Nowe wydanie Linux Magic poświęcone Ubuntu 11.04 – kolejny papierowy poradnik naszego autorstwa! 16


Linux Magic - Ubuntu 11.04Rok temu z pewną dozą nieśmiałości oddaliśmy w Wasze ręce pierwszy numer nowego czasopisma poświęconego Linuksowi – Linux Magic… Nie dość, że był to nasz debiut w roli autorów, przypadło nam również zadanie tworzenia artykułów do gazety, która zaczynała swą egzystencję na rynku prasowym.
Wygląda na to, że z zadaniem daliśmy sobie radę – czasopismo wciąż się ukazuje 🙂 Po opublikowanym pod koniec lutego numerze poświęconym Debianowi, przyszła pora na wydanie opisujące najnowsze Ubuntu 11.04. Podobnie jak rok temu, i tym razem przypadło nam w udziale stworzenie zawartości całego numeru. Wśród artykułów znajdzie się zarówno coś dla początkujących, jak i kilka bardziej rozbudowanych tekstów, przybliżających szczegóły funkcjonowania Ubuntu i systemów GNU/Linux.

Cytując za stroną Linux Magic:

Prawie dokładnie rok temu w sprzedaży pojawił się debiutancki numer czasopisma Linux Magic opisujący Ubuntu 10.04. Dziś oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie poświęcone najpopularniejszej dystrybucji Linuksa. Nowa, czternasta z kolei wersja Ubuntu, tradycyjnie już nosi oznaczenie związane z datą wydania („11.04” – system wydany w kwietniu 2011 roku) i jest też znana pod nazwą Natty Narwhal – Zgrabny Narwal.

Ubuntu 11.04 niesie ze sobą wyjątkowo wiele nowości. Najbardziej widoczna zmiana powita użytkownika zaraz po uruchomieniu systemu – zobaczymy ją nawet w trybie LiveCD, o ile tylko nasz sprzęt zapewnia akcelerację 3d bez instalacji dodatkowych sterowników. Twórcy Ubuntu całkowicie zmienili wygląd pulpitu.

W miejsce klasycznego pulpitu GNOME z panelami na górnej i dolnej krawędzi ekranu, pojawiło się Unity – dotychczas zaimplementowane tylko w Ubuntu Netbook Edition, a więc wersji systemu przeznaczonej dla netbooków.

Oprócz nowego wyglądu pulpitu, sporo pozmieniało się także w domyślnie instalowanym zestawie oprogramowania. Poczciwego Firefoksa 3.6 zastąpiła nowa wersja 4.0 – to jednak naturalna zmiana pokoleniowa, którą trudno uznać za niespodziankę.

Większym zaskoczeniem jest z pewnością zastąpienie OpenOffice.org przez LibreOffice. W tej chwili różnice pomiędzy tymi dwoma pakietami biurowymi nie są duże. W zasadzie, gdyby nie nowe logo i zmienione ikony, wielu użytkowników mogłoby przejść nad tą zmianą do porządku dziennego. Trudno się jednak dziwić – w końcu wspomniana tu „nowość” ujrzała światło dzienne zaledwie pół roku temu, a punktem wyjścia było właśnie OpenOffice.org.

Kolejną zmianę dostrzeżemy, korzystając z oprogramowania multimedialnego. Twórcy Ubuntu rozstali się ze Rhythmboksem, a miejsce domyślnego odtwarzacza plików audio przejął program Banshee.

Do numeru dołączone są 2 płyty DVD. Na dwustronnej płycie DVD10 znajdują się oficjalne wersje Ubuntu 11.04 dla architektur 32 i 64-bitowych. Na drugiej płycie (DVD5) znajdują się oficjalne odmiany Ubuntu, w wersji 32-bitowej: Ubuntu 11.04, Kubuntu 11.04, Xubuntu 11.04 i Mythbuntu 11.04. Każda z płyt pozwala na uruchomienie każdego ze znajdujących się na niej systemów bez konieczności instalowania czegokolwiek na dysku twardym komputera (w tzw. trybie live).

W imieniu Redakcji oraz zespołu Ubuntu.pl życzymy wspaniałej przygody z użytkowaniem nowego Ubuntu na własnym komputerze.

Spis Treści:

 • Nowości w Ubuntu 11.04
 • Instalacja Ubuntu 11.04
 • Unity
 • Użyteczny pulpit
 • Przegląd aplikacji
 • Przegląd dodatkowych repozytoriów
 • Drzewo katalogów
 • Internet mobilny
 • Bezpieczeństwo naszego Ubuntu
 • GRUB 2

Czasopisma Linux Magic są dostępne w sprzedaży poprzez sieć salonów Empik na terenie całego kraju oraz w sklepie internetowym wupra.com


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 komentarzy do “Nowe wydanie Linux Magic poświęcone Ubuntu 11.04 – kolejny papierowy poradnik naszego autorstwa!

