Ubuntu 14.04 Trusty Tahr. Co zrobić i zainstalować po instalacji systemu. 95


Ubuntu 14.04 Trusty Tahr zostało wydane. Jedno z najczęściej pojawiających się zaraz po zainstalowaniu systemu pytań, to co zrobić i zainstalować, aby wydobyć z systemu jak najwięcej?

Poniżej znajduje się przygotowana lista mniej lub bardziej przydatnych rzeczy, które pomogą ci ogarnąć system zaraz po instalacji.

1. Włącz repozytoria z niewolnym oprogramowaniem.

Zgodnie z filozofią Ubuntu, dostarczane wraz z systemem oprogramowanie musi być wolne. Z tego też powodu nie wszystkie domyślnie dostępne w systemie repozytoria są włączone zaraz po instalacji. Aby uzyskać dostęp do oprogramowania o zamkniętym kodzie, a tym samym do większej liczby programów, należy te repozytoria odblokować.
Dodatkowe repozytoria można odblokować na wiele sposobów, choćby wykorzystując narzędzia dostępne z poziomu terminala lub przeznaczony do tego celu program Oprogramowanie i aktualizacje:

 • Ustaw serwer pobierania dla kraju Polska (zrzut 1.1).
 • Włącz repozytoria partnerskie (zrzut 1.2).
 • Włącz wstępne wydania aktualizacji – zalecane bardziej zaawansowanym użytkownikom: umożliwia dostęp do oprogramowania w wersjach testowych (zrzut 1.3).
 • Po wprowadzeniu zmian, zamknij okno programu Oprogramowanie i aktualizacje, a gdy pojawi się okno informacyjne „Informacje o dostępnym oprogramowaniu są nieaktualne”, wybierz przycisk „Wczytaj ponownie” (zrzut 1.4), aby zaktualizować dostępne źródła  (zrzut 1.5).

2. Zaktualizuj system.

Repozytoria są już włączone. Pora zaktualizować system, wykorzystując terminal:
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

lub Aktualizacje oprogramowania:

3. Spolszczenie systemu.

Po instalacji systemu jest on nie w pełni spolszczony. Aby pobrać brakujące pakiety, przejdź do Ustawienia systemu… > Języki (zrzut3).

zrzut 3

zrzut 3

Warto również doinstalować paczkę manpages-pl, która spolszczy manuale:
sudo apt-get install manpages-pl

4. Zainstaluj dodatkowe sterowniki.

Po instalacji systemu niektóre urządzenia (karty graficzne, WiFi, ethernet) mogą nie działać lub działać nieprawidłowo z powodu braku odpowiedniego sterownika. Uruchom program Oprogramowanie i aktualizacje, a następnie przejdź do zakładki Dodatkowe oprogramowanie (zrzut 4).

zrzut 4

zrzut 4

Jeśli twój komputer to laptop z układem NVidia Optimus, a system nie rozpoznał tego układu, to może zajść potrzeba ręcznej instalacji pakietu nvidia-prime, który w Ubuntu 14.04 doczekał się znacznej poprawy:
sudo apt-get install nvidia-319 nvidia-settings-319 nvidia-prime

Gdyby pakiet nvidia-prime nie zdawał egzaminu, można go odinstalować i w jego miejsce zainstalować Bumblebee. Ten program wyłącza dyskretną kartę NVidii, jednocześnie umożliwiając jej włączenie wtedy, gdy jest potrzebna.
Po wcześniejszym odinstalowaniu nvidia-prime Bumblebee można zainstalować poleceniem:
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia

Posiadacze hybrydowych układów AMD powinni zainstalować paczki fglrx oraz fglrx-pxpress:
sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress

5. Ubuntu restricted extras, czyli instalujemy ograniczone dodatki oraz kodeki.

Aby mieć możliwość odtwarzania większej ilości multimediów, należy między innymi doinstalować paczkę ubuntu-restirced-extras z zestawem kodeków, które z powodów prawnych oraz użytej licencji są niezgodne z filozofią Ubuntu.
W tym celu można skorzystać z terminala:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
lub z Centrum Oprogramowania Ubuntu (zrzut 5.1 oraz zrzut 5.2).

Warto również doinstalować poniższe dodatki (zrzut 5.3):
sudo apt-get install libxine1-ffmpeg libxine2-ffmpeg gxine mencoder icedax tagtool easytag id3tool lame nautilus-script-audio-convert mpg321

zrzut 5.3

zrzut 5.3

6. Obsługa szyfrowanych płyt DVD.

W Ubuntu domyślnie (ponownie – z powodu filozofii Ubuntu oraz użytych licencji) obsługa szyfrowanych płyt DVD jest wyłączona. Aby mieć możliwość odtwarzania takich płyt, należy uruchomić terminal i zainstalować paczkę libdvdread4:
sudo apt-get install libdvdread4
sudo /usr/share/doc/libdvdread4/install-css.sh

Jeżeli wcześniej zainstalowano ubuntu-restricted-extras, to pierwsze polecenie zwróci informację, że paczka libdvdread4 jest już w najnowszej wersji. Należy wówczas przejść do drugiego polecenia.

7. Zainstaluj Adobe Flash Player.

Pomimo rosnącej popularności HTML5, wiele stron nadal wykorzystuje technologię Flash. Zainstaluj wtyczkę Adobe Flash Player, aby mieć dostęp do tych stron:
sudo apt-get install flashplugin-installer

Jeżeli wcześniej zainstalowaliśmy ubuntu-restricted-extras, to paczka flashplugin-installer powinna już być obecna w systemie.

8. Zainstaluj programy do obsługi wszelkiego rodzaju archiwów.

sudo apt-get install unace unrar zip unzip p7zip-full p7zip-rar sharutils rar uudeview mpack arj cabextract file-roller

9. Zainstaluj Javę.

sudo apt-get install icedtea-7-plugin openjdk-7-jre
Jeśli potrzebujesz podłubać w Javie, to doinstaluj również:
sudo apt-get install openjdk-7-jdk

10. Pakiety niezbędne do kompilacji programów.

Baza programów i dodatkowych repozytoriów dla systemu Ubuntu jest spora i dzięki temu potrzeba skompilowania czegokolwiek jest już rzadkością. Ale wciąż może się zdarzyć, że będziemy do tego zmuszeni. Dobrze jest się zatem zabezpieczyć i doinstalować wymagane pakiety.

sudo apt-get install build-essential cdbs check checkinstall devscripts dh-make fakeroot libxml-parser-perl

11. Włączenie napisów i ustawienie polskich napisów w Totemie.

zrzut 11.1

zrzut 11.1

Gdy program jest włączony, z panelu menu wybierz Edycja > Preferencje i w zakładce Ogólne zaznacz opcję „Wczytywanie pliku napisów po wczytaniu filmu”, zmień domyślną czcionkę na FreeSans.ttf oraz ustaw kodowanie na „środkowoeuropejskie (WINDOWS-1250)” (zrzut 11.2). Jeśli plik z napisami będzie miał taką samą nazwę jak nazwa pliku z filmem, napisy zostaną załadowane automatycznie.

zrzut 11.2

zrzut 11.2

12. Zamień Totem na…

Nie wszystkim odpowiada systemowy odtwarzacz Totem. Wśród wielu użytkowników popularnym odtwarzaczem jest VLC (zrzut 12.1):
sudo apt-get install vlc

zrzut 12.1

zrzut 12.1

Gdyby ani Totem, ani VLC nie przypadły ci do gustu, możesz spróbować z SMPlayerem (zrzut 12.2):
sudo apt-get install smplayer

zrzut 12.2

zrzut 12.2

Aby ustawić polskie znaki w SMPlayerze, otwórz program i z menu wybierz Opcje > Ustawienia, a następnie przejdź do karty Napisy i w zakładce Napisy zmień kodowanie na „Słowiański/Środkowoeuropejski – Windows-1250” (dobre wyniki daje również zaznaczenie opcji „Spróbuj autodetekcji dla tego języka:” i wybranie polskiego z rozwijanej listy). Następnie przejdź do zakładki Czcionki i kolory, by zmienić domyślną czcionkę na FreeSans.

