, Incorporated
  iProduct 2 Mini Card
  iSerial 0
  bNumConfigurations 1
  Configuration Descriptor:
  bLength 9
  bDescriptorType 2
  wTotalLength 67
  bNumInterfaces 1
  bConfigurationValue 1
  iConfiguration 0
  bmAttributes 0xe0
  Self Powered
  Remote Wakeup
  MaxPower 0mA
  Interface Descriptor:
  bLength 9
  bDescriptorType 4
  bInterfaceNumber 0
  bAlternateSetting 0
  bNumEndpoints 7
  bInterfaceClass 255 Vendor Specific Class
  bInterfaceSubClass 255 Vendor Specific Subclass
  bInterfaceProtocol 255 Vendor Specific Protocol
  iInterface 3 Data Interface
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x81 EP 1 IN
  bmAttributes 3
  Transfer Type Interrupt
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0010 1x 16 bytes
  bInterval 128
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x82 EP 2 IN
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x02 EP 2 OUT
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x84 EP 4 IN
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x04 EP 4 OUT
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x85 EP 5 IN
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Endpoint Descriptor:
  bLength 7
  bDescriptorType 5
  bEndpointAddress 0x05 EP 5 OUT
  bmAttributes 2
  Transfer Type Bulk
  Synch Type None
  Usage Type Data
  wMaxPacketSize 0x0040 1x 64 bytes
  bInterval 0
  Device Status: 0x0000
  (Bus Powered)
  slawomir@slawomir-laptop:~$

  a jeszcze coś…

  gdy zrobię tak jak mi zalecał @empitt
  slawomir@slawomir-laptop:~$ echo -e ‘[gammu]nport = /dev/ttyUSB0nconnection = at’ > ~/.gammurc
  slawomir@slawomir-laptop:~$ gammu --identify
  Error during reading from the device.

  zawartość pliku .gammurc wygląda następująco
  ‘[gammu]nport = /dev/ttyUSB0nconnection = at’

  Natomiast gdy sam zedytuję plik .gammurc
  tak jak to podano na stronie http://wammu.eu/phones/sierra/2705/
  [gammu]
  port = /dev/ttyUSB0
  connection = at
  uzyskuje informację..
  slawomir@slawomir-laptop:~$ gammu --identify
  Error opening device. Unknown, busy or no permissions.

  nie mam więcej pomysłów…
  help.

 • empitt Autor wpisu

  Ja mam coś takiego i to znaczy, że wtedy u mnie ‚gammu’ powinno działać.

  cat /dev/ttyUSB1

  [quote]^BOOT:35428993,0,0,0,20

  OK

  ^SRVST:1

  +CREG: 2

  +CGREG: 2

  ^RSSI:0

  ^BOOT:35428993,0,0,0,20

  ^RSSI:1

  ^RSSI:0

  …[/quote]

  Nie powiem Ci co się dzieje u Ciebie, ponieważ nie jestem wstanie. Powiem krótko jak jestem połączony z internetem to wtedy w Ubuntu 10.10 nie jestem wstanie spr. stanu konta i odczytać wiadomości tekstowych, a w 10.04 działało pięknie.

  Pokaż co pokazuje konsola:
  sudo fuser -v /dev/ttyUSB0
  i dla pozostałych portów.

 • monte

  slawomir@slawomir-laptop:~$ sudo fuser -v /dev/ttyUSB0
  [sudo] password for slawomir:
  UŻYTKOWNIK PID DOSTĘP POLECENIE
  /dev/ttyUSB0: root 791 F.... modem-manager
  root 1817 F.... pppd
  slawomir@slawomir-laptop:~$ sudo fuser -v /dev/ttyUSB1
  slawomir@slawomir-laptop:~$ sudo fuser -v /dev/ttyUSB2
  slawomir@slawomir-laptop:~$

  powyżej wynik z konsoli..

  Ja cały czas korzystam z 10.04

 • empitt Autor wpisu

  Komendy ‚fuser’ i ‚cat’ nic nie wyświetlają dla USB1 i USB2. Jedyna myśl jaka mi przychodzi możesz spróbować zrobić tak (bo USB0 działa jak należy):
  $ sudo fuser -k /dev/ttyUSB0
  $ echo -e ‘[gammu]nport = /dev/ttyUSB0nconnection = at’ > ~/.gammurc
  $ gammu identify

  Jeśli to zadziała, to jest nadzieja, że gammu będzie działać, ale będziesz musiał rozłączać się najpierw z internetem (fuser z opcją -k działa podobnie jak killall, zabija wszystkie programy, które korzystają z portu USB0).

