Ubuntu 18.04 LTS „Bionic Beaver” już jest! 50


Symbol prezentujący bobraW dniu 26 kwietnia 2018 roku wydano Ubuntu o numerze 18.04. Jest to wersja LTS – z wydłużonym okresem wsparcia (5 lat, do kwietnia 2023 roku). Nazwą kodową tego wydania jest Bionic Beaver – bioniczny bóbr. Zmiany, zwłaszcza w porównaniu do Ubuntu 16.04 LTS, są dosyć widoczne, gdyż to pierwsze wydanie LTS od momentu porzucenia Unity i powrotu do pulpitu GNOME.

Oto najważniejsze nowości w Ubuntu 18.04:

 • Ubuntu dalej domyślnie działa na serwerze X, ale Wayland jest dostępny jako „podgląd techniczny”
 • Instalator systemu oferuje opcję minimalnej instalacji (podstawowe aplikacje systemowe + przeglądarka internetowa)
 • Po instalacji systemu użytkownik zobaczy ekran z informacjami o nowym interfejsie
 • GNOME 3.28
 • LibreOffice 6
 • Wsparcie dla kolorowych Emoji
 • Prognoza pogody w kalendarzu
 • Kernel Linux w wersji 4.15
 • OpenJDK 10
 • Niektóre aplikacje systemowe dostarczane są jako pakiety snap
 • Dodano aplikację do tworzenia list „do zrobienia” – Zadania
 • Domyślny sposób „prawokliku” na touchpadzie został zmieniony z dotknięcia prawego dolnego rogu na dotknięcie dwoma palcami w dowolnym miejscu
 • Komputery będą automatycznie wstrzymywane po 20 minutach braku aktywności, gdy działają na akumulatorze
 • Wsparcie dla Thunderbolt 3
 • Aplikacje w repozytoriach Ubuntu są budowane tak, aby uodpornić je na ataki Meltdown i Spectre

Zmiany od czasu Ubuntu 16.04:

 • Zaprzestano wydawania 32-bitowych obrazów instalacyjnych
 • Środowisko GNOME zamiast Unity
 • Ekran logowania GDM zamiast LightDM
 • Przyciski do kontroli okien po prawej stronie
 • Wsparcie dla drukowania bez konieczności instalowania sterowników do drukarek
 • Wiele aplikacji zmieniło swój wygląd
 • Instalator systemu domyślnie tworzy plik wymiany zamiast partycji wymiany (tylko dla nowych instalacji)
 • Instalator systemu nie oferuje opcji szyfrowania katalogu domowego, jest opcja szyfrowania całego dysku
 • narzędzia ifupdown zostały zastąpione przez netplan.io

Dokładniejszy opis zmian w notatkach z wydania: https://wiki.ubuntu.com/BionicBeaver/ReleaseNotes

Tak oto wygląda pulpit Ubuntu 18.04 po uruchomieniu sesji live:

Zalecane parametry sprzętowe:

Dwurdzeniowy procesor z zegarem 2GHz
2GB RAM
25GB przestrzeni na dysku twardym
Napęd DVD lub port USB w celu instalacji
Mile widziany dostęp do internetu

Obrazy instalacyjne można pobrać stąd: http://releases.ubuntu.com/18.04/
Pozostałe odmiany Ubuntu (Kubuntu, Xubuntu itp.): https://wiki.ubuntu.com/BionicBeaver/ReleaseNotes#Official_flavors


O mario_7

Informatyk-programista-kierownik, pracownik korporacji, od momentu otrzymania pierwszej płyty z Ubuntu 5.10 zagorzały fan open source i Linuksa (w szczególności Ubuntu). Lubi słuchać wszelkich odmian rocka i metalu. Gdy już odejdzie od komputera - lubi pograć w bilarda, wspinać się na ścianki oraz jeździć na rowerze i nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

50 komentarzy do “Ubuntu 18.04 LTS „Bionic Beaver” już jest!