13. Protokół Gadu-Gadu.

Gadu-Gadu to ciągle jeden z najpopularniejszych komunikatorów w Polsce. Co prawda jest już dostępny oficjalny klient dla Linuksa, jednak większą popularnością cieszą się Kadu i Pidgin.
Instalacja Kadu (zrzut 13.1):
sudo apt-get install kadu

zrzut 13.1

zrzut 13.1

Instalacja Pidgina (zrzut 13.2):
sudo apt-get install pidgin

zrzut 13.2

zrzut 13.2

14. Doinstaluj menadżera pakietów Synaptic.

W Ubuntu dodatkowe oprogramowanie instalujemy wykorzystując program Centrum Oprogramowania Ubuntu. Jest on całkiem intuicyjny, ale przy tym dość ograniczony. Większe możliwości daje menadżer pakietów Synaptic.

Instalacja programu Synapitc (zrzut 14):
sudo apt-get install synaptic

zrzut 14

zrzut 14

15. Wyłączenie raportowania błędów.

W Ubuntu domyślnie włączony jest mechanizm raportowania błędów – Apport. Aby wyłączyć usługę i zarazem pozbyć się komunikatów o wystąpieniu błędu (zrzut 14.1 oraz zrzut 14.2), wykonaj w terminalu poniższe polecenie:
sudo sed -i 's/^enabled=1$/enabled=0/' /etc/default/apport ; sudo service apport stop

16. Włącz obszary robocze.

Obszary robocze, powszechnie zwane wirtualnymi pulpitami, pozwalają w łatwy sposób zarządzać i grupować programy, dzięki czemu, przy dużej liczbie otwartych okien, w łatwy sposób możemy zmniejszyć „tłok” i usprawnić nawigację po naszym pulpicie (zrzut 15.1 oraz zrzut 15.2).

Aby włączyć obszary robocze, przejdź do Ustawienia systemu… > Wygląd (Appearance)> Zachowanie (Behavior) i zaznacz opcję Włącz obszary robocze (Enable workspaces).

17. Włącz opcję pokaż pulpit.

W Ubuntu 14.04, aby chwilowo schować wszystkie otwarte okna i uzyskać dostęp do zawartości pulpitu, można posłużyć się kombinacją klawiszy CTRL+SUPER+D. Można również umieścić na panelu uruchamiania (Launcher) ikonę pulpitu (zrzut 16).

zrzut 17

zrzut 17

Aby włączyć obszary robocze, przejdź do Ustawienia systemu… > Wygląd (Appearance)> Zachowanie (Bahavior) i zaznacz opcję Dodaj ikonę pokaż pulpit na pasku uruchamiania (Add show desktop icon to the launcher).

18. Włącz automatyczne ukrywanie paska uruchamiania (Launcher).

Automatyczne ukrywanie paska uruchamiania można włączyć w oknie Ustawienia systemu… > Wygląd (Appearance)> Zachowanie (Bahavior) (zrzut 17).

zrzut 18

zrzut 18

Po włączeniu automatycznego ukrywania paska uruchamiania możemy dodatkowo ustawić, w jaki sposób będzie ponownie przywoływany (po umieszczeniu kursora myszy przy lewej krawędzi lub w lewym górnym rogu ekranu) oraz czułość/wrażliwość ponownego przywołania.

19. Przywróć normalny wygląd paskom przewijania.

Już kilka wydań temu w Ubuntu zmieniony został domyślny wygląd pasków przewijania. Jeżeli nie przypadł ci on do gustu, możesz przywrócić normalny wygląd.

Nowy wygląd (overlay-scrollbars) (zrzut 19.1):

gsettings set com.canonical.desktop.interface scrollbar-mode overlay-auto

Nomalny wygląd (zrzut 19.2):

gsettings set com.canonical.desktop.interface scrollbar-mode normal

20. Pokaż nazwę zalogowanego użytkownika w menu sesji.

gsettings set com.canonical.indicator.session show-real-name-on-panel true

zrzut 20

zrzut 20

21. Usuń białe kropki z widoku okna logowania lub zablokowanego ekranu.

gsettings set com.canonical.unity-greeter draw-grid false

22. Zminimalizuj aktywne okno po kliknięciu na jego ikonie na pasku uruchamiania (Launcher).

Wiele osób domagało się tej funkcji i wreszcie nastąpił jakiś przełom. Co prawda opcja ta domyślnie pozostaje wyłączona, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją włączyć. Wystarczy w terminalu wykonać polecenie:
dconf write /org/compiz/profiles/unity/plugins/unityshell/launcher-minimize-window true
Aby powrócić do domyślnego ustawienia, wykonaj polecenie:
dconf write /org/compiz/profiles/unity/plugins/unityshell/launcher-minimize-window false

23. Wyłącz konto gościa.

W Ubuntu konto gościa jest domyślnie włączone. Aby wyłączyć możliwość logowania się na konto gościa, wykonaj w terminalu poniższe polecenie:
sudo sh -c 'printf "[SeatDefaults]nallow-guest=falsen" > /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-no-guest.conf'

24. Dodaj ikonę katalogu domowego na pulpicie.

Aby dodać ikonę katalogu domowego na pulpicie, wykonaj w terminalu polecenie:
dconf write /org/gnome/nautilus/desktop/home-icon-visible true
Aby usunąć ikonę z pulpitu, wykonaj polecenie:
dconf write /org/gnome/nautilus/desktop/home-icon-visible false

25. Dodaj ikonę zasobów sieciowych na pulpicie.

Aby dodać ikonę zasobów sieciowych na pulpicie, wykonaj w terminalu polecenie:
dconf write /org/gnome/nautilus/desktop/network-icon-visible true
Aby usunąć ikonę z pulpitu, wykonaj polecenie:
dconf write /org/gnome/nautilus/desktop/network-icon-visible false
Aby zmienić nazwę z Network Servers na Sieć, wykonaj w terminalu polecenie:
gsettings set org.gnome.nautilus.desktop network-icon-name Sieć

26. Dodaj ikonę kosza na pulpicie.

Aby dodać ikonę kosza na pulpicie, wykonaj w terminalu polecenie:
dconf write /org/gnome/nautilus/desktop/trash-icon-visible true
Aby usunąć ikonę z pulpitu, wykonaj polecenie:
dconf write /org/gnome/nautilus/desktop/trash-icon-visible false
Aby zmienić nazwę z Trash na Kosz, wykonaj w terminalu polecenie:
gsettings set org.gnome.nautilus.desktop trash-icon-name Kosz

