Stwórz domyślny wygląd Ubuntu 18.04 8


Pulpit Ubuntu 17.10 wraz z oknem NautilusaUbuntu 18.04 wydane zostanie, jak numer wersji wskazuje, w kwietniu 2018 roku. Będzie to edycja LTS, czyli z wydłużonym okresem wsparcia (5 lat). Pod koniec października poznaliśmy jej nazwę kodową oraz maskotkę – będzie nią „Bionic Beaver” (w wolnym tłumaczeniu: bioniczny bóbr). Niewiele później programiści oficjalnie rozpoczęli prace – dostępne są już codzienne obrazy z bardzo wstępną wersją systemu (nie nadającą się do codziennej pracy, ale żądnych niestabilnych wrażeń zapraszamy już do testowania). Co ciekawe, pojawiła się propozycja, aby odświeżyć trochę wygląd systemu – na forum społeczności Ubuntu wezwano do przygotowania nowego motywu GTK dla przyszłego wydania Ubuntu, można też zaproponować nowy zestaw dźwięków.

Ostatnie znaczące zmiany w wyglądzie systemu miały miejsce w wersji 10.04 (czyli w 2010 roku) – pojawiło się wtedy nowe logo Ubuntu oraz dwa nowe motywy – Ambiance (ciemniejszy) i Radiance (jaśniejszy). Od tamtego czasu były one w niewielkim stopniu usprawniane – zachowując swój pierwotny styl. Wraz z porzuceniem Unity na rzecz GNOME pojawiła się okazja, aby stworzyć coś nowego.

Twórcy Ubuntu nie chcą korzystać z już gotowych rozwiązań, wolą aby w Ubuntu wyglądało oryginalnie i nowocześnie. Kilka dni temu jeden z programistów Ubuntu poprosił społeczność, aby zaproponowała zupełnie nowy motyw dla Ubuntu. Powinien on bazować na motywie Adwaita (domyślny motyw GNOME) i poza samymi stylami okien powinien dostarczać też zestaw ikon.
Szczegóły: Call for participation: an ubuntu default theme lead by the community?

Wraz ze zmianą wyglądu pojawiła się też propozycja wychodząca od samej społeczności – zmiany dźwięków systemowych.
Szczegóły: New system sounds in 18.04?

Zachęcamy wszystkich do udzielania się w tych tematach.


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 komentarzy do “Stwórz domyślny wygląd Ubuntu 18.04

 • BowHunter

  Muszę pamiętać aby nie aktualizować 16.04 do 18.04. Bardzo lubię Unity. Miło kiedy system wyróżnia się nie tylko wewnątrz, ale także wizualnie. Skoro zachodzą takie zmiany w Ubuntu będę musiał poszukać innej dystrybucji.

 • Grzegorz

  Ja się bardzo cieszę, że w Ubuntu 18.04 będzie Gnome, fajna zmiana, zobaczymy jak będzie wyglądać Jestem z Ubuntu od 12.04 i zawsze chętnie do niego wracam. Teraz mam Ubuntu 16.04. Do dziela!

  • Mint

   Ja miałem pierwsze Ubuntu 8.04lts, jak dla mnie najlepsze, potem 10.04 było nawet udane. Szkoda Unity i Mira, ale chociaż teraz skupią się na jednym.

 • krzysiek

  Mnie trochę męczy te skakanie z wersji na wersję, dystrybucji na dystrybucję itd… człowiek marnuje czas zamiast robić coś konkretnego. Pi pewnym czasie wszystko mi jedno jak system wygląda, ważne by działał stabilnie. A z tym żaden obecnie system nie ma już problemu.

  • Mint

   Linux Mint ma to dobrze zrobione, gdzie bez problemu wersję 17 zaktualizowałem do wersji 18. Jest stabilny i na Cinnamon nie mam żadnych błędów w porównaniu do Ubuntu i Xubuntu, ciągle mi wyskakuje jakiś błąd systemu.

 • zens

  Bardzo proszę o zmiane kolorystyki. Natura; zieleń żółty i brąz we wszystkich odcieniach. Przyjazne zachęcające kolory nie męczące oczu. Kolory ubuntu mnie zniechęcają i działają depresyjnie wprost koszmar nie do zaakceptowania. obecny wygląd wprost zniechęca do ubuntu.