Solarized – terminal w łagodnych barwach


solarizedMoże nie każdy wie, że kolory w terminalu czy też większości edytorów tekstowych można zmieniać. Korzystają z tego głównie programiści (kolorowanie składni) oraz osoby intensywnie korzystające z wiersza poleceń. Niemniej każdemu może się to przydać – aby uprzyjemnić lub urozmaicić sobie pracę.

Solarized to zestaw kolorów, który ma bardzo ciekawą właściwość – bez względu na tło, jasne czy ciemne,  pokolorowany tekst ma ten sam, nie za wysoki, poziom kontrastu. Teoretycznie wpływa to korzystnie na wzrok, gdyż nie męczy się on tak bardzo, jak np. przy białych literach na czarnym tle.

Jak to prezentuje się w praktyce można zobaczyć na stronie domowej projektu – jest tam wiele przykładowych zrzutów ekranów.

Aby samemu przekonać się jak to wygląda należy pobrać odpowiednie pliki konfiguracyjne dla wybranych aplikacji z repozytorium na GitHubie.

W wyszukiwarkach internetowych można też znaleźć konfiguracje dla aplikacji niewymienionych na stronie projektu, np. tutaj jest poradnik dla gnome-terminal (oraz guake i gedit): Solarized: a must have scheme for gnome terminal, vim, gedit and lots more.


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.