Programy, których (być może) nie znacie. Cz. 23: EasyStroke 1


Jeżeli coś działa dobrze, znajdzie się ktoś, kto to zepsuje.
Złota myśl Dwimenora #66

Każdy program, który ma możliwość uruchamiania własnych rozszerzeń czy wgrywania pluginów, prędzej czy później dostaje obsługę gestów myszy. Ta technologia bardzo spopularyzowała się w przeglądarkach. Osobiście nie rozumiem tej całej mody na gesty myszy. Chociaż jestem z pokolenia, które obsługi komputera uczyło się przy pomocy myszy (i dżojstkia), to wolę korzystać z obu rąk przy pracy. Pomysł zastępowania skrótów klawiszowych gestami myszy stawiam na równi z wymyślaniem koła na nowo. Daje to pewne możliwości, ale i rodzi problemy.

EasyStroke

Dziwnym może się wydać, że tak marudząc na gesty myszy, proponuję Wam narzędzie do ich obsługi. A to dlatego, że EasyStroke likwiduje podstawowy, z mojego punktu widzenia, problem z gestami myszy. Jeżeli mam 5 programów obsługujących tę technologię, to w pięciu muszę ustawić potrzebne gesty myszy. Pięć rożnych programów, pięć różnych interfejsów, pięć różnych metod obsługi gestów myszy. EasyStroke jest jeden.

Easystroke pozwala przypisać identyczne gesty myszy różnym aplikacjom. Podczas rysowania program rozpozna, które okno jest aktywne (lub nad którym rysujemy) i wyśle odpowiednie polecenie do danego programu. Możliwości dostosowania zachowania jest bardzo dużo. Podstawowym będzie oczywiście „kombinacja klawiszy”. Wykonanie gestu będzie równoznaczne z wysłaniem określonej kombinacji klawiszy do programu. Istnieje też cała gama innych poleceń, które można przypisać do gestu:

  1. Polecenie – gest aktywuje wykonanie zdefiniowanego polecenie powłoki. Można na przykład użyć do uruchamiania programów czy wykonywania częstych poleceń.
  2. Tekst – w miejscu gdzie stoi kursor zostaje wklejony zdefiniowany wcześniej tekst.
  3. Przycisk – po wykonaniu gestu zostanie wciśnięty dany przycisk myszy. Przydatne, jeżeli potrzebujemy emulować więcej przycisków myszy niż mamy w rzeczywistości.
  4. Przewijanie – włącza przewijanie tekstu.
  5. Różne – kilka dodatkowych poleceń wbudowanych w EasyStroke.
Easystroke - okno zarządzania gestami

EasyStroke - okno zarządzania gestami

Aplikacja EasyStroke pozwala też przypisywać gesty myszy do określonych programów. Strzałka w prawo może znaczyć co innego w jednym programie, a co innego w innym programie, zaś trzeci program może na nią nie reagować. Można też przypisać określone obszary touchpada jako gesty myszy.

Aby gesty działały, EasyStroke musi być uruchomione, nie zapomnij ustawić w opcjach automatycznego startu wraz z systemem.

Instalacja

EasyStroke znajduje się w repozytoriach Ubuntu od wersji 10.04 Lucid Lynx. Instalacja ogranicza się więc do prostego:

sudo apt-get install easystroke

Wersja w oficjalnych repozytoriach jest o jedno wydanie starsza od najnowszej. Jeżeli zależy ci na najnowszym wydaniu, to autor EasyStroke przygotował odpowiednie PPA.

sudo add-apt-repository ppa:easystroke/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install easystroke

EasyStroke rozpowszechniany jest na własnej licencji, autor pozwala na robienie z programem wszystkiego. Strona domowa EasyStroke.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Komentarz do “Programy, których (być może) nie znacie. Cz. 23: EasyStroke

  • ryba

    Witam, mam taki problem. Program działa bez zarzutu, jednak mój kursor zaczyna dziwnie się zachowywać – cały czas i do tego bardzo szybko zmienia swoja ikone – z normalnej spoczynkowej do takiej jakbym otwierał jakąś aplikacje. Dzieje się tak cały czas. Gdy nie włączam programu problemu nie ma.