 • Tomasz

  Nie, jest wam wstyd promować taki chłam? Ubuntu to ma być niby system operacyjny, od tygodnia próbuje to sprawdzić i niestety nie wystarczyło mi czasu, dowiedziałem się przynajmniej jak działa twardy reset bo przy Ubuntu to bardzo potrzebna opcja jeśli ktoś jeszcze nie jest na emeryturze. Zastanawiam się dla jakiego windowsa, ubuntu ma być alternatywą bo tak nędzny nie był chyba żaden. 14.04 jeszcze nie działa a tu już 18.04 można instalować, nic tylko pogratulować inwencji twórczej.

  • mario_7 Autor wpisu

   1. To, że nie potrafisz czegoś uruchomić lub obsługiwać wcale nie oznacza, że to coś nie działa.
   2. Zapraszam na forum, gdzie rozwiązujemy wszelkie problemy z systemem.

   Sytuacje, gdy Ubuntu faktycznie nie działa na danym urządzeniu są bardzo rzadkie i spowodowane głównie brakiem wsparcia ze strony producenta urządzenia.
   W znakomitej większości przypadków Ubuntu działa bardzo sprawnie.

   Ubuntu jest alternatywą dla Windowsa, ale nie jego klonem. Wiele rzeczy wygląda i działa inaczej, co wcale nie oznacza, że gorzej. 🙂

   • Kleofas

    Myślisz, że jak odpiszesz ładnie to problemy znikną? Uważasz,że na forum znajdę odpowiedzi czy jak to miało już miejsce wcześniej zostanę zjechany. Mam „przeglądać wątki i szukać” taaa gdybym jeszcze wiedział czego szukać. Ja akurat jestem w tej znakomitej mniejszości gdzie Ubuntu działa nie sprawnie. Odpowiedzi podobne jak na elektrodzie 😀 Dlatego dziękuję nie skorzystam z tak zacnej pomocy forum. Już kiedyś miałem tę niewątpliwą nieprzyjemność. Ubuntu można instalować jako ciekawostkę na pewno zaś nie jako alternatywę. Skoro producenci nie dostarczają sterowników, a programy pisane są tylko pod „jedyną słuszną platformę” to nie można tu mówić o alternatywie. Na koniec aby uciąć dyskusję dodam, że nie ma systemów idealnych i zawsze chwalimy to co umiemy i rozumiemy.

    • mario_7 Autor wpisu

     Na forum są rozwiązywane problemy – wiem, bo jestem jedną z osób, które się tam udzielają.
     Jeśli napisałeś, że masz „problem z Ubuntu”, to nie dziw się, że nie uzyskałeś rzeczowej pomocy. Wystarczy stosować się do regulaminu forum i pisać sensownie. Jeśli masz problem z jakimś urządzeniem, to napisz z jakim, podaj jego nazwę i model. Jeśli z programem, to podaj nazwę tego programu. Napisz krok po kroku co robisz i jakie są tego skutki. Ale nie pisz, że „nie działa”, bo to nic nie znaczy. Napisz co się wydarzyło, czy jakiś komunikat się pojawił, czy okno programu zniknęło, czy kursor przestał się poruszać, czy wifi się rozłączyło itp. itd.

     Ubuntu jest używane jako podstawowy i jedyny system na wielu komputerach. Zarówno w domach jak i w biurach. Możesz uważać, że to nie jest alternatywa, ale w rzeczywistości jest. Producenci dostarczają zarówno sterowniki jak i oprogramowanie, choć faktycznie wybór jest mniejszy niż pod Windowsem, ale i tak jest znacząco lepiej niż kilka lata temu i sytuacja wciąż się poprawia. Już nawet „oficjalnie” możesz Ubuntu zainstalować na Windowsie, a Microsoft wiele projektów przygotowuje tak, żeby działały też na Linuksie 🙂

     • Kleofas

      Napisz krok po kroku co robisz i jakie są tego skutki. Ale nie pisz, że „nie działa”, bo to nic nie znaczy. Napisz co się wydarzyło, czy jakiś komunikat się pojawił, czy okno programu zniknęło, czy kursor przestał się poruszać, czy wifi się rozłączyło itp. itd.

