[Aktualizacja] Ubuntu 17.10 może uszkodzić BIOS w niektórych laptopach 10


Płyta główna - zbliżenie na układy scaloneSterownik Intel SPI, który został włączony w kernelach w Ubuntu 17.10 może uszkodzić BIOS w niektórych laptopach – do tej pory zaobserwowano to w wielu urządzeniach marki Lenovo oraz kilku urządzeniach innych marek – Acer, Dell i Toshiba. Do momentu wydania poprawek zaleca się powstrzymanie od instalacji oraz uruchamiania w trybie Live Ubuntu 17.10 lub aktualizacji starszej wersji systemu do 17.10. Obecnie obrazy instalacyjne Ubuntu 17.10 nie są dostępne ze strony ubuntu.com – powrócą, gdy zostaną wygenerowane na nowo z niezbędnymi łatkami. Problem może dotyczyć również rozwojowej wersji Ubuntu 18.04.

Szczegóły na temat błędu dostępne są tutaj: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1734147

Niepożądane działanie sterownika Intel SPI powoduje, że nie można zmienić i zapisać ustawień BIOS-u, nie można też uruchomić komputera z dysku USB.
W niektórych laptopach naprawić ten stan można przez zresetowanie ustawień BIOS-u.
Podobno w najgorszych przypadkach konieczna może okazać się wymiana płyty głównej.
Pojawiła się też porada pozwalająca w jakimś stopniu obejść problem, przynajmniej w kwestii uruchamiania urządzeń z USB – wykorzystać można rEFInd (niestety rozwiązanie to ma sporo wad) : https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-P-Y-and-Z-series/Y50-70-BIOS-Can-t-Save-Settings-Or-Exit/m-p/3853208#M157885

Programiści Canonical pracuję nad rozwiązaniem problemu – w repozytoriach proposed dla Ubuntu 17.10 pojawiła się już wersja kernela, która nie powinna prowadzić do uszkodzenia BIOS-u. Niestety nie naprawi ona sytuacji, jeśli BIOS został już uszkodzony. Prawdopodobnie możliwe będzie stworzenie narzędzia, które odwróci szkodliwe skutki działania sterownika Intel SPI – informacje na ten temat powinny pojawić się we wspomnianym wyżej raporcie z błędem na stronie launchpad.net.

Na czym w ogóle polega problem?
Począwszy od Ubuntu 17.10 w kernelach włączono obsługę sterownika Intel SPI – umożliwia on dostęp do pamięci BIOS-u poprzez SPI (ang. Serial Peripheral Interface – szeregowy interfejs urządzeń peryferyjnych). Można go wykorzystać np. do aktualizacji BIOS-u. Niestety z jakiegoś powodu sama obecność tego sterownika zmienia tryb dostępu do pamięci flash BIOS-u, co w niektórych przypadkach powoduje jakieś konflikty z BIOS-em, który nie może zapisywać własnych ustawień. Szczegóły nie są jeszcze znane – trwa analiza sytuacji.

Aktualizacja (04-01-2018):
Błąd został już naprawiony – szczegóły tutaj: Ubuntu 17.10 – naprawiono błąd mogący uszkodzić BIOS


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 komentarzy do “[Aktualizacja] Ubuntu 17.10 może uszkodzić BIOS w niektórych laptopach