Podrasowywanie otwartych sterowników do grafiki cz.2 7


Mease3D - GearsW Ubuntu 12.04 otwarte sterowniki do kart graficznych są wysokiej jakości i na ogół wystarczająco dobrze kompensują brak zamkniętych odpowiedników. W części pierwszej artykułu opisałem w jaki sposób powinno się podrasować otwarte sterowniki, żeby można było z nich wycisnąć jak najwięcej przy jednoczesnym całkowitym zachowaniu stabilności. Tym razem opiszę w jaki sposób wprowadzić bardziej agresywne modyfikacje, które pozwolą zwiększyć wydajność i funkcjonalność, ale jednocześnie mogą się negatywnie odbić na stabilności systemu. Procedury opisane w tym artykule powinno się stosować jedynie w celach testowych. Nie zaleca się ich wprowadzania na systemach produkcyjnych!

1. Konfiguracja r300g

Sterownik r300g zapewnia akcelerację 3D dla kart graficznych Radeon niewspieranych już przez AMD. Chodzi dokładnie o układy Radeon 9500 i nowsze bez dopisku HD (włącznie ze wszystkimi grafikami X Series). Z powodu braku wsparcia dla najnowszych wersji kernela oraz serwera X, nie da się zainstalować zamkniętego sterownika Catalyst dla tych kart na Ubuntu 12.04 i trzeba polegać na otwartym sterowniku r300g. Pomimo, iż w domyślnej konfiguracji sterownik ten działa całkiem sprawnie, to jednak użytkownicy często narzekają, że ma mniejszą wydajność niż Catalyst na Windowsie. Jest jednak kilka ustawień, które są domyślnie w nim nieaktywne, gdyż mogą powodować one spadek stabilności i jakości obrazu, ale za to wyraźnie zwiększają wydajność. Najłatwiej zastosować te ustawienia instalując odpowiedni pakiet z PPA:

sudo add-apt-repository ppa:makson96/mesa
sudo apt-get update
sudo apt-get install r300-powerup

i restartując komputer. Pakiet ten wprowadzi następujące zmiany w ustawieniach:

 • Dodano obsługę S3TC
 • Page Flip włączony
 • HyperZ włączony
 • Swap Buffer Wait wyłączony
 • Color Tiling włączony

Więcej na temat tych ustawień można przeczytać w wątku na forum.

2. Najnowsze migawki sterowników

W Ubuntu 12.04 mamy domyślnie zainstalowaną stabilną wersję otwartych sterowników (Mesa 8.0). Jednak można zainstalować sobie  najnowsze niestabilne migawki z repozytoriów PPA. Żeby to zrobić trzeba wykonać następujące komendy:

sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Poza zmianami wynikającymi z posiadania wszystkich modyfikacji wprowadzanych do otwartych sterowników, zostały one dodatkowo tak skompilowane, żeby zapewnić akcelerację wideo na układach Radeon przy pomocy VDPAU. Żeby z tego skorzystać należy zainstalować pakiety:

sudo apt-get install libg3dvl-mesa vdpauinfo

Następnie po wpisaniu komendy:

vdpauinfo

dostaniemy informacje o możliwościach akceleracji wideo. Żeby z niej skorzystać w praktyce proponuję instalację odtwarzacza filmów SMPlayer (VLC nie obsługuje VDPAU).

sudo apt-get install smplayer

Następnie w odtwarzaczu akcelerację wideo ustawiamy Opcje->Ustawienia->Zakładka Wideo->Sterownik wyjściowy:->vdpau (nie zapomnijcie też ustawić Sterownik wyjściowy audio na ‚pulse’ i kodowania napisów na ‚WINDOWS CP1250’). Przedstawia to poniższy obrazek.

Więcej szczegółów o tym repozytorium można przeczytać tutaj.

3. Najnowsze migawki całego podsystemu graficznego

Ekstremalni testerzy żyjący na krawędzi, mogą zamiast stosować wymianę samych sterowników na nowsze, zastąpić cały podsystem graficzny najnowszymi migawkami. Takie możliwości daje repozytorium Xorg Edgers. Wprowadza one olbrzymie zmiany łącznie z wymianą jądra systemu i X Serwera. Z tego powodu jest bardzo niestabilne, ale jednocześnie daje możliwości zobaczenia już dziś co niesie przyszłość otwartych sterowników. Repozytorium tego nie powinno się używać równolegle z repozytorium z poprzedniego punktu, ani z żadnym innym repozytorium wnoszącym sterowniki do układów graficznych. Korzystamy z niego wpisując następujące polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Więcej szczegółów o tym repozytorium można przeczytać tutaj.

To by było na tyle. Wszystkich testerów zapraszam do eksperymentowania i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach do artykułu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 komentarzy do “Podrasowywanie otwartych sterowników do grafiki cz.2

 • kwahoo

  Z repo Oibafa pojawił mi się ostatnio jakiś brzydki problem z zależnościami (coś z ABI, jutro sprawdzę). Co dziwne problem widoczny jest tylko na komputerze na R600g, drugi na LLVMpipe jest OK.

  „Chodzi dokładnie o układy Radeon 9500 i nowsze” Może nie uwaga, a ciekawostka: najstarszym układem będzie Radeon 9700 Pro, choć z „fizycznego” punktu widzenia to jedno i to samo.

 • pavbaranov

  Wszystkie ppa z modyfikowanym xorgiem przy zmianach wymagają kompletnego odinstalowania. Najlepiej z wykorzystaniem ppa-purge, bo istnieje w miarę pewność (przy prawidłowych wpisach w sources.list), że przywrócone zostaną pierwotne sterowniki. Podobnie przed update systemu do nowej wersji również dobrze jest przywrócić sterowniki z nim dostarczane.

 • irokiee

  Ja korzystam ostatnio z X-org edgers (Radeon HD3850)… w Obiaf miałem problem z wydajnością rysowania tabletem w GIMP w środowisku GNOME shell (o dziwo nie było problemu w KDE). Ogólnie wydajność bardzo dobra ze stabilnością tez nie zauważyłem większych problemów…