      Ty naprawdę masz mnie za idiotę który nie potrafi opisać swego problemu na forum?

      Ubuntu jest używane jako podstawowy i jedyny system na wielu komputerach. Zarówno w domach jak i w biurach. Możesz uważać, że to nie jest alternatywa, ale w rzeczywistości jest.

      Oczywiście że tak, nadal jest to jednak produkt niszowy i wcale nie ze względu na swoje możliwości czy brak, lecz ze względu na paranoje i skomplikowaną obsługę. Nawet wyciągnięcie głupiego skrótu na pulpit wymaga kilkunastu kliknięć zupełnie bez sensu.

      Producenci dostarczają zarówno sterowniki jak i oprogramowanie, choć faktycznie wybór jest mniejszy niż pod Windowsem

      Kpisz czy o drogę pytasz? Wybór sterowników nie jest „mniejszy” jest marginalny, a sterowniki które są i tak w końcu okazuje się że nie działają.

      Może powtórzę bo nie zrozumiałeś, system jak system ani lepszy ani gorszy dywagacje który lepszy były by głupotą oba działają podobnie trudno wymyślić koło powtórnie prawda? Chodzi o społeczność która jest totalnie do dupy, a odpowiedzi rodem z elektrody 😀 Cud, że nie pytają o legalność oprogramowania. Skoro nie mam wsparcia w społeczności system i jego konfiguracja jest skomplikowana, materiałów do nauki jak na lekarstwo, mnogość dystrybucji powala to czego się dziwić że system pozostaje niszowy, a potencjalni użytkownicy wolą spiraconego windowsa.

     • mario_7 Autor wpisu

      @Kleofas
      Nie wiem czy nie potrafisz pisać na forum, ale wiem że ci co potrafią to dostają odpowiedzi.

      Nie wydaje mi się, aby produkt używany na setkach milionów urządzeń był aż tak niszowy… To, że coś robi się inaczej nie znaczy, że jest gorzej…

      Sterowniki są zazwyczaj w kernelu – mowa oczywiście o producentach z prawdziwego zdarzenia, a nie firmach krzak co produkują sprzęt „No name”. Gdy coś nie ma sterownika, to społeczność może go napisać za darmo, o ile dostanie niezbędną dokumentację lub choćby pomoc techniczną ze strony producenta. A same sterowniki działają wystarczająco dobrze, żeby komputery z linuksem okupowały listy najdłużej działających maszyn bez restartu.

      Społeczność jest właśnie wspaniała. To ona tworzy ten cały system. Materiałów edukacyjnych jest pełno, wystarczy chcieć je znaleźć. A najlepsze jest to, że źródła są otwarte, więc można dowiedzieć się absolutnie wszystkiego (z odpowiednią wiedzą oczywiście). Jeśli oczekujesz że coś będzie działało jak na Windowsie to popełniasz błąd u podstaw i stąd cała reszta nieporozumień…

