Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 125. 11


Wieści ze świata OpenSource: 25 – 31 marca 2014 r.

Zło nie popłaca. Maklerzy inwestujący w ostatnich latach w Piekło Sp. z Ł.O. po raz kolejny przecierają oczy ze zdumienia. Piekło znów zamarzło: Microsoft udostępnił kod źródłowy DOS-a oraz Worda. Źródła można pobrać ze strony Muzeum Historii Komputerów. Jest to oczywiście ciekawostka, nie należy oczekiwać, iż dwudziestoletni kod na coś komuś się przyda.

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Thar beta 2

Premiera kolejnego wydania o przedłużonym wsparciu technicznym zbliża się wielkimi krokami. 17 kwietnia na serwery ma trafić wersja finalna i w minionym tygodniu zakończono wprowadzanie zmian do systemu (feature freeze). Do premiery będą jedynie poprawiane znalezione błędy oraz dopracowywane tłumaczenia. Na nowe funkcje trzeba będzie czekać do października.

Jak już wiele razy podkreślałem, Ubuntu Trusty niewiele różni się od obecnego wydania Saucy. LTS to ewolucja tego, co zostało dobrze już przetestowane w Saucy (13.10) oraz Raring (13.04). Skrócona lista zmian:

 1. System:
  1. Trusty bazuje na kernelu 3.13 i wydany dzisiaj 3.14 nie wejdzie do oficjalnych repozytoriów. Co nie znaczy, że mocno oczekiwany przez ludzi 3.14 nie będzie dostępny. Zainstalować go będzie można z odpowiedniego PPA – o ile ktoś wie, co robi. W przeciągu najbliższych 2 lat będzie to najprawdopodobniej najpopularniejsza modyfikacja systemu, zwłaszcza wśród posiadaczy kart graficznych Intela. Kernel 3.14 oferuje im bardzo wiele.
  2. Nvidia Optimus w końcu działa jak należy. W ustawieniach sterownika Nvidia (nvidia-panel) można teraz ręcznie przełączyć kartę graficzną.
  3. TRIM jest teraz domyślnie włączony na dyskach SSD Intela oraz Samsunga.
  4. Zaktualizowano libimobiledevice, co umożliwia komunikację z nowszymi smartfonami, w tym iPhone’ami korzystającymi z iOS 7.
  5. Można teraz zwiększyć głośność dźwięku powyżej poziomu 100%.
  6. Domyślne aplikacje:
   1. Unity 7.1.2
   2. Firefox 28
   3. Thunderbird 24.4
   4. LibreOffice 4.2.3
   5. Rhythmbox 3.0.1
   6. Totem 3.10.1
   7. Gedit 3.10.4
 2. Unity:
  1. Możliwe jest wyłączenie Global Menu poprzez Ustawienia systemu:
   Ustawienia systemu->Wygląd->Zachowanie->Pokazuj menu okien->na belce tytułowej okna.
  2. Można zmienić zachowanie aktywatorów na Launcherze tak, aby kliknięcie na ikonę uruchomionego programu powodowało jego minimalizację. Aby to zrobić, w systemie musi być zainstalowany CompizConfig Settings Manager (CCSM), w którym należy włączyć:
   Plugin Unity > Launcher > Minimalizuj aplikacje z jednym oknem (niewspierane).
  3. Pasek Launchera (ten po lewej) można teraz zmniejszyć do 8 pikseli szerokości.
  4. Styl okien Unity jest teraz w pełni kontrolowany przez GTK3 CSS, a nie dekoracje Compiza. Daje to znacznie większe pole do popisu przy modyfikowaniu wyglądu okien i likwiduje sporo błędów wyświetlania.
  5. Domyślne style Unity (Ambiance i Radiance) nie mają już jednopikselowego obramowania wokół okien.
  6. Po zmaksymalizowaniu okna górny pasek Unity zachowuje się teraz bardziej jak belka tytułowa – możliwy jest prawoklik i dostęp do menu (przenoszenie na inny pulpit, zmiana rozmiaru, itp).
  7. Zmiana rozmiaru okna aktualizuje jego zawartość na żywo, zamiast dopiero po puszczeniu przycisku myszy.
  8. Funkcja zablokowania ekranu korzysta teraz z Unity, zamiast odwoływać się do zewnętrznych programów. Blokowanie/odblokowanie ekranu jest teraz szybsze i ładniej wygląda, gdyż korzysta z aktualnie ustawionej tapety.
  9. W menadżerze plików Nautilus możliwe jest teraz wybranie pomiędzy wyszukiwaniem interaktywnym (w czasie wpisywania tekstu) lub rekursywnym.
  10. Ikona głośności na pasku Unity świeci się teraz na czerwono, jeżeli dźwięk jest wyciszony.
  11. Przełącznik okien umożliwia teraz wyszukiwanie okna poprzez wpisywanie tekstu na klawiaturze.
  12. Konfigurację Unity można teraz przeprowadzić za pomocą narzędzi Unity Control Center i Unity Settings Daemon. W końcu są one niezależne od analogicznych programów w środowisku graficznym GNOME. Instalacja i używanie obu środowisk obok siebie nie psuje już ustawień.
  13. Ulepszono obsługę ekranów o wysokiej rozdzielczości (HiDPI).

