Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 34 5


Wieści ze świata Open Source: 24 – 30 stycznia 2012.

Mark Shuttleworth znowu szykuje rewolucję. Tym razem jednak może mu się udać – a przynajmniej popieścić ego magików konsoli.

Ubuntu HUD

Canonical znowu miesza w interfejsie Unity. HUD – Head-up display – to nowa alternatywna metoda komunikacji użytkownika z systemem w środowisku Unity. Ciężko dokładnie opisać co to jest, ale spróbuję.

Wyobraź sobie drogi Czytelniku dowolny program. Program ten ma zazwyczaj ma dużo różnych menusów. Plik, Edycja, Narzędzia, i tak dalej – typowe środowisko graficzne. Im bardziej rozbudowany program, tym więcej podmenu ma. Drzewka opcji potrafią się często ciągnąć i ciągnąć – np w LibreOffice, GIMP-ie czy Inkscape’ie. Często wiesz jak dana opcja się nazywa, ale za Chiny Ludowe nie potrafisz jej znaleźć. Czasem wiesz gdzie jest jakaś opcja, ale potrzebujesz jej użyć naście razy i przeklikywanie się przez menusy jest strasznie frustrujące. I tu wchodzi HUD.

HUD dla Unity to swego rodzaju terminal do aplikacji graficznych. Po wciśnięciu oznaczonego klawisza z górnej krawędzi ekranu spada ci normalny dash, ale tym razem wpisywanie do niego tekstu nie powoduje filtrowania listy aplikacji. HUD zamiast tego filtruje opcje dostępne w aktualnie używanym programie. Działa to trochę jak podpowiadanie składni w edytorach programistycznych.

Najlepiej zobaczyć demonstrację w formie wideo.

HUD to nie tylko wyszukiwanie opcji po programie. Umożliwia też sterownie i bardziej intuicyjne szukanie opcji w systemie. Wciskamy na pulpicie alt (domyślny klawisz wywołania HUD, będzie można zmienić) i wpisujemy co chcemy zrobić. W trakcie wpisywania program znajduje odpowiednie opcje. Przykładowo wpisanie „sound” daje wyniki takie jak otwarcie preferencji dźwięku, otwarcie Rhythmboxa czy natychmiastowe wyciszenie dźwięku w systemie.

HUD to trochę połączenie dasha z opcją „uruchom program” (domyślnie alt+f2 w GNOME) i może być kolejną metodą na przyspieszenie pracy z komputerem. Jeżeli będzie działać dobrze (a w obecnej wersji alfa nie działa) i obsługiwać dużo programów, to ma całkiem spore szanse na zaspokojenie potrzeb power-userów.

Na moim przykładzie wygląda to tak: typowa codzienna praca w środowisku graficznym to korzystanie z wielu skrótów klawiszowych (głównie makr podpiętych pod klawisze funkcyjne) w połączeniu z spadającym terminalem (guake przypisany pod klawisz ` na tyldzie). Jeżeli mógłbym w to łagodnie włączyć HUD-a, np. do używania rozbudowanych menusów TexMakera i LibreOffice, to byłbym bardziej niż zadowolony.

Niestety, na obecną chwilę HUD nie działa zbyt precyzyjnie przy bardziej skomplikowanych kryteriach wyszukiwania. Nie wszystkie programy standardowo instalowane w Ubuntu są przez niego obsługiwane. Wystarczy zajrzeć na YouTuba i popatrzyć jak ludzie testują HUD-a. Cóż – to na razie wersja alfa i trzeba dać czas deweloperom na dopracowanie całości.

Dobra wiadomość dla wszystkich – chociaż HUD ma trafić domyślnie do Ubuntu Precise, to nie będzie aż tak narzucone jak całe Unity. Canonical nie chce chyba popełnić tego samego błędu co wcześniej z forsowaniem pewnych rozwiązań. HUD będzie, ale nie będzie tak wciskany.

W skrócie

Dzisiaj rano wydano edytor wideo OpenShot w wersji 1.4.1. W nowej wersji znalazły się nowe style animacji i efektów, poprawiono interfejs dodawania tytułów, poprawiono lokalizację a także szereg mniejszych błędów.

Wydano ffmpeg 0.10, popularny zestaw kodeków i filtrów do nagrywania i przetwarzania materiałów audiowizualnych. Jak przystało na dużą aktualizację, lista zmian jest całkiem spora. W ffmpeg 0.10 pojawiło się wsparcie dla nowych formatów kompresji video (v410 QuickTime, XWD, y41p i inne), kilka nowych filtrów obrazu a także łatki na 15 błędów bezpieczeństwa. Nowe ffmpeg automatycznie skaluje liczbę wątków przetwarzania materiału w zależności od ilości wykrytych rdzeni procesora. Jest też wiele innych nowych opcji, do przejrzenia w changelogu.

AMD wydało nową wersję sterowników Catalyst dla Linuksa. Wersja oznaczona numerem 12.1 przynosi między innymi poprawę działania kart graficznych pod Ubuntu 11.10 i wsparcie dla kart Radeon HD 7970.

W kernelu 2.9.39 i nowszych znaleziono usterkę umożliwiającą niepowołanemu użytkownikowi rozszerzenie swoich uprawnień i uzyskanie dostępu do systemu z uprawnieniami administratora. Dostępny jest już patch naprawiający ten błąd. Canonical umieściło go już w swoich repozytoriach – wystarczy zaktualizować Ubuntu i zresetować system.

Wydano KDE 4.8.

Wydano nową wersję ALSA – głównego systemu dźwięku dla Linuksa. Wersja 1.0.25 przynosi długo oczekiwane wsparcie dla kart dźwiękowych Creative Titanium HD a także bardzo dużą liczbę innych usprawnień.

Nowa wersja otwartoźródłowego sterownika Nouveau pozwala na zmianę częstotliwości pracy GPU. Całość jest mocno eksperymentalna, ale pozwala na podniesienie parametrów pracy kart graficznych GeForce. Więcej w serwisie Phoronix.com (opis, benchmarki).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 34