    • srq

     Ubuntu używam jako podstawowy system od dokładnie 10 lat. Ogarniam jeszczeXP, nie mam czasu i nie chce mi się uczyć nowych windowsów, dla mnie sa zbyt skomplikowane – wszedłem na tę stronę pobrać nową dystrybucję, bo zakupiłem ojcu nowy komputer a tam oczywiście win10, szkoda nerwów – ojciec i tak tego nie ogarnie – postawię mu ubuntu, wraz z konfiguracją serwera druku, poczty, konta firefoxa itd. zajmie mi to całe 15 minut i mam spokój, a ojciec nie musi się uczyć nowego systemu – Ubuntu było jego pierwszym (wcześniej tylko DOS). Najdłużej opór stawiała moja żona, a teraz tylko pyta pracodawcę dlaczego muszą się męczyć z windowsami.
     Ubuntu używa moja babcia lat 85 – nie był to jej pierwszy system, ale po zmianie z Visty poczuła ulgę, że da się prościej, że można tak fajnie dopasować.
     A społeczność? Uważam, że jest fantastyczna – i chyba nawet nie mam konta na forum ubuntu bo NIGDY nie spotkałem się z problemem, który już by wcześniej nie był rozwiązany (no nie znalazłem gotowej konfiguracji xorg.conf pod 4 monitory i 3 karty graficzne, ale koniec końców na XFCE zadziałało out of box).
     Minusy? Brak konkretnego stabilnego oprogramowania do montażu video – używam open shot, ale to nie to samo co konkurencja dla WIN czy IOS.

     • Robotic Beaver

      cieszę się że Linux nie jest popularny (wsród użytkowników końcowych). Gdyby był, powstawałyby wirusy an ten system; próby przechytrzenia użytkownika itp. Może jakaś komercha wjechałaby w system, nigdy nic nie wiadomo. Linuxowi nie jest potrzebna popularność, tylko by na niej stracił.

    • wux64

     Hej. Jak Ci się nie podoba Ubuntu to go nie używaj. Zostań przy jedynie słusznym OS. Jestem osobą, która od lat używa z powodzeniem systemu Ubuntu na wielu maszynach zarówno prywatnie jak i w pracy i zaręczam, że ten system JEST alternatywą dla maszynki do tłuczenia kasy na literę W.

 • gilban

  Ja mam pytanie inne skąd taka rozbieżność:

  Przy Ubuntu zwykłym jest napisane że wsparcie jest zapewnione do kwietnia 2023.

  A przy wersji Mate że do kwietnia 2021? Czyżby ktoś strzelił babola?

  • użytkownikod2008

   Nie to nie babol. Jest Ubuntu – wersja oficjalnie wydawana i utrzymywana głównie przez firmę Canonical oraz tzw „odmiany” ubuntu (ubuntu flavors), które przeważnie współtworzy nieformalna (lub formalna) grupa ludzi, która chciałaby mieć bazową wersję Ubuntu ale odmienne środowisko graficzne. Każdy sam decyduje jak długie wsparcie daje dla konkretnej wersji/odmiany.

 • Ghost84

  Hmmm przy próbie aktualizacji z wersji 17.10 za pomocą terminala nic się nie dzieje 0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.

  • mario_7 Autor wpisu

   Można zaktualizować system do 18.04. Dane nie zostaną utracone, będzie język polski.

   Oczywiście warto zrobić kopię bezpieczeństwa istotnych danych gdyby coś poszło nie tak (zanik zasilania itp.).

   • rafal

    kolego tylko jak to zrobic- patrzyłem na instalce ze dane beda utracone jak z plyty z iso bym wgrywał….. chyba ze mam wersje 32bit to mam jednak opcje utraty danych – na wrsje 64

   • sovtware

    Witam
    Aktualizację z 16.04 na 18.04 przeszła pomyślnie
    poleceniem sudo update-manager -d
    Jestem bardzo zadowolony z Ubuntu używam Xfce
    nie ma dla Mnie żadnej lepszej dystrybucji
    pozdrawiam

 • Elrobertos

  Przez pół roku uzywalem ategrosa, aż dziś po kolejnej aktualizacji nie wstał po prostu, a myslalem że ta dystrybucja zostanie ze mną na stale. Wróciłem do ubuntu i chyba już nigdzie się nie wybiorę Ubuntu mate jest bardzo dobry.

