Lubuntu 12.04 PL, czyli pierwszy z remiksów forumowiczów – wydany! 29


Logo Lubuntu Mam przyjemność przedstawić Państwu kolejny już remiks systemu Lubuntu, tym razem w najnowszej wersji oznaczonej numerkiem 12.04. System jest pewnego rodzaju przedsmakiem tego, co czeka nas w nadchodzącym remiksie wydania głównego, czyli Ubuntu. Lubuntu jest odmianą dystrybucji Ubuntu zawierającą środowisko graficzne LXDE – przeznaczona jest głównie dla słabszych komputerów oraz osób które cenią sobie szybkość i klasyczny wygląd pulpitu.

W stosunku wersji pierwotnej zostały poczynione następujące zmiany:

 • Dodana została pełna aktualizacja systemu do pakietów dostępnych 13.08 o godzinie 18.00,
 • Dodatkowo została zaktualizowana przeglądarka Chromium do wersji 21 oraz elementy środowiska LXDE,
 • Zmieniony został wygląd systemu na pochodzący z przyszłej edycji, czyli 12.10,
 • Odtwarzacz MPlayer został zastąpiony przez VLC,
 • Edytor tekstu Abiword i arkusz kalkulacyjny Gnumeric zostały zastąpione przez pakiet biurowy LibreOffice,
 • Edytor grafiki mtpaint został zastąpiony programem Gimp w wersji 2.8,
 • Dodane zostały pakiety mc, htop, bleachbit oraz gufw,
 • Usunięte zostały obce fonty i języki oraz osierocone pakiety i system został oczyszczony,
 • Dodany został skrypt konfiguracyjny Ubumatic.

Znane błędy:

 • mc i htop nie zawsze chcą się włączać z menu (w Debianie to działa bez problemu, tylko Ubuntu ma z tym problemy, w 12.10 jest to samo),
 • Nie działa skrót do katalogu domowego na pulpicie w wersji live,
 • Tekstowy plymouth pokazuje „Ubuntu 12.10”, nie ma się co tym przejmować, jest to skutek zmiany wyglądu na ten z 12.10,
 • Instalator ściąga angielskie pakiety językowe, można anulować pobieranie,
 • W wersji pro długo trwa konfiguracja sieci i nie działa instalacja systemów z Windowsa.

Zrzuty ekranu:

Zrzut 1Zrzut 2

Sumy kontrolne md5sum:

3b30a6dbbb49dc8901b92768e57b3c7d lubuntu-12.04-pl-przyjazny-puchacz-amd64.iso
0b392abb1894bca1a59fbaf885d25106 lubuntu-12.04-pl-przyjazny-puchacz-i386.iso

Pobieranie (650 MB):
Wersja 32 bit:

 1. mirror 1

Wersja 64 bit:

 1. mirror 1

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wersja Pro
Odchudzona wersja systemu, dodane wszystkie aktualizacje włącznie z proponowanymi, dodany kernel 3.5, zaktualizowane sterowniki i XServer, LXDE w wersji git, zaktualizowane elementy XFCE do wersji 4.10, Network manager zastąpiony przez Wicd, Midori w wersji git zamiast Chromium. Wersja zalecana dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Sumy md5sum:

281a4b27dd7c4c30ea7587a25a2b5a2f lubuntu-12.04-pl-pro-amd64.iso
478e44b2fe897b2ccb95951e715cdf8c lubuntu-12.04-pl-pro-i386.iso

Pobieranie (450 MB):
Wersja 32 bit:

 1. mirror 1

Wersja 64 bit:

 1. mirror 1

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

29 komentarzy do “Lubuntu 12.04 PL, czyli pierwszy z remiksów forumowiczów – wydany!

 • Sylkis

  Z ciekawości zapytam, czy interfejs typu tablet/netbook został już ogarnięty tak, że nie kłuje w oczy i da się go używać? Osobiście nawet na PC używałem UbuntuNetbookRemix jeszcze w czasach przed wprowadzeniem Unity, czy też na Kubuntu zawsze też używam tabletowo-netbookowej odmiany Plasmy.

  Kiedy ostatni raz miałem do czynienia z Lubuntu to tabletowo-netbookowe LXDE wyglądało koszmarnie, pulpit sprawiał wrażenie zmaksymalizowanego okna z paskudnym błękitnym tłem i brakiem możliwości zobaczenia tapety (jednocześnie mogąc ustawić przezroczystość taskbara, lol) i nawet sama organizacja menu choć była w miarę użyteczna, to estetycznie IMO okropna.

  Czy coś się poprawiło w tej kwestii, czy opcja tabletowo-netbookowego pulpitu jest traktowana po macoszemu?