27. Dodaj ikonę zamontowanych urządzeń (dyski CD/DVD, karty SD, pamięci USB).

Aby na pulpicie widoczne były ikony zamontowanych nośników danych, w terminalu wykonaj polecenie:
dconf write /org/gnome/nautilus/desktop/volumes-visible true
Działanie powyższego polecenia można odwrócić, wykonując polecenie:
dconf write /org/gnome/nautilus/desktop/volumes-visible false

28. Naturalne (odwrócone) przewijanie przy wykorzystaniu trackpada.

W Ubuntu możliwe jest naturalne przewijanie zawartości okna z wykorzystaniem trackpada. Aby aktywować naturalne przewijanie, wykonaj w terminalu polecenie:
dconf write /org/gnome/settings-daemon/peripherals/touchpad/natural-scroll true
Aby przywrócić domyślne przewijanie, wykonaj polecenie:
dconf write /org/gnome/settings-daemon/peripherals/touchpad/natural-scroll false

29.  Unity Tweak Tool – narzędzie do zmiany zachowania Unity.

Dla niezbyt przepadających za ręcznym dłubaniem we wnętrznościach systemu przygotowano narzędzie, którym można zmodyfikować zachowanie domyślnego środowiska graficznego Unity. Unity Tweak Tool dostępne jest w domyślnych repozytoriach:
sudo apt-get install unity-tweak-tool

zrzut 29

zrzut 29

30. Zadbaj o baterię i zredukuj nagrzewanie się laptopa.

Obecnie dostępne są dwa narzędzia, które pozwalają uzyskać dłuższą pracę na baterii: Laptop Mode Tools oraz TLP (nie używaj obu narzędzi w tym samym czasie – wybierz albo jedno, albo drugie).

Laptop Mode Tools dostępne jest w domyślnych repozytoriach:
sudo apt-get install laptop-mode-tools

TLP dostępne jest z repozytoriów pochodzenia trzeciego:
sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw
sudo tlp start

Dla chcących wycisnąć jak najwięcej z systemu dostępne jest narzędzie Netext’73, którym między innymi zoptymalizujemy system, a także zainstalujemy specjalnie przygotowane kernele oraz sterowniki do kart graficznych:
sudo add-apt-repository ppa:netext/netext73
sudo apt-get update
sudo apt-get install netext73

31. Steam – coś dla graczy.

Do premiery Steam OS jeszcze trochę czasu pozostało. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować program Steam w Ubuntu:
wget -c media.steampowered.com/client/installer/steam.deb
sudo dpkg -i steam.deb
sudo apt-get install -f

zrzut 31

zrzut 31

32. GNOME Sushi – szybki podgląd plików.

GNOME Sushi jest narzędziem, które pozwala na szybki podgląd plików w Nautilusie. Po instalacji programu otwórz okno menadżera plików Pliki, zaznacz plik lub katalog i naciśnij przycisk spacji.
sudo apt-get install gnome-sushi unoconv

zrzut 32

zrzut 32

33. Zainstaluj Skype.

Jeżeli w systemie włączone zostały repozytoria partnerskie (patrz punkt 1.), to instalacja programu Skype sprowadza się do wykonania polecenia w terminalu (lub odnalezienia programu w Centrum Oprogramowania Ubuntu):
sudo apt-get install skype

34. Zainstaluj GiMP-a – zaawansowany edytor grafiki rastrowej.

sudo apt-get install gimp gimp-plugin-registry

35. Bleachbit – trzymanie systemu w ryzach.

Program służy do automatycznego czyszczenia systemu z niepotrzebnych plików, często określanych śmieciami (między innymi pamięć podręczna przeglądarki, czy też ciasteczka „cookies”):
sudo apt-get install bleachbit
Otwórz dowolny program z pakietu LibreOffice (Writer, Calc lub Impress) i z panelu menu wybierz Narzędzia > Menadżer rozszerzeń.

36. Włącz firewall i zainstaluj nakładkę.

Ubuntu, jak każdy Linux, jest bezpiecznym systemem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo się uzbroić i włączyć domyślnie zainstalowany firewall.
sudo ufw enable
Doinstaluj nakładkę gufw, aby mieć możliwość konfiguracji firewalla przy wykorzystaniu narzędzia graficznego:
sudo apt-get install gufw

 

Powyższa lista zawiera mniej lub bardziej przydatne zmiany, które można zastosować po zainstalowaniu systemu. Jeżeli uważasz, że czegoś w niej brak lub sam masz sugestie, z których mogliby skorzystać również inni, podziel się z nami w komentarzach.

W razie problemów natury technicznej z nowym Ubuntu, zapraszamy na nasze forum: http://ubuntu.pl/forum


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

95 komentarzy do “Ubuntu 14.04 Trusty Tahr. Co zrobić i zainstalować po instalacji systemu.

 • gbur

  Tekst byłby dużo krótszy gdyby na początku padła odpowiedź usunąć ubuntu, stwierdzając, że się popełniło błąd i zainstalować debiana.

 • Ziutek

  Nie wszystko w interfejsie jest przetłumaczone, ale z tym jeszcze można żyć. Najgorzej z tym managerem plików. Zmienianie czcionki czy to poprzez Unity tweak tool, czy w ustawieniach jej powiększanie razem z interfejsem, nie ma na niego wpływu… żyje swoim życiem ;] Zmienianie antialiasingu, też działa wszędzie, tylko nie w nim 🙁

 • lubuntu

  [quote comment=”58009″]Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie: jak poradzić sobie z oknem z punktu 5 obrazek 5.3? jestem początkujący:([/quote]

  uzyj TAB , SPACJI ,ENTERA ,

 • Brazyl

  Punkt 3 – spolszczenie. U mnie w ustawieniach systemu po prostu nie ma funkcji takiej jak „Języki”. Wyszukiwarka nie zwraca też żadnego wyniku. Nie jestem w stanie znaleźć tego w systemie. Ktoś wie, gdzie to się mogło ukryć?

 • arkadasz

  Dzisiaj zktualizowałem 13.10 Gnome Shell do wersji 14.04( jestem uzależniony od czarnego koloru).
  Miłe zaskoczenie, jest szybciej i wszystko działa(asus 1,6 cleron, 1 Gb Ram). Pozdrawiam.

 • ubuntufan1970

  hej mam takie glupie pytanie staram sie przejsc z produktow windowsowskich na ubuntu widze ze nie ma ikony dyskow zamontowanych w moim kompie ?
  sa obrazy muzyka dokumenty itp jak klikam na komputer to jak jakbym klikna w windowsie wlasnie na ikone windowsa i staral sie dotrzec do najczarniejszych czelusci systemu. poza tym ile razy mozna uwierzytelniec czy mozna te opcje gdzies wylaczyc ?
  a na koniec czy mozna odinstalowac lub usunac te pierwsza ikone od gory z logo ubuntu z paska bocznego po jej kliknieciu pokazuja mi sie jakis programy ostatnio uzywane lub przez nich polecane, jest mi to calkowicie zbedne.
  poza ty super i jeszcze raz super zwazywszy ze do produktow microsoftu bez okolo 400 pln za system nie ma co podchodzic a tu mamy za darmo. jeszcze raz brawo.
  uwaga prosze o wyrozumialosc nie jestem nawet poczatkujacy a dopiero raczkujacy.

 • kris

  Hej mam taki problem z latopem asus f5n a mianowicie po instalacji ubuntu jak podpinam pędraka pod lapka nie widzi urządzenie:( co bym mógł zrobić?

