Ubuntu 17.04 Zesty Zapus wydane 5


Symbol prezentujący skoczomyszkę.13 kwietnia 2017 roku miała miejsce premiera Ubuntu w wersji 17.04 o nazwie kodowej Zesty Zapus (w wolnym tłumaczeniu: energiczna skoczomyszka). Jest to wydanie „zwykłe” z krótkim okresem wsparcia (9 miesięcy – do stycznia 2018 roku). Jest to być może ostatnia wersja Ubuntu ze środowiskiem Unity (domyślnie włączone jest Unity 7, ale dostępna jest też sesja Unity 8) – można zatem zobaczyć jak miało wyglądać Ubuntu w przyszłości, a co jak już wiemy zostanie porzucone na rzecz GNOME.

Zmiany, o których warto wspomnieć, to przede wszystkim nowa wersja kernela – 4.10, otwarte sterowniki graficzne Mesa w wersji 17.0.3 oraz serwer X w wersji 1.19.3. Zdecydowanie docenią to posiadacze najnowszego sprzętu, zwłaszcza AMD Ryzen czy Intel Kaby Lake.

Pojawiło się wsparcie dla „drukowania bez sterowników” (protokoły IPP Everywhere oraz Apple AirPrint) – współczesne drukarki powinny działać bez konieczności instalowania dedykowanych sterowników.

Instalator Ubuntu od teraz nie będzie tworzył partycji swap. Zamiast tego powstawać będzie plik swap.

Porzucono wsparcie dla 32-bitowej architektury PowerPC.

Większość aplikacji zostało zaktualizowanych do najnowszych wersji.

Użytkownicy Ubuntu 16.10 powinni wkrótce zobaczyć powiadomienie o dostępności nowszej wersji Ubuntu – zalecane jest wykonanie tej aktualizacji, gdyż wsparcie dla Ubuntu 16.10 skończy się w lipcu 2017 roku. Dla użytkowników innych wersji, którzy chcieliby przejść na Ubuntu 17.04 zalecana jest instalacja od nowa (zaoszczędzi to czas, transfer i potencjalne problemy z aktualizacją systemu o kilka wersji).

Ubuntu 17.04 można pobrać stąd: http://releases.ubuntu.com/17.04/
Oczywiście wraz z nowym Ubuntu wydane zostały też wszystkie oficjalnie wspierane odmiany – Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu GNOME itd.

Bardziej szczegółowe informacje oraz odnośniki do pobrania wszystkich oficjalnych odmian Ubuntu znaleźć można w notatkach z wydania: https://wiki.ubuntu.com/ZestyZapus/ReleaseNotes


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 komentarzy do “Ubuntu 17.04 Zesty Zapus wydane

 • gilban

  Porzucono wsparcie dla 32-bitowej architektury PowerPC. Procesory PPC G5 w Makach mają 64-bitową architekturę również.

  W sumie już to samo czytałem z 10 lat temu.

  Jednak na komputerach Apple z procesorem PPC G4., np mac mini, PowerBook najlepiej działa Morphos (http://www.morphos.de/), zrobiony w oparciu o system Amigi. Odpala się i działa jak rakieta – czyli jest lekki jak piórko. Mam go, więc wiem.

 • Stary Zgred

  Dzisiaj, 05.10.2017 r. zaktualizowałem Ubuntu 17.04 x64. Do tego momentu nie miałem żadnych problemów z internetem. Teraz mam najbezpieczniejszy system na świecie – za cholerę nie połączę się modemem LTE z internetem! Brawo Cannonical. A tak na marginesie – aktualności tutaj są spóźnione conajmniej o pół roku.

  • mario_7 Autor wpisu

   Z problemami zapraszam na forum.
   Aktualności nie są tak spóźnione, ale mogłoby być ich więcej – zachęcam do pisania – każdy może to zrobić.