Gry, których (być może) nie znacie. Cz. 3: Pingus 9


Były kiedyś takie czasy, kiedy gry logiczne były bardzo, ale to bardzo popularne. Były to też czasy, kiedy rocznie wychodziło kilka gier-symulatorów samolotów o zmiennej geometrii skrzydeł. Patrząc z dalszej perspektywy, był to bardzo dziwny okres w branży gier. Ja wolałem jednak przepuszczać żetony na Metal Sluga niż bawić się w jakieś tam lemingi, które i tak nie robiły tego co chciałem. Dzisiaj jednak postanowiłem sprawdzić o co chodziło z lemingami.


Pingus

W Pingusie sterujemy malutkimi pingwinami, starając się je przeprowadzić do końca poziomu z jak najmniejszymi stratami. Przy czym „sterujemy” to dojść ogólne pojęcie. Pingwiny idą przed siebie i jeżeli ich nie powstrzymasz to mogą na przykład wpaść w przepaść i się zabić. Same też nie wykopią tunelu ani nie zbudują mostów. Trzeba im wydać odpowiednie polecenia. Niby proste, ale z czasem gra nabiera rumieńców, dodając dodatkowe miejsca pojawiania się pingwinów co wymusza równoległe działanie w kilku miejscach.

Pingus - pierwszy poziom gry

Pingus - pierwszy poziom gry

Grafika w grze jest prosta, ale nie można powiedzieć iż jest zła. W grach logiczno zręcznościowych fotorealistyczna grafika nie jest najważniejsza. Bardziej liczy się grywalność i muzyka. O ile z pierwszym nie ma problemu, to udźwiękowienie gry jest po prostu złe. Z takimi grami spędza się zazwyczaj sporo czasu próbując wyciągnąć jak najlepszy wynik. Przy tych piskliwych tonach po kilku minutach ma się dojść. Niestety, nie ma możliwości wyłączenia dźwięków, trzeba się uciec do systemowego zarządzania dźwiękiem, wyciszyć Pingusa ręcznie i puścić sobie coś miłego dla ucha we własnym zakresie.

Instalacja

Pingus jest już w najnowszej wersji (0.7.2) w repozytoriach Ubuntu. Wystarczy go zainstalować

sudo apt-get install pingus

Istnieje nowsza wersja gry (0.7.3), ale tylko w postaci źródeł do kompilacji lub w repozytoriach kolejnego wydania Ubuntu (11.10 Oneiric Ocelot).

Pingus jest dystrybuowany na licencji GNU/GPL2. Strona domowa gry.

Krótki film przedstawiający kilka pierwszych poziomów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

9 komentarzy do “Gry, których (być może) nie znacie. Cz. 3: Pingus