 • gizol

  [quote comment=”58032″]Doinstaluj,zainstaluj,dodaj i to ma być dopracowany lts?[/quote]
  A działałeś kiedyś na windzie w której nie instalowałeś żadnych zewnętrznych programów? Typu word, winrar itp?

 • bear7

  [quote comment=”58012″]ubuntu tweak ani unity tweak nie przenoszą przycisków okien na prawo![/quote]
  Od wydania 14.04 nie jest to możliwe.
  [quote comment=”58013″]Punkt 3 – spolszczenie. U mnie w ustawieniach systemu po prostu nie ma funkcji takiej jak „Języki”. Wyszukiwarka nie zwraca też żadnego wyniku. Nie jestem w stanie znaleźć tego w systemie. Ktoś wie, gdzie to się mogło ukryć?[/quote]
  Przycisk sesji (ten, w prawym górnym rogu, gdzie są jeszcze przyciski m.in. wyloguj/wyłącz) > Ustawienia systemu > Języki. Ewentualnie klepnij w terminalu: gnome-language-selector.

  Jak dalej są problemy, to zapraszam na forum.

  [quote comment=”58023″]sudo apt-get install flashplugin-installer
  to po to mają się przesiadać z windy by sobie pod Linuxem samemu trojana zainstalować?![/quote]
  Nie musisz. Twój wybór.

 • M. G.

  Odwieczny problem z obsługą flash w przeglądarce Firefox i kartą ATI Radeon HD4650 nadal nie rozwiązany. Youtube działa najlepiej po odinstalowaniu flashplugin-installer. :/ Do niczego taki system.

 • Tyran6

  Mam nadzieję, że wreszcie nie będę miał problemów z tą wersją, bo o ile w 12.04 (zacząłem nim przygodę z Linuxem) nie miałem problemów, to kolejne wersje sprawiały mi rozmaite problemy. Najgorsze były obie 13. Teraz tylko LTS będę używał, a te wersje ze wsparciem 9 miesięcy to równie dobrze mogliby nazywać Betami.

 • informatyk z dużym doświadczeniem

  „Ubuntu 14.04 Trusty Tahr. Co zrobić i zainstalować po instalacji systemu.”

  Cały artykuł można było zawrzeć w jednym sensownym zdaniu: ODINSTALOWAĆ I ZAINSTALOWAĆ WINDOWS 8.1.
  Ale nie! Zawsze znajdzie się jakiś grafoman który musi przelać na klawiaturę swoje bezsensowne porady.

 • Samael

  Dzieki za porady, jednak nie wiem o co chodzi z „Centrum oprogramowania” – programy instaluja sie masakrycznie dlugo, czesto mam grey screen i w ogole system chodzi jak zolw podczas uzywania „Centrum…” :/ 🙁

 • laybythesea

  [quote comment=”58052″]”Ubuntu 14.04 Trusty Tahr. Co zrobić i zainstalować po instalacji systemu.”

  Cały artykuł można było zawrzeć w jednym sensownym zdaniu: ODINSTALOWAĆ I ZAINSTALOWAĆ WINDOWS 8.1.
  Ale nie! Zawsze znajdzie się jakiś grafoman który musi przelać na klawiaturę swoje bezsensowne porady.[/quote]
  Zatem święta uważam za oficjalnie rozpoczęte 🙂 Porada godna Toudiego.

 • stenga

  Nie można być zadowolonym z LTS jeżeli na forach użytkownicy już stwierdzają pewne niedociągnięcia.
  Ja mam Przyjaznego Puchacza 12.04 i Nie mam żadnych kłopotów z tym wydaniem.
  Mam nadzieję że wszelkie niedoróbki zostaną szybciutko poprawione. Pozdrowienia dla „Ubuntowców”

 • PBA

  [quote comment=”58052″]”Ubuntu 14.04 Trusty Tahr. Co zrobić i zainstalować po instalacji systemu.”

  Cały artykuł można było zawrzeć w jednym sensownym zdaniu: ODINSTALOWAĆ I ZAINSTALOWAĆ WINDOWS 8.1.
  Ale nie! Zawsze znajdzie się jakiś grafoman który musi przelać na klawiaturę swoje bezsensowne porady.[/quote]

  To chyba najgłupszy komentarz jaki przeczytałem w czytelni UBUNTU… I ta mowa nienawiści, chamstwo, myślę że Pan sfrustrowany „informatyk z DUŻYM doświadczeniem” nie umiał sobie ogarnąć Ubuntu i się wyżywa. A chłop się ładnie postarał, brawo mu za to! 🙂
  Fajny poradnik, obszerny, treściwy. Ja osobiście dodałbym do niego jeszcze CCSM, z ostrzeżeniem, aby bawić się tym ostrożnie, czasami compiz może się rypnąć na jakiejś wtyczce. lol. A wtedy opinia o Ubuntu leci w dół… Bynajmniej ja miałem kłopoty na 12.04(bugi?, grafika?), dlatego dodałbym też to w razie czego:
  dconf reset -f /org/compiz/
  setsid unity
  compiz –replace &

  Dodałbym jeszcze Docky, dla osób lubiących dolny pasek. Unity launcher(chowający się) oraz Docky(również chowający się) to świetna para, zachowująca maksimum komfortu z użytkowania i maksymalny obszar roboczy na ekranie. 🙂
  Ùbúntú – „człowieczeństwo wobec innych”
  Z pozdrowieniami dla Ubunciarzy, Ubunciarek i fanboy’ów i hejciarzy. Cheers!

 • Jurek

  Jestem świeżym użytkownikiem Ubuntu 14.04 LTS i muszę powiedzieć, że cholernie mi się ten OS podoba.
  Dzięki za poradnik! Podpowiedzcie jak uruchomić Java w Chromium. Tak od początku czyli repo, instalacja, uruchomienie aby działało w Chromium.

 • stenga

  Wystąpił problem-nie mogę uruchomić Chromium.Odinstalowanie i ponowne 2 x zainstalowanie
  nie zmieniło sytuacji.Nie mogłem wyłączyć systemu!!!!Całkowite zawieszenie-wyłączenie napięcia
  uratowało sytuację.programy uruchamiają się TYLKO z doku CAIRO-DOCK!!

  Ale!Uśmiechnij się -jutro będzie lepiej!

 • kanar

  Steam jest dostępny w oficjalnych repozytoriach Ubuntu, nie trzeba ściągać paczki steam z zewnątrz. Należy tylko zacząć używać repo „Partnerzy Canonical”.

  Fajnie Steam działa w trybie „Big Picture”.

 • PBA

  [quote comment=”58102″]Mam zainstalowanego 13.10 .Jak zainstalowac 14.04 lts i nie stracic
  plikow w home (root home i gosc home )?[/quote]
  zgraj na pendrive lub plyte CD obraz płyty ISO Ubuntu 14.04
  przy instalowaniu powinno zapytać czy zaktualizować zachowując katalogi użytkowników czy coś takiego
  nie jestem pewien

  albo po prostu skopiuj katalog home w inne miejsce np. pendrive, plyta DVD?
  Możesz też zmierzyć rozmiar katalogów, później utworzyć nowa tymczasową partycje o takim rozmiarze jak rozmiary owych katalogów które chcesz zachować i skopiować je na nią.
  Po instalacji Ubuntu 14.04 po prostu wkleić zawartość z partycji tymczasowej w pożądane miejsce a po tym partycje tymczasową usunąć i dodać rozmiar do partycji głównej
  Do tego potrzeba uruchomić Ubuntu jako live CD lub innej dystrybucji Linuxa z narzędziem partycjonowania np. Pupy Linux.
  GParted do tego typu zadań jest wyśmienity 😉

 • PBA

  [quote comment=”58087″]Wystąpił problem-nie mogę uruchomić Chromium.Odinstalowanie i ponowne 2 x zainstalowanie
  nie zmieniło sytuacji.Nie mogłem wyłączyć systemu!!!!Całkowite zawieszenie-wyłączenie napięcia
  uratowało sytuację.programy uruchamiają się TYLKO z doku CAIRO-DOCK!!