 • Rafał

  Cześć , nie wiem dlaczego ale u mnie podczas instalacji Ubuntu nie ma opcji instalacji obok Windowsa 10. Jest możliwość tylko usunięcia całej zawartości dysku i czysta instalacja . Wcześniej nie było problemu . Czym to jest spowodowane ?

 • Jarek

  Witam poszukuję nowej i stabilnej wersji UBUNTU 18.04 dla DELL 620 latitude 32bit…
  czy 64 bedzie działać…????

  prosze wskazać gdzie mozna 32bit pobrać…18.04 pełną wersję najlepiej full PL

  prosze pisać na tings@wp.p
  Pozdrawiam Jarosław l dziekuję za wsparcie..

 • Stary człowiek

  Fajnie jest następna wersja Ubuntu LTS. Z Ubuntu jestem już dosyć długo i specjalnie nie wypowiadam się gdyż system jest jak system na swoje zalety i wady, jak wiemy nie ma nic idealnego tym bardziej że jednemu może podobać się przysłowiowa „teściowa” a innemu przysłowiowa „córka”. Ale do rzeczy, Dlaczego zginął z pakietów „gramps” pakiet do tworzenia drzewa genealogicznego, a w zamian wpakowano sieciowy „geneweb”, na niby lepszy ale co mam na moim dysku to mam, a w sieci to jest różnie (ile to już informacji- artykułów i całych serwerów z sieci zniknęło), tym bardziej że już mam konto na „MyHaritge” – a pakować się coś nowego? – po co? Podobnie jest z instalacja pakietu biurowego WPS już się nie chce zainstalować – a ja czasami musiałem z niego korzystać. Reasumując czy system i jego otoczenie jest lepszym czy gorszym ciężko powiedzieć tym bardziej że coraz bardziej system nasz ten zaczyna upodabniać się do „Fedory” ale po co? Przenoszenie „Doku” fajne ale dlaczego nie ma pozycji „Góra”, no i dlaczego górnej belki nie można schować? Tyle dziegciu do miodu o nowej wersji systemu…

  • mario_7 Autor wpisu

   Tak. Każda wersja Ubuntu ma spolszczenie. Podstawowe spolszczenie jest dostępne od razu, a pełne zostanie pobrane z Internetu podczas instalacji.

 • kristoferes

  A ja jeszcze grecznie zostaje przy 16.04 co najmniej do końca lipca tak przy xubuntu w pracy jak i przy Kubuntu w domu, póki mi nie zasugeruje oprogramowanie do aktualizacji że jest dostępna nowsza wersja. Dzięki postoję. Za dużo czasu mi zajęło uruchamianie wszystkiego co chciałem na platformie AMD APU w domu żebym znowu miał przez te wojaże ze sterownikami przechodzić.

  • Kleofas

   jeśli piszesz o windows 95, czy milenium to rzeczywiście co do pozostałych zastanowił bym się jednak, bo wiesz w windowsach wszyscy narzekają ale wszyscy działają jakoś nie widać masowych migracji na Linuxa 😀 Dlatego pierdzielisz glupoty jak mały spity Kaziu 😛

   • Siwobrody

    Z prostej zasady: całe komercyjne i zabawowe oprogramowanie użytkowe jest tworzone dla windozy. Bo tutaj jest tzw. KASA. I każdy bezmóz… ma wszystko podane na tacy pod sam nos !!! Bez konieczności posiadania chociaż trzech szarych komórek.

    • mario_7 Autor wpisu

     Czyli Hollywood, które wykorzystuje masowo Linuksa, albo tysiące gier na Steam to nic?
     Chyba jednak nie wszystko jest pod „jedyny słuszny system” 😉

   • Siwobrody

    Z prostej zasady: ksa, kasa, kasa. Całe komercyjne i zabawowe oprogramowanie użytkowe jest tworzone dla windozy. Bo tutaj jest owa tzw. KASA. I każdy bezmóz… ma wszystko podane na tacy pod sam nos !!! Bez konieczności posiadania chociaż trzech szarych komórek.

