Premiera Ubuntu na smartphony 12


ubuntu-phoneCanonical Ltd. firma stojąca za popularną dystrybucją Linuksa – Ubuntu właśnie zaprezentowała nam swój nowy produkt. Jest nim adaptacja systemu na telefony komórkowe zwana Ubuntu Phone OS. Wraz z dynamicznym wzrostem rynku mobilnego ruch ten był nie tylko oczekiwany, ale ma także szansę na powodzenie. Poniżej postaram się przekazać wam oficjalne informacje o tym produkcie wraz z przewidywaniami na przyszłość.

Dnia 02.01.2013 założyciel Canonical Mark Shuttleworth zaprezentował światu nowy mobilny system będący wcieleniem Ubuntu na tę platformę. Prace nad tym systemem trwały w ukryciu od wielu miesięcy, ale projekt jest już na tyle dojrzały, że zasłużył na publiczną prezentację. System ma bardzo czysty i elegancki wygląd. Zamiast typowego „lock screen” telefon wita nas tak zwanym „welcome screen”. Projekt tego ekranu jest bardzo ładny i spersonalizowany. System obsługuje się dotykowo – pomysłowo przy pomocy gestów. Najbardziej widoczną zaletą tego rozwiązania jest możliwość sprawnego przełączania się pomiędzy aplikacjami, z czym standardowe systemy dla smartphonów mają problemy. Ponadto można wchodzić w interakcje z każdym elementem znajdującym się na górnej belce powiadomień, a nie trzeba szukać odpowiednich ustawień w opcjach menu. Menu to w zasadzie znany użytkownikom desktopowego Ubuntu „Dash”. Pozwala ono na sprawne przeszukiwanie zainstalowanych aplikacji, filmów, muzyki i innych treści, a także możemy dzięki niemu odnaleźć programy i utwory dostępne dopiero do zakupu lub pobrania (chociażby z repozytoriów). W każdej chwili podczas obsługi systemu możemy z lewej krawędzi ekranu wyciągnąć na wierzch znany panel Unity, który daje nam natychmiastowy dostęp do najpopularniejszych aplikacji. Ponadto system ma być wyposażony w HUD z zaimplementowaną obsługą głosem. Da to możliwości niesamowitej kontroli nad urządzeniem przy pomocy mowy.

 

Jeżeli poruszamy kwestię aplikacji, należy wspomnieć, że Ubuntu na telefony pozostaje kompatybilne z aplikacjami HTML5, które zostały wprowadzone już w desktopowym Ubuntu 12.10. Tak więc bez względu na jakim urządzeniu będziemy mieli zainstalowane Ubuntu, to będziemy mieli dostęp do tych samych aplikacji – Facebook, Twitter oraz wszelkich innych przygotowanych z wykorzystaniem tej technologii. Dodatkowo dla mobilnego systemu zostało zaprezentowane SDK pozwalające pisać na niego natywne aplikacje z wykorzystaniem QML. Ponieważ Qt jest niezwykle popularne wśród programistów aplikacji mobilnych, to jest to łatwe i atrakcyjne rozwiązanie.

 

Podczas prezentacji Canonical podkreśliło, że jest to jedynie premiera systemu. Nie ma jeszcze dostępnego żadnego urządzenia z nim preinstalowanym. Firma jest w trakcie rozmów z producentami telefonów i prawdopodobnie pierwsze egzemplarze trafią do sprzedaży jeszcze w 2013 roku. Natomiast jest spora szansa, że wcześniej zostaną udostępnione obrazy, które pozwolą na instalację systemu na niektórych już obecnych urządzeniach z Androidem.

 

Prezes Nokii (i były pracownik Microsoftu) Stephen Elop powtarzając w kółko, że operatorzy poszukują alternatywnego systemu dla Androida ma rację. Uparcie jednak nie chce przyjąć do wiadomości, że ani operatorzy, ani producenci sprzętu nie pozwolą, żeby tym systemem był Windows. Producenci sprzętu widzą, jak Microsoft terroryzuje rynek PC-tów i nie dopuszczą, żeby to samo stało się na ich podwórku. Sony, LG, ZTE, Motorola odmówili wyprodukowania jakiegokolwiek telefonu z Windows Phone 8. Do niedawna Microsoft chwalił się, że 3. co do wielkości producent smartphonów Huawei z nimi współpracuje, ale w końcu i on kazał MS iść w diabły i nie wyprodukował żadnego telefonu z WP8. HTC zgodziło się wyprodukować telefon z Windowsem tylko dlatego, że MS oddał im markę Windows Phone (poza tym tonący brzytwy się chwyta). Samsung jest teraz już tak wielki, że nawet wydanie przez nich 1 telefonu z WP8 niespecjalnie im szkodzi. Nokia wiadomo… Operatorzy także nienawidzą WP8, szczególnie za integrację ze Skype, który zagraża ich podstawowym źródłom dochodu. Nie bądźmy naiwni – operatorzy nie są głupi i ukarzą Microsoft za tak aroganckie podejście.

