Linuksowy klient Steam wspiera uruchamianie gier z Windowsa


Logo SteamOd dwóch dni testować można nową funkcję klienta Steam (w wersji beta) – nazywa się ona Steam Play i wykorzystuje narzędzie kompatybilności Proton. Jest to modyfikacja Wine z dodatkiem kilku innych rozwiązań, które w sumie pozwalają w sposób wydajny uruchamiać gry Windowsowe na Linuksie (SteamOS oraz dystrybucjach, na których wspierany jest klient Steam).

Proton to w dużej części zwykłe Wine. Dodane zostały do niego biblioteki DXVK (swoją drogą – również rozwijane dzięki finansowaniu Valve), które odpowiadają za przekształcanie wywołań DirectX 11 oraz 12 na wywołania Vulkan, natywna implementacja Steamworks, która zapewnia integrację z klientem Steam oraz natywna implementacja OpenVR, która zapewnia wsparcie dla urządzeń związanych z wirtualną rzeczywistością.

Użycie DXVK powinno znacząco poprawić wydajność Wine, gdyż Vulkan jest szybszy niż OpenGL. Poprawiona została też wydajność aplikacji wielowątkowych poprzez usprawnienie mechanizmu ich synchronizacji. Zmianie uległa obsługa trybu pełnego ekranu (rozciąganie obrazu zamiast wymuszania zmiany rozdzielczości czy używania wirtualnego pulpitu). Dodano lepsze wsparcie dla kontrolerów obsługiwanych przez Steam.

Na początek w pełni prawidłowe działanie nowego rozwiązania ogłoszono dla 27 pozycji ze sklepu Steam, przy czym nieoficjalnie wiadomo, że o wiele więcej tytułów uruchamia się w stopniu umożliwiającym granie. Można oczywiście próbować samemu i wymusić użycie Protona do uruchomienia gry, nawet jeśli nie jest oficjalnie wspierana. Można głosować na to, które tytuły mają znaleźć się w kolejce do pełnego przetestowania.

Społeczność już przygotowała arkusz z opisem stanu wspierania poszczególnych gier.
Wiedźmin 3 ponoć działa zadowalająco, gdyby ktoś był zainteresowany. 😉

Jak z wydajnością? Valve twierdzi, że gry wykorzystujące Vulkan nie powinny być wolniejsze niż na Windowsie. Tam, gdzie miejsce ma tłumaczenie wywołań DirectX można spodziewać się niewielkiego spadku wydajności (zapewne kilkuprocentowego).
Możliwe, że część gier nigdy nie będzie wspierana – chodzi o przypadki ze skomplikowanymi systemami DRM, których nie da się w prosty sposób uruchomić przez Wine.

Aby skorzystać ze Steam Play i Protona konieczne jest zapisanie się do kanału Steam Beta: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=182912431
Wymagane są też świeże sterowniki graficzne: https://github.com/ValveSoftware/Proton/blob/proton_3.7/PREREQS.md

Więcej informacji w oficjalnym ogłoszeniu: https://steamcommunity.com/games/221410/announcements/detail/1696055855739350561

Proton udostępniony został jako projekt open source: https://github.com/ValveSoftware/Proton
Valve zachęca do zgłaszania błędów, modyfikowania i eksperymentowania. Łatki związane z Wine, będą przenoszone do głównego projektu Wine.


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.