Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 45 5


Wieści ze świata Open Source: 11 – 16 kwietnia 2012

Z góry przepraszam za formułę dzisiejszego Poniedzielnika. Nie czuję się najlepiej i nie mam sił na dłuższy tekst. A szkoda, bo pojawiło się kilka ciekawych rzeczy, jak na przykład stabilna wersja Calligra App Suit.

Calligra App Suit

Kiedy myślisz „Pakiet biurowy dla Ubuntu” to zapewne łączysz to od razu z LibreOffice. Jednakże wielu osobom LO nie specjalnie przypada do gustu – czy to ze względu na interfejs, czy na dużą ociężałość. Istnieje jednak alternatywa. Calligra App Suit to następca KOffice – pakietu biurowego dla środowiska KDE. W zeszłym tygodniu wydano pierwszą stabilną wersję. W skład pakietu wchodzi całkiem pokaźna liczba programów:

  • Words – procesor tekstu
  • Sheets – arkusz kalkulacyjny
  • Stage – prezentacje
  • Flow – schematy i diagramy
  • Kexi – graficzny system zarządzania bazami danych
  • Braindump – notatki
  • Krita – grafika rastrowa
  • Karbon – grafika wektorowa
  • Plan – zarządzanie projektami

Jak widać Calligra jest nie tylko pakietem biurowym, ale także pakietem podstawowego oprogramowania graficznego. Jak zawsze jest coś za coś. Dostępne w tym oprogramowaniu funkcje są uboższe od dedykowanych programów. Z drugiej strony – czy w warunkach domowych potrzeba więcej?

Źródła
calligra.org

W skrócie

Nowa wersja delabolatory wnosi między innymi oczekiwaną przez użytkowników obsługę formatu RAW. A Jacek Popławski zarzekał się, że tego nigdy nie będzie…

Do repozytoriów Ubuntu 12.04 trafiło finalne wydanie Unity oznaczone numerem 5.10. Nowości? Niewiele – sama kosmetyka i bugfixy.

Wydano pierwszą stabilną wersję Nouveau – otwarto-źródłowego sterownika dla kart graficznych Nvidia GeForce. Dosyć długa analiza wraz z licznymi benchmarkami dostępna jest w serwisie Phoronix.com.

Zakończono wsparcie techniczne dla Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat

.

Kubuntu nie umiera. Blue Systems będzie sponsorować rozwój tego systemu po tym jak Canonical go porzuciło.

Nvidia wydała poprawioną wersję swojego sterownika. Wersja 295.40 zamyka dosyć poważną dziurę w zabezpieczeniach oraz wnosi obsługę kart graficznych GeForce GT 610 i 635M. Niestety, ten sterownik nie rozwiązuje problemów z przestawionymi kolorami we flashu na Youtube.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 45