Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 35 3


Wieści ze świata Open Source: 31 stycznia – 6 lutego 2012.

W tym tygodniu na serwerach wylądowało Ubuntu 12.04 Precise Pangolin alfa 2. Zmian jest całkiem sporo – zarówno w warstwie użytkownika jak i nieco głębiej w systemie. Specjalnych niespodzianek nie ma, przynajmniej jeżeli chodzi o warstwę użytkownika. O większości tych rzeczy mówiło się już wcześniej i były dostępne jako osobne aktualizacje przez odpowiednie PPA. Zapraszam do lektury.

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin alfa 2 – przegląd zmian

Ubuntu Precise korzysta teraz z kernela 3.2.2 (najnowszy stabilny to 3.2.4) dodatkowo spatchowanego paroma rzeczami z rozwojowego 3.3, między innymi ważnym dla użytkowników patchem na problemy z detekcją gniazda jack (przeważnie wyjście słuchawkowe).

Żeby rozwiązać często problemy użytkowników 32 bitowego systemu, ta wersja będzie od teraz domyślnie wyposażona w Phisical Adress Extension – moduł umożliwiający obsługę ponad 4 gigabajtów pamięci operacyjnej na 32 bitowych maszynach.

Teoretycznie zmniejszono zużycie energii podczas zasilania z baterii poprzez wprowadzenie nowych skryptów wyłączających nieużywanych urządzeń USB i PCI. Poprawiono też część aplikacji desktopowych aby nie powodowały niepotrzebnego wybudzania tych urządzeń.

Podczas instalacji aplikacji przez Centrum Oprogramowania Ubuntu będzie ono automatycznie dołączać paczki z lokalizacją danego softu (tłumaczenia, moduły sprawdzania pisowni, pliki pomocy)

Zmiany w programach:

  • Odtwarzacz muzyki –  Rhythmbox zastąpił Banshee
  • Pakiet biurowy – LibreOffice 3.5 beta2
  • Przeglądarka internetowa – Firefox 10
  • Klient poczty – Thunderbird 10
  • GNOME – Oprogramowanie GNOME zostało zaktualizowane do wersji 3.3.x
  • Kubuntu – Oprogramowanie KDE zostało zaktualizowane do wersji 4.8
  • Ponadto wszystkie pozostałe programy zostały zaktualizowane do najnowszej wersji dostępnej w repozytoriach Debiana.

Bardzo dużo zmian zaszło w konfigurowalności Unity. A raczej powinienem napisać, że w końcu można je sensownie dopasować do swoich potrzeb (a nie tylko zastąpić czymś innym). W oknie ustawień interfejsu (tam gdzie zmienia się tapetę) można na przykład ustawić wielkość ikon panelu Unity lub włączyć i wyłączyć autoukrywanie. Zaawansowana edycja ustawień Unity pojawiła się w ccsm (compiz-config-settings manager) w zakładce „eksperymentalne”. Można tam konfigurować czas wyświetlania się panelu, czas po jakim zanika, jego kolor i stopień przezroczystości oraz bardzo dużo innych opcji. W końcu pojawiła się możliwość dodania do panelu Unity przycisku „pokaż pulpit”.

Samo Unity zostało zaktualizowane do wersji 5.0, co przynosi ze sobą naprawienie wielu błędów. Jednakże nie wszystkie wodotryski trafiły do tego wydania. Nie ma na przykład omawianego tydzień temu w Poniedzielniku Ubuntu HUD czy nakładki wyświetlającej listę skrótów klawiszowych na pulpicie.

Menadżer logowania – LightDM – domyślnie wyświetla w tle tapetę użytkownika – mały bajer a cieszy.

Wszystkie inne warianty Ubuntu (K/X/L/Edu/Myth/Ubuntu/Studio) także zostały zaktualizowane i dostały nowe funkcje. Pełna lista zmian w wydaniu alfa 2 dostępna jest na stronach Wiki Ubuntu. Część nowości została ukazana na tym filmie.

Humble Indie Bundle for Android

Tak jest – mamy kolejną akcję z cyklu HIB. Nie minęły nawet 2 miesiące od bardzo udanego wydania świątecznego, a już goście z humblebundle.com zaskakują nas czymś nowym. Tym razem gry są dostępne nie tylko na systemy Linux, Mac OS i Windows, ale także na Androida. Dam dam DAAAAAAM!

Promocja HIB4Android może nie wygląda imponująca. W podstawowej wersji dostępne są 3 gry:

  1. Anomaly: Warzone Earth – shoot’em’all z widokiem izometrycznym.
  2. Osmos – spokojna zręcznościówka. Zjedz wszystkie komórki na ekranie i sam nie daj się zjeść.
  3. EDGE – gra logiczno zręcznościowa, polegająca na przeprowadzeniu sześcianu przez labirynt.

Ponadto każdy kto zapłaci więcej niż wynosi średnia dostanie W0rld of Goo – grę od której zaczął się cały szał na gry typu Indie. Można się też spodziewać, że z czasem do promocji zostaną dorzucone dodatkowe tytuły, jak to miało miejsce w każdym poprzednim wydaniu Humble Indie Bundle.

W skrócie

Id Software skonsolidowało cały swój otwarty kod i wydało go w repozytoriach GitHub.

Wydano GIMP 2.6.12, który poprawia błąd uniemożliwiający importowanie ścieżek z formatu SVG oraz kilka innych mniejszych niedogodności. Ta wersja jest ostatnim wydaniem linii 2.6.x przed długo oczekiwanym GIMP-em 2.8 (tym, w którym ma być jedno okno) planowanym na marzec tego roku.

Chciałbyś uruchomić własny serwer chmurowy? Właśnie wydano OwnCloud 3, które w prosty sposób umożliwia uruchomienie tego typu usługi. Przechowywanie plików, streaming muzyki, albumy fotograficzne, wbudowany edytor tekstu, współdzielenie katalogów, kalendarze i inne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 35