Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 76 5


Wieści ze świata Open Source: 27 listopada– 3 grudnia 2012

Żeby zadowolić społeczność linuksową nie trzeba wiele. Nie potrzeba nawet wypuszczać kodu źródłowego. Cóż, wolność wyboru to także wolność wyboru zamkniętego rozwiązania. Na tej zasadzie podchodzimy do zamkniętych sterowników do kart graficznych (zło konieczne) czy Steama na Ubuntu. Nawet Humble Indie Bundle było lubiane pomimo sprzedaży zamkniętego kodu. Dlaczego piszę w czasie przeszłym? Zapraszam do kolejnego wydania Poniedzielnika.

Humble THQ Bundle

Zasady HIB były zawsze proste: bez DRM, dostępne na wszystkie platformy, płacisz ile możesz a część idzie na instytucje charytatywne. Jednakże najnowsza odsłona akcji przeczy podstawom całego systemu. Jak można przeczytać na stronie głównej humblebundle.com:

Please note: the Humble THQ Bundle is Windows-only and requires Steam to play.

Rzućmy okiem na tytuły dostępne w tej serii:

  1. THQ: Darksiders
  2. Metro 2033
  3. Red Faction: Armageddon
  4. Company of Heroes
  5. Company of Heroes: Opposing Fronts
  6. Company of Heroes: Tales of Valor.
  7. Saints Row: The Third – dla tych co zapłacą więcej niż średnia.

Jakie są więc zarzuty wobec najnowszej edycji Hubmle Bundle?

Po pierwsze i najważniejsze – gry są zabezpieczone systemem DRM. Sprzedawanie czegoś z DRM-em pod marką Humble Bundle jest po prostu nie w porządku. Nie można tego nazwać inaczej, niż chciwością. A chciwość jest zła.

Po drugie – gry są dostępne tylko na platformę Windows. Wieloplatformowść, która do tej pory była znakiem rozpoznawczym Humble Bundle, diabli wzięli.

Oczywiście do tego dochodzą problemy typowo związane z platformą Steam, np. nie można aktywować Saints Row 3, jeżeli mieszka się w Niemczech.

Zgoda, już wcześniej było trochę kontrowersji wokół HIB, np z LIMBO, które nie zostało przeportowane na Linuksa a jedynie wydane z nakładką CrossOver na Wine. Były też problemy z płatnościami dla deweloperów, pozostałości DRM w Uplink na Androida (udostępniono patch). Jednak tym razem nie są to problemy natury technicznej czy złego zgrania w czasie (jak z Humble Botanicula Debut, kiedy to gra była dostępna w przedsprzedaży za pełną cenę, ale można było też zakupić HBD za np. 1$).

Oczywiście pod względem marketingowym Humble THQ Bundle to wielki sukces. W momencie kiedy piszę te słowa sprzedano już zestawy o wartości przeszło 3,3 miliona dolarów. Osobiście nie widzę problemu w samym fakcie tworzenia takiego zestawu i sprzedawania go na zasadach „zapłać ile chcesz”. To z czym ja (i większość społeczności) mam problem to fakt sygnowania tego marką Humble Bundle. Sprzedaż e-książek? Nie ma problemu, nie było DRM. Tak samo jak z muzyką. Ale to co zrobili podważa całą reputację jaką Humble Bundle zdobyło. To jest po prostu… złe.

W skrócie

Dear Esther, napędzany przez Source Engine zostanie przeportowany na Linuksa.

W kolejnym wydaniu menadżera okien Compiz zostanie włączona nowa funkcja: Unredirect Fullscreen Windows, poprawiająca wydajność w pełnoekranowych aplikacjach OpenGl (nawet o 18%). Compiz 0.9.8.6 ma już wkrótce trafić do Ubuntu 12.10, trwają też prace nad backportem do Ubuntu 12.04.

Mathew Garret wydał stabilną wersję bootloadera shim, umożliwiającego każdemu systemowi pracę na komputerze z Secure Boot bez dezaktywowania tej technologii.

W sieci pojawiło się kilka niebezpiecznych exploitów na MySQL oraz serwery ssh FreeSSHd oraz Tectia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy do “Poniedzielnik: wieści ze świata OpenSource. Numer 76