Łączenie z siecią za pośrednictwem telefonu komórkowego 13


Do czasu opublikowania Ubuntu 8.10 łączenie komputera z internetem poprzez modem telefonu komórkowego było trudne dla zwyczajnego użytkownika. Doświadczeni użytkownicy wykorzystywali indywidualne skrypty.

W końcu 2007 roku pojawił się dla Ubuntu program GlobalGPRS umożliwiający połączenie z internetem za pośrednictwem telefonu komórkowego. Aktualnie jest rozpowszechniany jako GlobalUMTS (global3g-1.0-beta2-r21). Można go pobrać ze strony www.global3g.strony.pl.  Program nie ma kodu otwartego, autor oczekuje opłaty.

Kilka miesięcy po GlobalGPRS ukazał się podobny program autorstwa Przemysława Kalickiego: pGPRS. Można go pobrać ze strony http://przemkalicki.pl/pGPRS/. Według twórcy: „Program służy do konfigurowania połączenia GPRS w Ubuntu 8.10, gdy przy użyciu komórki ustanawiane jest połączenie z Internetem. Został napisany w Pythonie, z użyciem biblioteki GTK. Obsługuje połączenia za pomocą portu szeregowego, USB oraz Bluetooth. Program potrafi skonfigurować połączenie dla wszystkich polskich sieci GSM.”  Jest rozpowszechniany przez Przemysława Kalickiego z instrukcją instalacji i konfiguracji bez zobowiązań – aktualnie w wersji 0.8.

GlobalGPRS i pGPRS działają sprawnie na Ubuntu 7.10 zainstalowanym na laptopie Fujitsu-Siemens AmiloPro v2035 połączonym z telefonem komórkowym Sony Ericsson  K320i poprzez przewód USB. Począwszy od Ubuntu 8.04 ta konfiguracja nie daje połączenia. Od Ubuntu 8.10 w tym zakresie przyszedł czas na systemowy NetworkManager – jest niezastąpiony.

Zainstalowany w Ubuntu 8.10 systemowy Aplet NetworkManager 0.7.0 automatycznie wykrywa telefon komórkowy podłączony do komputera: po zaznaczeniu właściwej opcji szybko i skutecznie łączy komputer z internetem. Program jest autorstwa The Red Hat Desktop Team. Do kontroli ilości przepływających informacji można użyć Monitora systemu.

Od czasu opublikowania Ubuntu 8.10 z NetworkManager 0.7.0 łączenie komputera z siecią z użyciem telefonu komórkowego jest nieskomplikowane i dobrej jakości.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

13 komentarzy do “Łączenie z siecią za pośrednictwem telefonu komórkowego

 • QkiZ

  a ja kupiłem global3g jak miałem 8.04 i nie żałuje. uważam że autor się napracował i należy mu się kasa za pracę. ludzie używający linux’a myślą że wszystko im się należy za darmo 😛

 • Cyryllo

  Kurcze ale czy ten program jest tylko w wersji płatnej ?? NIE. Udostępnia ja również za darmo tyle tylko że trzeba czekać 6 minut na połączenie i nie zapisuje konfiguracji. Ale i tak NM 0.7 rządzi 🙂

 • radoslav

  Niestety nie jest tak różowo jak opisujecie, czekałem długo na nowego NM i może to dobre narzędzie ale nie działa mi z telefonem nokia n73.

 • slowikt

  Mam Ubuntu 8.10 i korzystam z najnowszej wersji pGPRS i uważam, że jest to super rozwiązanie. Mam Nokię E66 i bez żadnych problemów łączę się z netem w każdym miejscu i to bez żadnych kabelków, tylko z uzyciem Bluetootha. Program jest darmowy, a w najnowszej wersji można go pobrać w postaci paczki deb i instaluje się jako pozycja w Akcesoriach.

 • Tyll

  Global3G potrafi uruchamiać nietypowe modemy. Ma odrębne ustawienia dla ponad setki urządzeń. Jak kernel nie przydziela modemowi portu komunikacyjnego, to prosty program sobie nie poradzi a w globalu można zobaczyć wyskakujące w okienku po prawej opisy dla takich modemów bez portu – program je uruchamia

 • maciek

  witam!
  a co w sytuacji jeśli mam play a network manager nie ma u siebie konfiguracji play? The Red Hat Desktop Team pracuje nad aktualizacjami czy jest mozliwosc recznej konfiguracji?
  z gory dziekuje za porade
  maciek

 • mario_7

  [quote post=”2413″]a co w sytuacji jeśli mam play a network manager nie ma u siebie konfiguracji play? The Red Hat Desktop Team pracuje nad aktualizacjami czy jest mozliwosc recznej konfiguracji?[/quote]
  Spróbuj konfiguracji dal Orange – kiedyś była taka sama jak dla Play, może nic się nie zmieniło.