  Ale!Uśmiechnij się -jutro będzie lepiej![/quote]
  Rozumiem że dopiero co instalowałeś 14.04?
  Ściągnij jeszcze raz obraz ISO (błędna suma kontrolna?) i zainstaluj go z pendrive
  (http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/)
  Szybciej i wygodniej

 • stenga

  PBA

  Tak jak podpowiedziałeś zrobiłem.Pierwszą instalacje też robiłem z pendraiva Unetbootinem.
  Iso pobrałem z linuxiarze.pl.Już działa!!!

 • nowator

  Bardzo świetny poradnik, dziękuje jego twórcy za trud. Skorzystałem z ponad wszytskich porad. Dzięki. Wszytsko ładnie śmiga i hula tak jak powinno, jestem mile zaskoczony działaniem systemu, a nie ukrywam że mając licencje na windows 8.1 postanowiłem coś zmienić i przesiadłem się na os ubuntu. Bardzo świetnie responsywność, stabilność, żużycie ramu i procka (win8.1 na start bierze 1,1GB, ubunciak tylko 450mb). Jestem zadowolony :). Laptop służył mi do codziennej pracy i użytku domowego. Chromium, pepperflash, VLC, pakiet LibreOffice, YT, transmission, wszytsko działa. Jeżeli na pilne potrzebuje jakiegoś pragramu „only” windows, rachu ciachu Wine odpalony i działam dalej. Gry? Od tego na szczescie mam konsole, wiec nie martwie sie o najnowsze tytuly 🙂

 • stenga

  Na ubuntu12.04 Przyjazny puchacz z streamtuner2 poprzez Audacious mogę słuchać i

  nagrywać muzykę.Na 14.04 nie odtwarza i nie nagrywa.PROSZĘ o jakąś podpowiedź.

  Pozdrowienia

 • art

  witam
  mam 12.04lts chciałem zaktualizować do 14, nagrałem ISO i uruchomiłem „dostępne aktualizacje” i otrzymuje komunikat: Failed to fetch cdrom:[Ubuntu 14.04 LTS _Trusty Tahr_ – Release amd64 (20140417)]/pool/main/f/fakeroot/libfakeroot_1.20-3ubuntu2_amd64.deb File not found

  Co mam zrobić?

 • LeonXXIII

  Dzięki za sporą ilość przydatnych porad 😉 Co do wersji to trochę mnie rozczarowała jeśli chodzi o stabilność. Po raz pierwszy od chyba 10 lat miałem problemy zaraz po instalacji. Karta graficzna w laptopie wariowała – wyczyniała miedzy innymi takie CUDA jak odwracanie okienek do góry nogami albo zawieszała system.
  Dopiero po zainstalowaniu Synaptic’a i dociągnięciu brakujących pakietów komputer zaczął śmigać jak burza.
  Pozdrowienia dla wszystkich.

 • karol

  Dzięki super poradnik, po pierwsze konto gość zostało wyłączone po wpisaniu prawidłowej komendy ale mam jeszcze pytanie .. jak wyłączyć konto „Zdalne Logowanie” pod moim kontem w ekranie logowania (jak brzmi komenda). Po drugie „normalny pasek przewijania” po prawej stronie też jest teraz taki jak chciałem -dzięki , i po trzecie jak ulokować na stałe pasek menu w oknach przeglądarki plików tak żeby się nie ukrywał , a i po czwarte 😉 jak w tej wersji Ubuntu 14.04 przenieść lewy boczny pasek ikon szybkiego uruchamiania na dół pulpitu – to dla mnie ważne bo w poprzednich niedalekich wersjach było to możliwe a mnie osobiście ten rozwijany boczny pasek troszkę wkurza :] (choć pomniejszenie jest też w miare dobrym rozwiązaniem choc dla starszych osób beznadziejnym ze względu na słaby wzrok- lepiej ten boczny pasek „zdublować” czyli umieścić dwa obok siebie w normalej wielkości) Pozdrawiam Serdecznie miłośników UBUNTU.

 • Tyran6

  W Firefoxie jak otworzę drugie i kolejne okno to znikają mi przyciski minimalizacji i zamknięcia okna (tylko w pierwszym oknie nadal są). Można to jakoś zmienić? W Ubuntu 13.10 nie miałem takich problemów w tym samym wydaniu Firefoxa (pomijając inne bardziej istotne problemy).

 • laybythesea

  [quote comment=”58207″]”Gadu-Gadu to ciągle jeden z najpopularniejszych komunikatorów w Polsce” – naprawdę?[/quote]
  Wg gemiusa to 3 najbardziej popularna aplikacja – ma ją 25% badanych (wyżej jest tylko Skype).

 • e X t 7 3

  @informatyk z dużym doświadczeniem

  Boże prosimy strzeż nas przed takimi ‚szpecjalyystami’ ! … Jeśli ty jesteś doświadczonym specem IT to Ja jestem ‚wróżka Bogusława’ hehe … taka porada godna jest totalnej lamy ;). Windows 8.1 to „klucz” do utraty prywatności, to jakbyś radził: po co wam prywatność, Wielki Brat wie lepiej co dla was dobre ;P

 • elroberosx

  Przede wszystkim dzięki za poradnik, super. Mam samsuga R 530, więc nie jakiś najgorszy grat. Po dwutygoniowej zabawie z tym systemem, a wywaliłem windowsa 7, mam trzy problemy, które muszę rozwikłać:
  -system źle działa, kiedy się da inny sterownik grafiki nvida niż przy starcie: grzeje sie, nie ma regulacji jasności
  -nie współpracuje z moim samsungiem solid b2710
  -za nic w świecie nie mogę mu zainstalować wtyczki silverlight

  Pokombinuje jeszcze, może ktoś mi coś poradzi. A może twórcy systemu coś usprawnią. W każdym razie, dam mu jeszcze szansę chwilę, zanim się rozejrzę za jakiś innym linuxem, bo do windowsa w domu już na pewno ni wrócę. Pozdrawiam Robert

 • Adam

  Dla wszystkich przywiązanych do tradycji:

  sudo apt-get install gnome-session-fallback

  i po przelogowaniu wszystko wygląda bardziej znajomo (modyfikacja paneli Super+Alt).

 • Inny Adam

  A ja po instalacji zrobiłem tylko aktualizację i spolszczenie. I mam wszystko, czego mi potrzeba. Rozumiem, że ktoś potrzebuje jakiegoś programu, ale po co od razu wszystko psuć? Ktoś nad tym siedział, projektował, programował, ustawiał, więc trzeba to docenić i spróbować używać, a nie rozwalać cały system od razu. To mi przypomina tuning samochodów… 😉

 • elroberosx

  [quote comment=”58418″]A ja po instalacji zrobiłem tylko aktualizację i spolszczenie. I mam wszystko, czego mi potrzeba. Rozumiem, że ktoś potrzebuje jakiegoś programu, ale po co od razu wszystko psuć? Ktoś nad tym siedział, projektował, programował, ustawiał, więc trzeba to docenić i spróbować używać, a nie rozwalać cały system od razu. To mi przypomina tuning samochodów… ;-)[/quote]
  Inny Adam, ty sie tam uspokój. Podoba mnie sie Ubunu, całkiem nie powiem ale to nie znaczy, że nie można by było coś tam pododawać, moim zdaniem oczywiście.

