Stwórz domyślny wygląd Ubuntu 18.04


Pulpit Ubuntu 17.10 wraz z oknem NautilusaUbuntu 18.04 wydane zostanie, jak numer wersji wskazuje, w kwietniu 2018 roku. Będzie to edycja LTS, czyli z wydłużonym okresem wsparcia (5 lat). Pod koniec października poznaliśmy jej nazwę kodową oraz maskotkę – będzie nią „Bionic Beaver” (w wolnym tłumaczeniu: bioniczny bóbr). Niewiele później programiści oficjalnie rozpoczęli prace – dostępne są już codzienne obrazy z bardzo wstępną wersją systemu (nie nadającą się do codziennej pracy, ale żądnych niestabilnych wrażeń zapraszamy już do testowania). Co ciekawe, pojawiła się propozycja, aby odświeżyć trochę wygląd systemu – na forum społeczności Ubuntu wezwano do przygotowania nowego motywu GTK dla przyszłego wydania Ubuntu, można też zaproponować nowy zestaw dźwięków.

Ostatnie znaczące zmiany w wyglądzie systemu miały miejsce w wersji 10.04 (czyli w 2010 roku) – pojawiło się wtedy nowe logo Ubuntu oraz dwa nowe motywy – Ambiance (ciemniejszy) i Radiance (jaśniejszy). Od tamtego czasu były one w niewielkim stopniu usprawniane – zachowując swój pierwotny styl. Wraz z porzuceniem Unity na rzecz GNOME pojawiła się okazja, aby stworzyć coś nowego.

Twórcy Ubuntu nie chcą korzystać z już gotowych rozwiązań, wolą aby w Ubuntu wyglądało oryginalnie i nowocześnie. Kilka dni temu jeden z programistów Ubuntu poprosił społeczność, aby zaproponowała zupełnie nowy motyw dla Ubuntu. Powinien on bazować na motywie Adwaita (domyślny motyw GNOME) i poza samymi stylami okien powinien dostarczać też zestaw ikon.
Szczegóły: Call for participation: an ubuntu default theme lead by the community?

Wraz ze zmianą wyglądu pojawiła się też propozycja wychodząca od samej społeczności – zmiany dźwięków systemowych.
Szczegóły: New system sounds in 18.04?

Zachęcamy wszystkich do udzielania się w tych tematach.


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera – lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *