Zagrajmy w "Tiny & Big in Grandpa's Leftovers" 1


LogoTiny to technofil i wynalazca, który z zapałem korzysta ze skonstruowanych przez siebie urządzeń. Natomiast Big to postać obdarzona nadprzyrodzonymi mocami. Gdy Big ukradł cenny artefakt (majtki dziadka), to Tiny postanawia mu je odebrać. Do tego celu ma zamiar wykorzystać swoje genialne wynalazki, a od strony merytorycznej pomaga mu tajemniczy głos z radia. Tak w skrócie maluje się zakręcona fabuła nowej produkcji studia Black Pants Game o tytule Tiny & Big in Grandpa’s Leftovers, która niedawno miała swoją premierę na Linuksie.

Tiny and Big to gra z perspektywy trzeciej osoby (TPP),  zbudowana na silniku Scape i dostępna na Linuksa, Mac OS X oraz Windowsa. Najbardziej charakterystyczną cechą tego tytułu jest ciekawa grafika 3D stylizowana na obrazki z komiksu. Wszelkie postacie, jak i obiekty wyglądają jak staranne rysunki. Dyskusje prezentowane są jako dymki z wypowiedziami, a gdy spadają jakieś głazy wytwarzając hałas, to obok nich pojawiają się stylizowane napisy, takie jak „BOOM!”. Sama rozgrywka to mieszanka platformówki i łamigłówki. Sprawi przyjemność zarówno osobom, które lubią pogłówkować nad problemami, jak i tym, którzy sprawnie biegają po urwiskach i celnie przeskakują z ustępu skalnego na kolejny ustęp skalny. Tytuł jest zabawny i nadaje się dla graczy w każdym wieku.

Dla użytkowników Linuksa gra jest dostępna w tej chwili do kupienia ze strony producenta za $12.99, ale twórcy obiecują, że niedługo postarają się ją umieścić także w Ubuntu Software Center, Desura oraz Gameolith. Dzięki uprzejmości Studia redakcja Czytelni otrzymała za darmo kopię gry do recenzji. Była ona dostępna w paczkach tar.gz (dla wszystkich użytkowników Linuksa), jak i paczkach deb (dla użytkowników Ubuntu). Paczki deb instalują się bez problemu dwuklikiem na Ubuntu 12.04. Żeby gra płynnie działała trzeba mieć kartę graficzną przynajmniej GeForce 8 lub Radeon HD 2900. Grafiki Intela oraz otwarte sterowniki nie są oficjalnie wspierane.

Rozgrywka

Grę rozpoczynamy oglądając animację jadącego samochodem przez pustynię Tiny’iego. Gra on sobie na przenośnej konsoli oraz dyskutuje ze swoim radiem. Z owej rozmowy możemy dowiedzieć się wstępnej fabuły gry. Zły Big ukradł majtki dziadka (nosi je na głowie), a ich ukryta moc jest wykorzystywana do niegodziwych celów. Z tego powodu wyruszamy naprzeciw przygodzie aby odnaleźć ten cenny artefakt. Dyskusję tę możemy przerwać w każdej chwili klawiszem „Esc”. Następnie można wybrać czy chcemy wznowić grę w miejscu, w którym skończyliśmy, czy raczej zacząć od początku. W menu możemy też ustawić obsługę kontroli postaci klawiszami i myszką, jak i zmienić szereg opcji.

Screen1

Gdy wybierzemy „New Game” zostaniemy przeniesieni do świata przenośnej konsoli, w którą gra Tiny prowadząc samochód. Świat tam jest stylizowany na monochromatyczny tetrisowy klimat. Nauczymy się tutaj poruszać oraz korzystać z całego wyposażenia. Możemy biegać oraz popychać obiekty (które nie są na stałe przymocowane do podłoża) siłą mięśni, nawet jeżeli są o wiele większe i cięższe od nas samych. Jednak trzeba uważać. Przygniecenie przez taki obiekt, jak i spadek z dużej wysokości skutkują śmiercią. Do sprzętu, którym dysponujemy zalicza się laser, który pozwala przecinać elementy krajobrazu, lina, którą możemy przeciągać różne przedmioty oraz rakiety, które po wbiciu się w jakiś obiekt popychają go do przodu.

Screen2

Gdy już opanujemy wszystkie umiejętności i nauczymy się efektywnie wykorzystywać dostępny ekwipunek zostaniemy przeniesieni z przenośnej konsoli go gier do prawdziwego świata. Pierwszym prawdziwym zadaniem jest zebranie wynalazków, których obsługi nauczyliśmy się wcześniej. Każdy zdobyty element możemy następnie wykorzystać, żeby zdobyć następne, które są ulokowane w pozornie niedostępnych miejscach. Cały czas mamy przy sobie gadające radio, z którym Tiny prowadzi dyskusje oraz które udziela nam wskazówek.

Screen3

Po wykonaniu tego zadania jesteśmy gotowi do prawdziwej rozgrywki. Należy teraz wydostać się z kanionu korzystając z kompletnego już ekwipunku. Przed nami rozciąga się malowniczy świat pełen wyzwań, zagadek logicznych, jak i starć z arcywrogiem – Bigiem. Jednak jego poznanie pozostawiam graczom w ich własnym zakresie.

Screen4

Podsumowanie

Gra Tiny & Big in Grandpa’s Leftovers to bardzo ciekawy tytuł na Linuksa. Rozgrywka opiera się o śmieszną, wręcz absurdalną fabułę. Gra jest wciągająca i sprawia wiele satysfakcji. Grafika, jak i dźwięk stoją na bardzo przyzwoitym poziomie i są stylizowane na ciekawy komiksowy motyw. Szczególnie przyjemnie się patrzy jak po przecięciu laserem wielkich skał, obiekty te powoli osuwają się i rozpadają z łoskotem. Gra przeznaczona jest dla jednego gracza, brak jest opcji multiplayer. Niewątpliwie jest to tytuł, który warto wypróbować, a jak się spodoba to kupić. Filmik promujący grę.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Komentarz do “Zagrajmy w "Tiny & Big in Grandpa's Leftovers"

  • PL_kolek

    Wygląda dużo lepiej niż jakaś wczesna beta, którą kiedyś odpalałem (co nie dziwne). Pomysł na grę jest dość ciekawy, wykonanie wygląda na solidne. Szkoda, że oprócz opisu rozgrywki nie znalazło się miejsce na odczucia i wrażenia testera (oprócz dość lakonicznego w podsumowanie). Teraz to bardzieij informacja o grze, niż recezja, ale i tak jest OK 😉