 • 1uq3

  Wszystkie czasopisma dla profesjonalistów są drogie. Zobacz na inne nauki – psychologia/socjologia, ekonomia, fizyka, geografia, a nawet sport (bieganie itp.) – w tych działach też profesjonalne gazety/czasopisma, w których wiedza jest duża, zawartość można przełożyć na pieniądze (bo wiedza w nich zawarta przydaje się w pracy, na uczelni itp.), co za tym idzie są to drogie tytuły.

 • Tymoteusz001

  Jeszcze nie wiem, ile kosztuje, ale czasem wydaje mi się, że nie wszystko może być za darmo. Wystarczy, że system, na którym pracujemy dostarcza tyle darmowych aplikacji, że już każdy znajdzie sobie sposób na to, że by „odkuć” pieniądze zainwestowane w czasopismo, które pozwoli na pogłębienie wiedzy… a zatem polepszy nasze narzędzie.
  Jestem za…

 • carpik

  Te czasopisma są takie drogie, bo czyta je mało ludzi, wiec jeśli gazetkę w której pisze, że Britnej powiększyła swoje cymbałki czyta 10000 to gazetkę o linuxie czyta 1000 wiec trzeba płacić za tych co nie czytają;p Ludzie czytajcie.

 • kamillieder

  Powiem tak…

  Dziś kupiłem gazetke… Cena ? ok każdy ma swoje problemy finansowe itd nie każdego stać zgodzę się … ale…

  Osobiście, i to moje prywatne zdanie możecie się z nim zgodzić lub nie ale zauważ

  Bładzisz po internecie szukając różnych dobrych wersji ubuntu… nim pobierzesz nagrasz sprawdzisz itd to mase czasu … a tu za jedyne nie całe 30 zł dostajesz wszystko w ładnej i poprawnej nagranej płycie z tego ożesz zrobić sobie swoją kolekcje co jeszcze ? dostajesz gazete w której od a do z masz wszystko opisane…

  Wole miec Ładną cd niż nagrywać sam

  Wole mieć profesjonalna gazetke i płytę niz niewiedze i nagranego ubunciaka na cd za 50 gr 🙂

  To moje zdanie

 • k2cl Autor wpisu

  Cena – cóż nie jest najniższa (27,90pln), ale przy nakładzie rzędu 5.000 egzemplarzy niełatwo uzyskać niskie koszty druku, tłoczenia i tym podobnych…

  Podsumowując powyższe rozważania dotyczące ceny czasopisma – tak się składa, że akurat na ten czynnik nie mieliśmy żadnego wpływu. Mogliśmy za to zrobić coś z zawartością – i mam nadzieję, że udało się osiągnąć rozsądny kompromis pomiędzy artykułami dla osób widzących Ubuntu pierwszy raz z życiu, a tekstami skierowanymi do użytkowników o nieco większym linuksowym stażu.

 • greggor

  Kupiłem choć łatwo nie było. Dla mnie ta cena właśnie nie jest drastyczna ( oczywiście to moja opinia) a tak jak słusznie zauważono pismo jest dla konkretnych ludzi.

  Bardzo sobie cenie wiedzę merytoryczna w tym czasopiśmie tym bardziej że na swoim prywatnym laptopie i komputerze stacjonarnym mam Ubuntu. Takie czasopismo ma swoje miejsce na rynku i tak trzymać. Ja będę je kupował bo jest po prostu potrzebne 🙂

 • Damian

  [quote comment=”48902″]Może ktoś da dziadkowi odpowiedz na pytanie: „Kiedy i czy w ogóle będzie polski remix Ubuntu 11.04 ?[/quote]
  rowniez dolaczam sie do pytania 🙂

 • Greg

  Witam

  Znakomity pomysł i oby takich więcej…
  Cenę uważam za bardzo przystępną (równowartość kilku piw w dobrej restauracji).

  Dzięki temu newsowi dowiedziałem się o takich publikacjach i już wysłałem zapytanie o możliwość zakupu wszystkich trzech numerów.
  Bardzo wygodna opcja byłaby prenumerata…

  Pozdrawiam

 • Magic

  Magazyn już znajduje się w sklepie wupra.com, można więc zamawiać przez internet.

  Poza tym, czasopismo można znaleźć w sieci salonów Empik (powinny być w zasadzie we wszystkich) oraz w niektórych salonach Inmedio.

 • Magic

  Proszę kupować czasopismo poprzez allegro.pl (bezpośrednio od wydawcy).

  Z nieznanych nam przyczyn wupra.com nie wysyła zamówionych czasopism…