Obrazy instalacyjne Ubuntu Trusty dostępne są tutaj. W międzyczasie trwają prace nad naszym remiksem oraz przewodnikiem po systemie. O czym byłoby warto przeczytać w takim przewodniku? Jaki powinien być jego zakres? Jeśli ktoś ma jakieś sugestie, niech je opisze w komentarzach pod tym wydaniem Poniedzielnika.

W skrócie

Środowisko graficzne GNOME doczekało się nowego, stabilnego wydania. W wersji 3.12 znajdziemy między innymi możliwość tworzenia własnych folderów na aplikacje (jedna z bardziej oczekiwanych funkcji), lepsze wsparcie dla ekranów HiDPI, przebudowaną aplikację do oglądania filmów (w tym bezpośrednią obsługę wielu serwisów wideo) i ulepszony menadżer oprogramowania (aplikacja do instalacji programów pisanych specjalnie dla GNOME 3.x). Wśród mniejszych poprawek znajdziemy integrację z większą ilością serwisów, nowego asystenta pierwszego uruchamiania (pozwala wybrać język, układ klawiatury, avatar, itp), nowe menu zarządzania urządzeniami Bluetooth, poprawki wyglądu (nowy styl kart, bardziej płynne animacje) oraz kilka poprawek zwiększających szybkość uruchamiania się środowiska.

Po udanej akcji na Kickstarterze do użytkowników Ubuntu trafi pakiet narzędzi Leadworks. Ten silnik oraz SDK umożliwia tworzenie wieloplatformowych gier wraz z pełnym wsparciem dla platformy Steam. Niestety, silnik oraz narzędzia są własnościowe i wymagają wykupienia licencji.

To już oficjalne: Nvidia pracuje nad wsparciem dla serwera wyświetlania Wayland.

Wydano linuksową wersję przeglądarki Maxthon.

Korekta:Ionash


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 125.

 • ruda

  Cieszę się, może to unity będzie się sprawowało lepiej i da się na nim pracować, żeby się nie wkurzać na błędy.
  Bardzo lubię punkt 2, 6 i 12 o unity, nie mogę się doczekać wypróbowania.
  Wie ktoś, czy w razie, gdyby unity nie przypadło mi do gustu, będzie działać na 14.04 Gnome Classic?

 • szatan667

  „Można teraz zwiększyć głośność dźwięku powyżej poziomu 100%.”
  Używam ubu od 2006 roku i o ile dobrze pamiętam to zawsze się dało 🙂

 • sda

  [quote comment=”57717″]Wie ktoś, czy w razie, gdyby unity nie przypadło mi do gustu, będzie działać na 14.04 Gnome Classic?[/quote] W 14.04 dostępny jest Gnome Flashback (w wersji compiz i metacity). Jak rozumiem Metacity zastępuje wersje classic bez efektów.