 • Jan

  Linux to system dla majsterkowiczów i ludzi wytrwałych! Właśnie przeszedłem na emeryturę. Nie muszę na laptopie już nic robić do pracy, od Internetu mam telewizor, rachunki mogę drukować i wysyłać maile z komórki, a więc jestem zabezpieczony i mogę wczytać Ubuntu. Kiedyś kilka razy to robiłem, kończyło się zawsze po tygodniu, pianą na ustach i naprawą dysku. Teraz mam czas i jestem wyjątkowo spokojny. A więc „sudo”!.
  Na początek powiedzcie, czy to nie popsuje mojego nowego dysku SSD Adata ? Te partycje linuxowe są takie dziwaczne.

 • Stefanzoka

  Mówiąc krótko ten system jest słaby. Nawet bardzo słaby. Unity było milion razy bardziej przyjazne i nie, nie mam zamiaru instalować żadnych „dodatków i ułatwień”. Pomijając jego działanie (jest poprostu wolniejszy niż starszy system) to jest w dodatku kompletnie nieprzyjazny dla użytkownika ( dock bar ). Tragedia. Pierwszy raz spotkałem się z linuksem dawno temu, jakiś debian bez X’ów, potem ubuntu 12, 16 no i ten kibel 18… Całe życie krzyczałem na ludzi, że nie używają ubuntu tylko płacą za systemy, których nie wykorzystują w 10%. Dziś jest mi bardzo wstyd a wracając do systemu, mówiąc delikatnie – NIE POLECAM.

 • CronOX

  Korzystam z Linuxa Ubuntu od ponad 7 lat i muszę przyznać, że do wersji 16.04 było wszystko dobrze system działał płynnie bez konieczności instalacji zamkniętych sterowników dla karty graficznej, niestety od wersji 17.04 do wersji 18.04 nie jestem zadowolony nie rozumiem jak twórcy Ubuntu mogli zrezygnować ze środowiska Unity i zamienić je na Gnome. System tuż po czystej instalacji działa wolniej i jest mniej stabilny poprzez zbyt duży wyciek pamięci. Choć jest możliwość instalacji Unity to jest to dla zwykłego Kowalskiego dość trudny proces a każdy z nas chce mieć stabilny system już po instalacji w końcu jest to Linux a nie Microsoft Windows. Więc moja ocena Linux Ubuntu 18.04 ( Bionic Beaver ) będzie niestety 5/10.

 • auto_joker

  A ja używam Ubuntu 12.04 Przyjazny Puchacz z przeglądarką SeaMonkey na komputerze IntelCeleron z pamięcią RAM niecałe 1GB i wszystko śmiga. Nowy FireFox potwornie mulił ze względu na skromne zasoby sprzętowe, ale po wymianie na SeaMonkey jest OK. Dla mnie Ubuntu jest formą przedłużenia żywotności starych komputerów. Na Win95 czy Win98 nie ma już programów antywirusowych więc używanie tych systemów związane jest z ryzykiem jeśli komputer podłączony jest do internetu lub sieci. Szkoda, że brak 32 bitowych obrazów nowego Ubuntu na stare komputery.

 • linuksiarz

  Mam ubuntu 16.04, chciałbym je zaktualizowac poprzez manedrze aktualizacji – pokazuje mi, ze jest dostepna wersja 18.04.
  Nuiestety na jednej partycji mam ubuntu 16.04 + katalog home. Czy moge bez obaw zaktualizowac ubuntu do wersji 18.04? Katalog home bedzie nienaruszony po aktualizacji?

  • mario_7 Autor wpisu

   Takie pytania najlepiej kierować na nasze forum.
   Generalnie aktualizacja systemu nie powinna usunąć danych z katalogu domowego. Niemniej jak zwykle kopię zapasową danych warto zrobić (np. na wypadek zaniku zasilania w trakcie aktualizacji).