 • Mariusz

  Dziękuje za remiks lubuntu:) Właśnie zainstalowałem go rodzicom 60+ obok zamulonego i wolnego windowsa na ich prostym netbooku z procesorem atom. Użyłem też ubumatica. Oczywiście windows schowany jest teraz daleko za grubem. Bardzo są zadowoleni. Chwalą prostotę. Używają głównie skype, gmaila i przeglądanie stron gazet na chromium. Cenią wyrazistość „przycisków”, kolorystykę, no i że śmiga! _/_

 • kotpierzch_xp

  Witam!

  Czy ten remix oparty jest na ubuntu 12.04 lts z podmienionym środowiskiem unity na lxde.czy to jest lubuntu z krótkim okresem supportu?

 • scylate

  Moje spostrzeżenia: Wersji PRO nie polecam użytkownikom zdanym na komórkowy dostęp do internetu. W wersji popularnej kuleje jawa i flash. Wersja 11.pl była lepiej opracowana. Po kilku dokładkach i podmiankach działało WSZYSTKO, więc pewnie wrócę do znanej stabilności, zamiast grzebać godzinami w poszukiwaniu popełnionych błędów. Miłośnikom nowości (takim jak ja sam) polecam wyczekiwanie. Ktoś się nazbyt pospieszył z wypuszczeniem wczesnej „bety”.

 • scylate

  Odszczekuję swoje marudzenie. Odrobina wysiłku włożonego w ustawienia i chodzi WSZYSTKO! Tapetek jest też od cholery. Wrzuciłem także własny patern do belki. Jest wyśmienicie! Niepotrzebnie dorzuciłem Firefox’a 16.x. Przecie jest 19’tka ;D

 • JayDee

  Mnie udało mi się okroić do prawie poniżej 440mb (ponad 950 pakietów…) chociaż przy Lucid+Gnome na 10.04.2 miałem okrojone aż 350mb (chociaż miało z ponad 360mb,także z mieszanymi aktualizacjami.: Lucid+Maverick (bo mnie podoba mi się skórka.)+Natty (bo niektóre aktualizacje to ostatnie wersje działające dla Lucida.) ale pod własną kontrolą…,Co do swojego okrojenia to robiłem pod „amd64” – żadne „i386”. i o dziwo u mnie było… aż 1,3gb… o_O – Właśnie… to jest dopiero czysty minimalizm. i mam jeszcze taki system z czystym Openboxem oraz Tintem2 – Waga: 317mb! i to pod amd64. – Ten system to dopiero pięknie zmieści na Pendrive z 512mb… nawet o wiele szybciej się instaluje niż przy 12.04…)

 • Aj em Ledżend

  Niestety, remix w wersji pro to nieprzetestowana porażka.

  1) Wita 3 minutowym ekranem oczekiwania koniguratora sieci wicd (by napisać, że uruchamia bez pełnej konfiguracji sieci).

  2) Midori restartuje sesję użytkownika co chwilę sam z siebie oraz za każdą próbą włączenia nowej zakładki (trzeba się ponownie logować).

  3) Wicd nie chce mi włączyć sieci wifi WEP.

  Na razie włączyłem sieć w smartfonie i zainstalowałem Chromium, żeby zobaczyć, jak to połatać.

  Tapeta ładna…

 • Misiovaty

  Witam !
  Używam tego wydania na HP210-2000ew, problem polega na tym że po podłączeniu zewnętrznego monitora i zmianie ustawień wyświetlania na wyświetlanie tylko na monitorze(wyłączenie monitora netbooka), gdy chce ponownie przełączyć się na monitor netbooka, po wprowadzeniu zmian w preferencjach wyświetlania nic się nie dzieje, monitor jest czarny.

 • biolon

  Witam,

  pobrałem paczkę lubuntu zainstalowałem, skonfigurowałem do swoich potrzeb, ale mam problem z maksymalizacją okien. Mam netbooka ASUS 1015PD, który większość czasu pracuje podpięty pod zew. monitor, klawiaturę i myszkę. Jak odpalę np. Claws Mail, przeglądarkę SpaceFM, czy Chromium po kliknięciu na maksymalizację okna maksymalizuje ono się do rozdzielczości jaka jest na netbook`u a nie na monitorze. Manipulacja programem „ustawienia Wyświetlania” na interesjące mnie rozdzielczości nie zmienia to nic, albo inaczej po resecie dalej jest tak jak było.

  Mógłby ktoś poradzić gdzie szukać informacji albo jak to obejść?

  Pozdrawiam,
  Paweł

 • gilban

  A sterowniki Nvidii to Ty tam zainstalowałeś ? Strona Asusa podaje, że netbook ma również kartę graficzną Nvidii, jak rzadko który.