 • monte

  slawomir@slawomir-laptop:~$ sudo fuser -v /dev/ttyUSB0
  [sudo] password for slawomir:
  UŻYTKOWNIK PID DOSTĘP POLECENIE
  /dev/ttyUSB0: root 799 F.... modem-manager
  root 1633 F.... pppd
  slawomir@slawomir-laptop:~$ sudo fuser -k /dev/ttyUSB0
  /dev/ttyUSB0: 799 1633
  slawomir@slawomir-laptop:~$ echo -e ‘[gammu]nport = /dev/ttyUSB0nconnection = at’ > ~/.gammurc
  slawomir@slawomir-laptop:~$ gammu identify
  Error during reading from the device.

  …niestety nie zadziałało.

 • empitt Autor wpisu

  Tak się zastanawiam czy u Ciebie musi być koniecznie ‚/dev/USBx’, nie wiem bo nie mam jak sprawdzić, ale proponuję abyś pobawił się jeszcze programem ‚wammu’, który ma graficzny interfejs i może coś więcej podpowie.

 • empitt Autor wpisu

  @monte, ustaw port /dev/ttyUSB0 dla Gammu, zakończ działanie ‚modem-manager’:
  sudo killall modem-manager
  Sprawdź czy Gammu działa:
  gammu identify

 • monte

  @empitt,

  Polecenia, które zaproponowałeś…

  slawomir@slawomir-laptop:~$ echo -e ‘[gammu]nport = /dev/ttyUSB0nconnection = at’ > ~/.gammurc
  slawomir@slawomir-laptop:~$ sudo killall modem-manager
  slawomir@slawomir-laptop:~$ sudo gammu identify
  Error during reading from the device.

  niestety Gammu nie identyfikuje modemu..

  z Wammu próbowałem ale także nie znajduje tego urządzenia jako telefonu.

  wpisałem jeszcze polecenie
  slawomir@slawomir-laptop:/dev$ ls -s ttyUSB*
  0 ttyUSB0 0 ttyUSB1 0 ttyUSB2

  aby sprawdzić jaki rozmiar mają te pliki.

  Zrobiłem to ponieważ piszesz tu..
  [quote post=”12439″]Ja mam coś takiego i to znaczy, że wtedy u mnie ‘gammu’ powinno działać.

  cat /dev/ttyUSB1

  ^BOOT:35428993,0,0,0,20

  OK

  ^SRVST:1

  +CREG: 2

  +CGREG: 2

  ^RSSI:0

  ^BOOT:35428993,0,0,0,20

  ^RSSI:1

  ^RSSI:0

  [/quote]

  Nie wiem czy dobrze rozumiem ale wygląda na to, jakby te pliki nie miały zawartości.
  Zastanawiam się też, czy jeśli moje spostrzeżenie jest trafne to czy cokolwiek wnosi do sprawy?

  Pozdrawiam, i dziękuję.

 • irik

  Ech, dziś również nabyłem E1750 i niestety mam taki problem jak Monte. Graficzny Wammu i konsowowy Gammu nie śmigają, choć nawet zaktualizowałem je do wersji stabilnych z oficjalnego launchpadu. Usb-modeswitch wziąłem z Debiana, a internet działa akurat bez zarzutu. Komuś udało się rozwiązać tę zagadkę? Używam Ubuntu 10.10.

 • empitt Autor wpisu

  @irik, w Debianie i Ubuntu 10.04 tego problemu nie ma, więc z tego wynika, że twórcy Ubuntu schrzanili w wersji 10.10. Wlep do konsoli:
  sudo killall modem-manager
  poczekaj chwilkę i wtedy odpal Wammu.

  Dlatego też oficjalnie porzucam rozwój Onlitora dla Ubuntu i zamierzam opracować najnowszą wersję dla Debiana. W Ubuntu będzie mógł on działać, ale nie musi.

 • monte

  Hej.

  Udało mi się w końcu skonfigurować Gammu na moim modemie wewnętrznym.
  Pomogło mi w tym Wammu.