 

Czemu piszę o WP8? Bo właśnie odczuwana przez wszystkich dużych graczy na rynku mobilnym potrzeba alternatywy dla Androida (iOS i BB nie wchodzą w grę bo są przywiązane tylko do jednego producenta) i jednoczesny bojkot produktów Microsoftu stwarza szansę dla mobilnego Ubuntu na którą Canonical liczy. Pod tym względem rok 2013 będzie przełomowy, gdyż pokaże nam, czy w obecnych realiach może jeszcze zaistnieć jakaś alternatywa dla Androida, a jeżeli tak, to które systemy nią będą. Tutaj Ubuntu nie będzie miało łatwego startu. Konkurencja, która zawalczy o rynek mobilny jest duża. Na najbardziej uprzywilejowanej pozycji znajduje się przygotowywany przez Samsunga i Intela fork systemu MeeGo pod nazwą Tizen. Samsung zapowiada, że już w tym roku mają pojawić się pierwsze urządzenia z tym systemem i ma on zastąpić system Bada. Drugim pretendentem jest kolejny fork MeeGo stworzony przez zwolnionych z Nokii programistów Linuksa, którzy dzięki kapitałowi chińskich operatorów założyli firmę Jolla i przygotowali system Sailfish. Także HP zapowiedziało powrót na rynek mobilny w 2013 roku, co może oznaczać odrodzenie Open webOS. Znana z przeglądarki internetowej Mozilla też dała wyraz swoim mobilnym ambicjom tworząc Firefox OS i licząc na zyskanie udziałów w rynku. Do tego grona dołącza właśnie Canonical. Będzie to niewątpliwie trudny rynek, który będzie wymagał wiele pokory względem producentów sprzętu i operatorów. Na pewno zapewnienie dane im, że Ubuntu może działać na kernelu i sterownikach Androida jest ruchem w dobrą stronę. Liczymy więc na sukces. System możemy obejrzeć na poniższych filmikach:

https://www.youtube.com/watch?v=cpWHJDLsqTU
http://www.viddler.com/v/ac8413f3


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy do “Premiera Ubuntu na smartphony

  • sdf

    Osobiście bardziej liczyłbym na jakiegoś następcę MeeGo, czyli głownie Tizena. Też Gnu/Linux, być może szybko będzie wzbogacony o Waylanda, a jednocześnie od początku projektowany pod telefony.

  • kwahoo

    @sdf
    Ubuntu Phone jest bardziej następcą MeeGo niż Tizen. Choćby z uwagi na budowanie aplikacji (zresztą podobne w Sallfish) z Qt+QML czy działanie interfejsu. Tizen wygląda bardziej na następcę Bady, nie ma już QT, a jest Enlightenment. I pewnie nikt go nie nabędzie, poza ludźmi kierującymi się wyłącznie marką telefonu.

    Ostatnio oglądałem Hangout z Jono Baconem. Ktoś zadał pytanie o problem małej ilości aplikacji, a on tylko się roześmiał mówiąc: „kto chce pisać w Objective-C czy Javie? Deweloperzy oczekują wysokopoziomowych frameworków.”
    Coś w tym jest, bo widząc Ubuntu Phone, tak samo jak wcześniej widząc MeeGo na N9, Android od razu wydał mi się ograniczony i przestarzały. Małe deja vu, bo 2007 widząc Androida to samo pomyślałem o Symbianie i Win Mobile.

    Teraz ktoś jak chce smartphone przez duże S, to ma wybór między Androidem i… Androidem. Mnie taki wybór nie satysfakcjonuje.

  • Miki

    @sdf
    „Osobiście bardziej liczyłbym na jakiegoś następcę MeeGo, czyli głownie Tizena.”

    Zgadzam się jak najbardziej z kwahoo. Tizen zbytnio pachnie Badą (ponoć ma uruchamiać programy z Bady). Poza tym będzie musiał chyba działać tylko na mocnym sprzęcie skoro oficjalne SDK wspiera jedynie pisanie w JavaScript.

    @kwahoo
    „kto chce pisać w Objective-C czy Javie? Deweloperzy oczekują wysokopoziomowych frameworków.”

    Nie rozumiem tej wypowiedzi. Czyżby deweloperzy chcieli pisać w JavaScript. Dla mnie JS jest dobry tylko do skryptów w przeglądarce, w większych aplikacjach wolę jakiś język z normalną obiektowością. Poza tym QML wraz z C++ będzie wydajny, ale z JavaScript już nie, a kto by chciał używać aplikacji, które działają gorzej niż na Androidzie?

  • A-pacze-z-Łindołsa

    Reasumując 2013 przyniesie wybór:
    1/Ubuntu,
    2/Tizen,
    3/Sailfish,
    4/FirefoxOS,
    5/OpenWebOS.
    Będzie co testować i dobrze że będzie konkurencja. Oczywiście w takich warunkach trzeba być szalonym aby szukać Windy.
    Powyższa kolejność to moja lista popularności.Ciekawe jakie będą wymagania,
    Ubuntu wymaga Cortex,A9 oraz 512 pamięciRAM, ciekawe jak inni?