 • rob006

  [quote comment=”58418″]A ja po instalacji zrobiłem tylko aktualizację i spolszczenie. I mam wszystko, czego mi potrzeba. Rozumiem, że ktoś potrzebuje jakiegoś programu, ale po co od razu wszystko psuć? Ktoś nad tym siedział, projektował, programował, ustawiał, więc trzeba to docenić i spróbować używać, a nie rozwalać cały system od razu. To mi przypomina tuning samochodów… ;-)[/quote]
  Te zmiany można bardziej porównać do ustawienia fotela w samochodzie, niż jego tuningu.

 • Lupio

  A jak usunąć steam s ubuntu? Jaka jest komenda do jego usunięcia bo standardowe nic nie daja i zarówno skróty jak i sam folder .steam nadal pozostają w systemie

 • bear7

  [quote comment=”59090″]A jak usunąć steam s ubuntu? Jaka jest komenda do jego usunięcia bo standardowe nic nie daja i zarówno skróty jak i sam folder .steam nadal pozostają w systemie[/quote]
  Jak skorzystałeś z #31:
  sudo dpkg -P steam

  Jak instalowałeś z repozytoriów:
  sudo apt-get purge steam

  W razie problemów, proponuję zapytać na forum: więcej użytkowników i szansa na szybszą odpowiedź 😉

 • adamuss2

  Mam problem z ciągłym zawieszaniem się ubuntu 14,04 lts. Co jakiś czas wszystko „zamarza” i nic nie mogę zrobić. Zna ktoś może przyczynę tego problemu i rozwiązanie??

 • Okowielki

  Wystąpił błąd krytyczny

  Proszę wypełnić raport błędu i dołączyć do niego pliki
  /var/log/dist-upgrade/main.log i /var/log/dist-upgrade/apt.log.
  Aktualizacja została przerwana.
  Pierwotny plik sources.list został zapisany w
  /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

  Traceback (most recent call last):

  File „/tmp/ubuntu-release-upgrader-6q9qg5d2/utopic”, line 8, in

  sys.exit(main())

  File
  „/tmp/ubuntu-release-upgrader-6q9qg5d2/DistUpgrade/DistUpgradeMain.py”,
  line 239, in main
  if app.run():

  File
  „/tmp/ubuntu-release-upgrader-6q9qg5d2/DistUpgrade/DistUpgradeController.py”,
  line 1820, in run
  return self.fullUpgrade()

  File
  „/tmp/ubuntu-release-upgrader-6q9qg5d2/DistUpgrade/DistUpgradeController.py”,
  line 1798, in fullUpgrade
  self.doPostUpgrade()

  File
  „/tmp/ubuntu-release-upgrader-6q9qg5d2/DistUpgrade/DistUpgradeController.py”,
  line 1249, in doPostUpgrade
  remove_candidates = now_obsolete – self.obsolete_pkgs

  TypeError: unsupported operand type(s) for -: ‚set’ and ‚list’

 • Rachwalska

  Również macie problemy z Silverlight’em/Pipelight’em? Na moim 14.04 działają tylko reklamy, natomiast filmy zupełnie nie chcą się ładować, nie wiem z czego to wynika…

 • bigrom

  Zainstalowałem na VirtualBoxie i jest tylko rozdzielczość 640×480 próbowałem instalować różne pakiety ale nic nie dało.

 • bear7 Autor wpisu

  [quote comment=”60809″]Zainstalowałem na VirtualBoxie i jest tylko rozdzielczość 640×480 próbowałem instalować różne pakiety ale nic nie dało.[/quote]
  Spróbuj:
  sudo apt-get install virtualbox-guest-*

  Jak problem dalej występuje, to zapraszam na forum:
  http://ubuntu.pl/forum

 • vi-bee

  [quote comment=”58001″]Tekst byłby dużo krótszy gdyby na początku padła odpowiedź usunąć ubuntu, stwierdzając, że się popełniło błąd i zainstalować debiana.[/quote]
  ja się na minta przesiadłem

 • mjx5

  Poradnik jest świetny. Trafia w sam raz w moje potrzeby. Jako kaleka linuksowy sam bym sobie nie poradził, a tu wszystko ładnie działa. Bardzo dziękuję:)

 • zenek

  po upgrade do 14.04 oraz włączeniu obszarów roboczych, używając dwóch monitorów,
  obszar roboczy zmienia się tylko na jednym z monitorów, jak zmienić aby przełączał się dla obu monitorów?

 • zenek

  [quote comment=”61634″]po upgrade do 14.04 oraz włączeniu obszarów roboczych, używając dwóch monitorów,
  obszar roboczy zmienia się tylko na jednym z monitorów, jak zmienić aby przełączał się dla obu monitorów?[/quote]

  nvm, prosze o usuniecie 😉

 • Niki

  Ten system jest popierdolony,COU pobiera mi teraz za każdym odpaleniem pludingi typu roblox czy foxitpdf.
  Instalowanie sterowników to trauma,pobrałem prosto od nvidii plik który nie da się zainstalować tylko trzeba adres do konsoli wpisywać…kogoś popierd.. co w momencie gdy chcę zrobić reinstalkę a brak dostępu do sieci ?
  Z poradnikiem „przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr” można tylko dojść do reinstalacji systemu.

 • rtuf

  Do tej pory używałem 12.04 ale padł mi dysk więc nadażyła się okazja aby zainstalować 14.04. Niestety 14.04 to najgorsza wersja ubuntu z jaką miałem doczynienia a używam od 7.04. Co zrobić i zainstalować po instalacji systemu? Skasować to i zainstalować inną dsystrybucję ewentualnie wrócić do 12.04 ja wybrałem Debiana jest szybciej i stabilnie. Ubuntu 14.04 LTS znaczy Ubuntu 14.04 BETA.

 • alchymista

  Bardzo lubię ubuntu, ale z tym wydaniem mam same problemy. Częste błędy, zawieszanie się, a ostatnio także irytujące ignorowanie polskich ogonków. System resetuje ustawienia języka polskiego przy każdym zamknięciu i muszę je ustawiać od nowa przy każdym otwarciu. Wrrrrrrrr…

 • tomash3003

  to moje pierwsze doswiadczenia z ubuntu, zainstalowałem 14.04 i wszystko śmiga rewelacyjnie. Instrukcje bardzo pomogły.
  Przesiadka z windows na ubuntu to jak z ciągnika do porshe. Po prostu REWELACJA.

 • tomek25poznan

  używam Ubuntu na swoim lapku (i3-2310m 2GB Ram hd3000 )i nie powiem śmiga aż miło tylko szkoda że muszę mieć windę do grania.Gdyby tylko Origin działało jak należy pod ubuntu i gry to bym nie musiał siódemki trzymać na siłę.