  Po kolei

  [code]slawomir@slawomir-laptop:/$ sudo fuser /dev/ttyUSB0
  slawomir@slawomir-laptop:/$ sudo killall modem-manager
  [/code]

  Otwieram Wammu i program znajduje mi nowy telefon na porcie USB, generuje przy tym nowy plik .gammurc

  Plik ~/.gammurc

  [code]‘[gammu]nport = /dev/ttyUSB0nconnection = at’
  [gammu]
  port=/dev/ttyUSB0
  connection=at
  name=Sierra Wireless, Inc. unknown
  model=[/code]

  Dzięki temu:
  [code]slawomir@slawomir-laptop:/$ gammu identify
  Manufacturer : Sierra Wireless, Inc.
  Model : unknown (MC8755)
  Firmware : U1_2_45MCAP G:/WS/FW/U1_2_45MCAP/MSM6275/SRC 2006/10/04 17:52:27
  IMEI : 35XXXXXXXXXXXXX
  SIM IMSI : 26XXXXXXXXXXXXX[/code]

  Jednak teraz mam problem ze skryptem, nie potrafię go uruchomić.
  Dwuklik powoduje wygenerowanie nowego pliku w miejscu w którym uruchamiam skrypt.

  [IMG]http://i52.tinypic.com/309tw1s.jpg[/IMG]

  http://tinypic.com/r/309tw1s/7
  

 • empitt Autor wpisu

  Musisz zaczekać na Betę, ponieważ będzie w niej sporo modyfikacji i mam nadzieję, że uporam się z tym wszystkim w ciągu 10 dni.

 • hubione

  Ja przy próbie pobierania mam tak jak poniżej, pomocy

  E: Nie udało się uzyskać blokady /var/cache/apt/archives/lock – open (11: Zasoby chwilowo niedostępne)
  E: Unable to lock directory /var/cache/apt/archives/

 • empitt

  @smutny, też czasem tak mam (w Orange), gdy sieć jest bardzo przeciążona lub sygnał ma słabą moc. Wtedy czekam godzinę lub dwie i modem wraca do normy.

 • criceto

  Mam problem z modemem Vodafone K3765-HV na Ubuntu 11.04. Gdy włożę modem w gniazdo USB w network managerze pojawia mi się nowe połączenie komórkowe GMS. Konfiguruję je w wizardzie (Poland, Aero2, darmowy). Gdy próbuję połączyć się z tą siecią, przez chwilę „szuka”, po czym pojawią się komunikat „Sieć GMS rozłączony”. W czym może być problem?

 • laybythesea

  [quote comment=”49424″]Mam problem z modemem Vodafone K3765-HV na Ubuntu 11.04. Gdy włożę modem w gniazdo USB w network managerze pojawia mi się nowe połączenie komórkowe GMS. Konfiguruję je w wizardzie (Poland, Aero2, darmowy). Gdy próbuję połączyć się z tą siecią, przez chwilę „szuka”, po czym pojawią się komunikat „Sieć GMS rozłączony”. W czym może być problem?[/quote]
  Z tego typu problemami zapraszam na forum:
  http://ubuntu.pl/forum

 • Janek

  Wielkie dzieki. Walczylem z konfiguracja mojego web stick przez pare dni i nic nie wychodzilo. Po zainstalowaniu usb-modeswitch i usb-modeswitch-data wszystko pieknie dziala. Jeszcze raz dziekuje.

 • Nick

  @wieslaw, instalować program dla Windowsa przez Wine i używać go na co dzień w Ubuntu? Dla mnie nonsens, skoro są natywne dla Linuksa i jeszcze lepsze.

 • Qentin313

  Mam ubuntu 15.04, wersja usb-modeswitch 2.2.2 chodz modem jest widoczny po komendzie lsusb i miga niebieska lampka(modem huawei e3372) to system nie wykrywa go w postaci nosnika danych, nie moge sie tez polaczyc z siecia poniewaz network menadzer najzwyklej w swiecie go nie widzi, pomóżcie.

 • Natalia

  pomocy przy aktualizacji poszło cos nie tak nie moge uruchomic modemu HUAWEI E3372 za to wifi widzi nie działa tez przeglądarka google chrom za to mozila chodzi?
  jestem kompletnie zielona w tym temacie UBUNTU prosze pomocy!!!!

 • Mila.

  Konfiguracja połączenia z internetem jest tak prosta, że już prostsza być nie może – tak twierdzi autor. Moja opinia na ten tema jest zupełnie inna.Zainstalowałem wczoraj na czysty dysk Ubuntu 16.10 i do dziś próbuje skonfigurować połączenie z internetem poprzez modem (nie jestem nowicjuszem) ale zmęczyło mnie to już całkowicie. Jak ten system ma być lubiany i powszechny jak są takie niedoróbki i problemy! Narzekacie na Windows, a tam wkładam modem i za chwilę jest wykryty,skonfigurowany i wszystko działa, a tu niestety – żenada.

  • mario_7

   1. Z problemami zapraszam na forum.
   2. Pretensje na temat jakości sterowników (lub ich braku) kieruj do producenta urządzenia.