  Ku mojemu zaskoczeniu Unity w 14.04 działa w miarę poprawnie pod VirtualBox z włączonym 3D.
  Przy dwóch monitorach fullhd pojawiają się błędy na wirtualce (np przy scrollowaniu stron, spowolnienie efektów – do pracy taka wirtualka się nie nadaje).

  Mam wrażenie że 14.04 działa szybciej jako wirtualna maszyna (od 2 lat pracuję tylko na wirtualkach jako podstawowa maszyna do pracy + 2 monitory fullhd z ubuntu 13.10 jako host).
  Jestem na tyle zadowolony z 14.04 z działania jako VM z dwoma monitorami (w wersji flashback metacity), że powoli już się przesiadam z 12.04. (z 13.10 miałem same problemy i ominąłem tą wersję).
  Przy okazji: Przy włączonym 3D dla wirtualnej maszyny zarówno 14.04 (Unity jak i Gnome Flashback) jak i 12.04 obsługują filmy fullhd z youtube.

 • rob006

  [quote comment=”57719″]Używam ubu od 2006 roku i o ile dobrze pamiętam to zawsze się dało :)[/quote]
  W ogóle mam wrażenie że część nowości jest już dość leciwa. Przykładowo zmianę koloru ikonki dźwięku w przypadku gdy dźwięk jest wyciszony, a w tle coś próbuje grać, też już widziałem jakiś czas temu.

 • Dwimenor Autor wpisu

  Część nowości wcześniej była jako rzeczy „do samodzielnego włączenia”, część trzeba było zainstalować osobno. Część była wcześniej, ale została wyłączona w 13.10 lub 13.04.

  Przykładowo pogłośnienie powyżej 100% było wcześniej, ale w 13.10 przy domyślnej konfiguracji było niedostępne. Mówimy tu oczywiście o Unity a nie innych środowiskach graficznych.

 • windowsc

  Hej. Dzięki za informację.

  Jeżeli chodzi o wiadomości, które mogłyby znaleźć się w poradniku/przewodniku to moim zdaniem dobrą opcją jet umieszczenie takiego spisu porad: Co powinniśmy zrobić po zainstalowaniu systemu, aby go przyśpieszyć. Zawsze warto wiedzieć, czym jest preload i prelink.

 • woodp3cker

  Unity to najmniejsza zaleta (a dla wielu nawet wada – w tym i mnie) Ubuntu jako systemu operacyjnego, tym bardziej boli, że tak wiele miejsca i uwagi poświęca mu Canonical, a za nim media.

  Zachwycanie się „nowymi” funkcjami środowiska graficznego w wydaniu LTS jest cokolwiek nie na miejscu moim zdaniem. Sam lubię, nowinki na desktopie, ale nie do tego służy wydanie LTS. Jestem mocno zainteresowany Ubuntu serwerem 14.04 LTS, ale jakoś na jego temat mało co można znaleźć w sieci…. interesujące podejście, którego pochwalić nie mogę.

  …a czemu „nowymi”? Ogromny aplauz dotyczący funkcji „wyłączenia” globalnego menu które było nowością kilka wdań temu (i o posiadaniu czego sporo osób marzyło mając GNOME 2.x) oraz zachwyty nad funkcją „Minimize-On-Click” obsługiwaną przez większość systemów operacyjnych przypomina sprzedawanie odgrzewanych kotletów jako mega usprawnień. Nie tego oczekuję po anonsach owego wydania dystrybucji, tym bardziej LTS. Przykre.

 • mario005_21

  Dzięki za open-newsy.
  A w naszej wersji może małe skrócone info odnośnie terminala.
  Nie mam tu na myśli programistycznych bzdetów ale podstawy ,żeby w razie jak np: coś się nie uda podczas aktualizacji bo bateria padnie umieć korzystać z terminala do tego stopnia by dokonać drbonych napraw samemu(takie sudo apt-get upgrade).