 • on

  [quote comment=”58001″]Tekst byłby dużo krótszy gdyby na początku padła odpowiedź usunąć ubuntu, stwierdzając, że się popełniło błąd i zainstalować debiana.[/quote]

  Debian jest według mnie z kilku systemów linuxowych jakie testowałem najszybszy i najstabilniejszy Ubuntu był dobry do wersji 10.10 potem to tragedia mimo to Ubuntu jest znacznie szybszy i stabilniejszy od Windows7. Ja posiadam dwa laptopy i na jednym mam Debiana a na drugim ubuntu dlatego ponieważ nie moge wgrać debiana ):

 • Daniel

  Przykro mi to stwierdzić, ale system Ubuntu linux do niczego nie nadaje się.
  Do wersji 12.04 było dość dobrze. Od wersji 14.04 tego systemu jest tragedia. System działa jak slimak, Kupa błędów. Nierozwiązane zgłaszane problemy istotnych błędów: sterowniki (ekran i problem z kontrolą jasności), teamviewer (przesyłający i zakładający katalog jako pierwszą literę przesyłanego katalogu), czat.onet. gubiący pasek górny, Reminna wyłączająca się co jakiś czas. Autorzy zamiast nowych jebanych gówien i nowości, które żadnemu do niczego nie są potrzebne ( nowe fruwające jebane i pierdolone okienka, na które sram z wysokości), powinni naprawić to co nie działa w wersji 14.04LTS. Inaczej to nie ma sensu!
  Instalacja tego z błędami krytycznymi, które pozostają z wersji na wersję nie ma sensu! Wysyłanie błędów i tak nic nie daje.

 • eve

  [quote comment=”62076″]Ten system jest popierdolony,COU pobiera mi teraz za każdym odpaleniem pludingi typu roblox czy foxitpdf.
  Instalowanie sterowników to trauma,pobrałem prosto od nvidii plik który nie da się zainstalować tylko trzeba adres do konsoli wpisywać…kogoś popierd.. co w momencie gdy chcę zrobić reinstalkę a brak dostępu do sieci ?…[/quote]
  Może nie trzeba było „z nvidii” 😉 tylko z „Ustawienia sustemu–>Oprogramowanie i aktualizacje–>Dodatkowe sterowniki”, wybrać z listy najnowszy sterownik własnościowy nvidii, kliknąć „zastosuj” i poczekać aż się ściągnie i zainstaluje? Po grzyba odpalasz konsolę, skoro nie masz o niej zielonego pojęcia? W Ubuntu nie musisz jej używać, jeśli nie chcesz/nie wiesz jak.

 • eve

  [quote comment=”68739″] Nierozwiązane zgłaszane problemy istotnych błędów: sterowniki (ekran i problem z kontrolą jasności)[/quote]
  Jakie sterowniki, jaka karta jaki ekran? Piszesz tak jakby wszyscy tak mieli a nie wyłącznie ty… Ja akurat na kartach nvidii nie miałem problemu z wyświetlaniem chyba od wersji… 9.04
  [quote comment=”68739″]teamviewer (przesyłający i zakładający katalog jako pierwszą literę przesyłanego katalogu) Reminna wyłączająca się co jakiś czas. [/quote]
  To oddzielne aplikacje spoza (!!!) wspieranych repozytoriów. Mają swoich twórców i nie są nimi twórcy Ubuntu…
  [quote comment=”68739″]Czat onet… Tu już pojechałeś na maksa. Zastanów się jaki wpływ ma środowisko twórców Ubuntu na programistów Onetu na miłość boską…
  [quote comment=”68739″]Istalacja tego z błędami krytycznymi, które pozostają z wersji na wersję nie ma sensu! Wysyłanie błędów i tak nic nie daje.[/quote]
  Jak naprawić Apport żeby nie raportowało jest na 100 różnych blogach i forach. Potrafisz wyłacznie bluzgać i wymagać od innych? Co za problem, idziesz do sklepu kupujesz inny OS i z problemami borykasz się wraz z pomocą techniczną tegoż OS-u.
  Twoja ocena świadczy o braku wiedzy. Czego w zasadzie oczekujesz od systemu? W ogóle kupowałeś sprzęt pod kątem instalacji Ubuntu? U mnie Ubuntu ( a nie jest to demon prędkości wśród linuksów) śmiga aż miło. Ale ja pomyślałem przed zakupem komponentów komputera i laptopa. A ty? Czy także kupiłeś go jak moja koleżanka sokowirówkę na 110V i zdziwiła się że ta spaliła się na 230V?

 • kamcor

  U mnie Steam potrzebował pakietu curl (sudo apt-get install curl) a póżniej klasyczne sudo apt-get install -f by poskładać pakiety i można odpalać instalacje z deb.

 • martin2101

  Całe życie używałem zasranego windowsa, po przejściu na ubuntu….Ludzie zacząłem wreście oddychać ….i normalnie pracować)

 • martin2101

  przy próbach konfiguracji ubuntu wywala taki wpis:

  Konfiguracja pakietu ttf-mscorefonts-installer ├─────────────┐
  │ │
  │ TrueType core fonts for the Web EULA

  │ END-USER LICENSE AGREEMENT FOR MICROSOFT SOFTWARE

  │ IMPORTANT-READ CAREFULLY: This Microsoft End-User License Agreement
  │ („EULA”) is a legal agreement between you (either an individual or a
  │ single entity) and Microsoft Corporation for the Microsoft software
  │ accompanying this EULA, which includes computer software and may include
  │ associated media, printed materials, and „on-line” or electronic
  │ documentation („SOFTWARE PRODUCT” or „SOFTWARE”). By exercising your
  │ rights to make and use copies of the SOFTWARE PRODUCT, you agree to be
  │ bound by the terms of this EULA. If you do not agree to the terms of
  │ this EULA, you may not use the SOFTWARE PRODUCT”

  Pomóżcie co z tym zrobić

 • Tofik

  [quote comment=”70154″]przy próbach konfiguracji ubuntu wywala taki wpis:

  Konfiguracja pakietu ttf-mscorefonts-installer ├─────────────┐


  │ TrueType core fonts for the Web EULA

  │ END-USER LICENSE AGREEMENT FOR MICROSOFT SOFTWARE

  │ IMPORTANT-READ CAREFULLY: This Microsoft End-User License Agreement
  │ („EULA”) is a legal agreement between you (either an individual or a
  │ single entity) and Microsoft Corporation for the Microsoft software
  │ accompanying this EULA, which includes computer software and may include
  │ associated media, printed materials, and „on-line” or electronic
  │ documentation („SOFTWARE PRODUCT” or „SOFTWARE”). By exercising your
  │ rights to make and use copies of the SOFTWARE PRODUCT, you agree to be
  │ bound by the terms of this EULA. If you do not agree to the terms of
  │ this EULA, you may not use the SOFTWARE PRODUCT”

  Pomóżcie co z tym zrobić[/quote]

  This Microsoft End-User License Agreement Z mojego angielskiego wynika ze licencja na to sie skończyła

 • puk2

  Odinstaluj windę.. mówili.. Zainstaluj Linuxa…. mówili…
  wszystko git! oprócz tego, że nic nie działa…
  Nie używam linuksa po raz pierwszy, ale po zainstalowaniu robię wszystko, krok po kroku jak w poradniku i co?? sterowniki nie mogą się zainstalować, bo jest problem z zależnościami, próbowałem wszystkiego lecz bez skutku :/ a to tylko czubek góry lodowej.. BTW po pierwsze primo. kto wymyślił w ogóle jakieś zależności?? co ma piernik do wiatraka?? jak chcę sformatować pendrivea w Gparted, to ww program musi zeskanować dysk sda, przez co trwa to wieki!! po co pytam grzecznie!! czemu Linux jest tak pokręcony, że nie da się z niego korzystać bez poradników?? po drugie primo.. czy korzystanie z terminala nie jest cofnięciem się w czasie do lat ’80 ?? no i chyba po trzecie primo… System ciągle pyta o hasło, nie ważne co chcę zrobić, na prawdę nie sądzę, że to jest bezpieczne rozwiązanie, bo niebawem klawisze będą wytarte od ciągłego uwierzytelniania!!! poza tym jak ktoś siedzi koło mnie (pracującego na komputerze) to podglądnięcie hasła nie stanowi problemu jak wpisuje je co 5 min…
  P.S.
  od kiedy przesiadłem się na Lina, to nie potrzebuję gier i codecków do filmów, bo po prostu nie mam czasu na to. ciągle trzeba coś skonfigurować, zainstalować, usunąć błąd. i to jeszcze w terminalu!! Welcome back to the ’80 !!!

