Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 6 2


Wieści ze świata Open Source: 13 – 19 Czerwca 2011

Wyobrażacie sobie Ubuntu bez Firefoxa? Pewnie tak, gdyż pewnie używacie Chroma albo Opery zamiast ociężałego FF. A gdyby tak Chrome był domyślnie instalowany? Rewolucja? Raczej nie. Ale zdecydowanie jest to najważniejszy news tego tygodnia.

Chrome domyślną przeglądarką w Ubuntu 13?

Kiedy Firefox wchodził na rynek przeglądarek internetowych nie miał specjalnie trudnego zadania. Prawdziwym konkurentem była tylko Opera, zaś pozostałe 95% rynku (należące do Internet Explorera 6 – przeglądarki, która do dziś odbija się czkawką web designerom) było do wzięcia. Z czasem jednak Ognisty Lisek stracił trochę na impecie i obrósł tłuszczem. I chociaż zmiana cyklu rozwojowego wyszła mu na dobre, to pewien niesmak pozostał.

Kubłem zimnej wody dla Mozilli może być wypowiedź Marka Shuttlewortha, głównego sponsora Ubuntu, w wywiadzie dla NetworkWorld.com. Otóż rozważane jest wprowadzenie przeglądarki Google Chrome (a raczej prawdopodobnie jej w pełni wolnej wersji – Chromium) jako domyślnej przeglądarki w jednym z kolejnych wydań Ubuntu. Prawdopodobnie byłoby to 13.04, czyli najwcześniej za półtora roku.

DRINDL, czyli PathScale EKOPath 4 Compiler Suite

Zapowiadany tydzień temu DRINDL to w rzeczywistości EKOPath 4 Compiler Suite – zestaw kompilatorów języków C, C++ i Fortran dla 64 bitowych procesorów Intela i AMD. Do tej pory ten kompilator był oprogramowaniem własnościowym. Najtańsza licencja kosztowała 1795$. Wykorzystywany był głównie w wielkich klastrach obliczeniowych do kompilacji oprogramowania do wykonywania skomplikowanych obliczeń i właśnie w środowisku wielordzeniowym daje najlepsze efekty. Skompilowane za pomocą EKOPath 4 programy wyraźnie wyprzedzają w obliczeniach programy przygotowane za pomocą GCC – i nie potrzeba superkomputera aby zobaczyć efekty. Testy były przeprowadzane na platformie PC. W skład uwolnionego EKOPath 4 Compiler Suite wchodzi kompilator, debugger, asembler, biblioteki oraz cała dokumentacja. Wszystko wydane na licencji GNU/GPL.

Źródła:
Informacja prasowa
Phoronix.com – benchamarki

PowerTop 2

PowerTop to obowiązkowy program dla każdego posiadacza przenośnego sprzętu działającego pod kontrolą Linuksa. PowerTop analizuje to co się dzieje w systemie i proponuje rozwiązania zapewniające minimalizację zużycia energii. Program odbił się szerokim echem w świecie open source – wiele z proponowanych rozwiązań zostało na stale wprowadzonych do głównych dystrybucji. Wersja 2.0 programu skupia się na wykorzystaniu zmian, które weszły do kernela 2.6.36 i późniejszych oraz na ulepszeniu interfejsu użytkownika. Pojawiły się 3 zakładki z informacjami: Frequency Stats (informacje o zmianach taktowania procesora), Device Stats (aktywność poszczególnych urządzeń oraz możliwość wprowadzania ich w stan oszczędzania energii) oraz Idle Stats (szczegółowe informacje o stanie procesorów). Do nowości w programie należy także zaliczyć monitorowanie użycia GPU przez poszczególne programy, co pozwoli decydować, które programy warto wyłączyć aby oszczędzać kartę graficzną.

W skrócie

Znana jest już pełna lista tematów na najbliższy LinuxCon w Vancuver.

Adobe nie będzie rozwijać Air dla Linuksa.

Apache Fundation przyjmuje do OpenOffice do inkubatora. Prawdopodobnie nie będzie połączenia z LibreOffice.

Wydano Photonix Test Suit 3.2 – wieloplatformowy zestaw testów z do benchmarkowania sprzętu.

Document Fundation wydało podręcznik użytkownika dla edytora równań LibreOffice Math. Można go znaleźć (wraz z całą resztą dokumentacji do LibreOffice) tutaj. Wydano też trzecią aktualizację dla wersji 3.3 tego pakietu biurowego.

Tradycją stało się zadość i zespół Ubuntu.pl wydał polski remiks Ubuntu 11.04 Natty Narhwal. Szczegóły tutaj.

Nvidia zaktualizowała swoje zamknięte sterowniki dla GeForców. Wersję 275.09.07 można pobrać z serwerów Nvidia lub stosownego PPA.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 6

  • Admc

    Fajnie, mam nadzieję że teraz wiele aplikacji będzie kompilowanych za pomocą EKOPath 4. Wypróbuję to cudo jak będę miał komputer z czterordzeniowym procesorem bo kompilacja na tym co mam to katorga i strata czasu.