 • Olamagato

  Bardzo przydatne porady. Szczególnie po cofnięciu gui z Unity na Gnome 2 (classic), dzięki czemu gui Ubuntu jest prawie tak użyteczne jak w WinXP. Jedyne czego mi brakuje, to powielenie paska zadań na wiele ekranów z podziałem na ikony okien na tych ekranach oraz przełączenie przycisków systemowych z powrotem na prawą stronę. Nie mogę się przyzwyczaić do tego odwróconego bliskowschodniego układu. 🙂

 • karolek2

  Witam, prosze udzielcie mi pomocy, gdyż mam problem z „Zminimalizuj aktywne okno po kliknięciu na jego ikonie na pasku uruchamiania (Launcher)”, otóż w 14.04 ta komenda działała bezproblemu „dconf write /org/compiz/profiles/unity/plugins/unityshell/launcher-minimize-window true”, natomiast w 15.04 juz nie. ;/
  Czy ktos wie i zna rozwiazanie by w 15.04 mozna tez było minimalizować aplikacje poprzez kliknięcie w ikonke na laucherze? Prosze o udzielenie odpowiedzi tu w komentarzach. Dziekuje za pomoc.

 • bitex

  [quote comment=”58057″][quote comment=”58052″]”Ubuntu 14.04 Trusty Tahr. Co zrobić i zainstalować po instalacji systemu.”

  Cały artykuł można było zawrzeć w jednym sensownym zdaniu: ODINSTALOWAĆ I ZAINSTALOWAĆ WINDOWS 8.1.
  Ale nie! Zawsze znajdzie się jakiś grafoman który musi przelać na klawiaturę swoje bezsensowne porady.[/quote]
  Zatem święta uważam za oficjalnie rozpoczęte 🙂 Porada godna Toudiego.[/quote]

  ale trzeba być idiotą, żeby napisać coś takiego, masakra, poziom 12 latka… gdybyś był człowiekiem myślącym to byś może zrozumiał, że wielu programistów developerów boryka się z problemami windowsa tylko dlatego, że go zna od lat i ma pod ręką wszystkie potrzebne narzędzia, a ten poradnik pozwala przenieść się w środowisko typowo programistyczne i dla profesjonalistów bez martwienia się jak i jaki najlepiej zainstalować program do zarządzania ustawieniami czy aplikacjami zbliżonymi do windowsa oraz jak przeprowadzić szybką i skuteczną konfigurację. Twój tok myślenia jest zbliżony do handlowca, który wie tylko, że ma raportować swoją pracę w tablecie, nic więcej go nie obchodzi co jak po co i dlaczego mnie zwolnili.

 • pit

  Uwaga malkontenci i wielbiciele Windy. Znam produkty Microsyfu od DOS-a począwszy. Przy Windzie nr 7 miałem już dość (po raz milion+1) i zaryzykowałem przesiadkę na Ubuntu – zacząłem od Malinowej Mandarynki. Teraz mam 14.04 – fakt, że z Gnome Classic bo nie trawię Unity. Zresztą, chwała Linuksowi, że mogę wybrać interjfejs jaki sobie życzę.
  Na początku czułem się w Ubuntu strasznie obco, ale teraz za żadne pieniądze nie wróciłbym do systemu, który wie lepiej od użytkownika co dla niego dobre – czyli Windy.
  Jak kogoś myślenie boli, to niech zostanie przy Windzie i d… nie zawraca. To tak, jakby ktoś nie umiejący jeździć twierdził, że samochody to ZŁO, bo co ruszy, to ląduje w rowie. Naucz się jeden z drugim jeździć, a potem oceniaj samochód. Pozostałych zachęcam – olejcie Microsyf, będziecie zaskoczeni, jak wdzięcznym narzędziem może być komputer. Dla jasności – nie jestem programistą, konsolą posługuję się tylko na zasadzie kopiuj i wklej – np. komend z tego poradnika.
  Na zakończenie: wiecie dlaczego Winda jest i będzie gorsza od Linuksa? Bo jej twórcy mają za cel zarabianie pieniędzy. System operacyjny jest tylko środkiem. Twórcy Linuksa od początku mają na celu WYŁĄCZNIE dobry system operacyjny.

 • Tado

  Witam! Chciałbym przede wszystkim podziękować autorowi za bardzo ładnie napisany poradnik. Jest prostym językiem napisany, bez popisywania się znajomością „nomenklatury informatycznej”. Poza tym chciałbym wyrazić swoje oburzenie dla wulgaryzmu co niektórych pseudo komputerowców – opiniodawców tej str.
  A teraz kilka moich myśli na temat Ubuntu. Zmagałem się z nim przez dwa tygodnie. Zacząłem od ściągnięcia na DVD U13.1. Obecnie mam (po czwartym wgrywaniu) U14.04 i dzięki w/w autorowi mam to, co chciałem mieć: dobrze i bezpiecznie pracujący komputer.
  Wczoraj, przed zaśnięciem zastanawiałem się skąd brały się te problemy i wymyśliłem, że to wina nośników. Bo czy DVD nie ma błędów, a „pendrak”, a WiFi? Bo dlaczego raptem, korzystając ciągle z tych samych nośników, wszystko „gra” Myślę, że za którym tam razem komp czysto przyjął system.
  Niektórzy tu wybrzydzają, że sterowniki nie takie, kolory do bani, grać się nie da, z terminala trzeba korzystać.
  Sterowniki są jakie są (w W. jest sprawa podobna). Może po prostu trzeba system dobrać do kompa, a nie biadolić.
  Do gier najlepiej nadaje się konsola, a terminala wcale nie trzeba otwierać. Czy W. ktoś „wchodzi do środka”, żeby sobie aplikację , czy program zainstalować? Wystarczy potrzebną rzecz znaleźć w COU i zainstalować, albo w sieci szukać programów z indeksem .deb, który działa jak .exe w W.
  Pozdrawiam wszystkich i głowy do góry.
  P.S. dlaczego na tej str. niektóre „zrzuty” wyświetlają się, niektóre nie?

 • Zbyszek

  W moim ubuntu nowo zainstalowanym nie ma domyślnej tapety tylko czarne tło.
  Jak kliknę prawym przyciskiem myszy na pulpicie nie rozwija mi się zmiana wyglądu.
  Co zrobić, żeby na przeglądanych stronach ni wyskakiwał komunikat, że strona korzysta z plików cookis